Widziałeś kiedyś jak piorun uderza w pas startowy? Zobacz film

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać jak piorun uderzył w pas startowy na lotnisku w brazylijskim Sao Paulo i uszkodził nawierzchnię. W 2020 roku do podobnego zdarzenia doszło na lotnisku w Pittsburghu. Wtedy piorun uderzając w pas startowy zrobił dziurę o długości ok. 1 m. Sytuacja jednak nie sparaliżowała ruchu lotniczego w kraju, chociaż prace nad przywróceniem drogi do stanu używalności chwilę trwały.

Jak informuje Simple Flying, kilka dni temu nad portem lotniczym w Sao Paulo w Brazylii szalała burza. Pracownicy lotniska usłyszeli głośny huk i postanowili przejrzeć zapisy kamer przemysłowych. Na nagraniach widać było jak jeden z piorunów trafia prosto w pas startowy i niszczy jego nawierzchnię. Dziura spowodowała, że trzeba było chwilowo zamknąć tę drogę dla samolotów.

Ruch lotniczy został wstrzymany na 30 minut, ale nie spowodowało to dużych opóźnień w rozkładzie lotów.

A co by było jakby piorun uderzył w samolot? Samoloty pasażerskie są skonstruowane w taki sposób, by móc bez problemów przetrwać uderzenia piorunów. Wyposażono je w dużą liczbę specjalnych piorunochronów, tzw. odgromników, które rozpraszają energię z piorunów i chronią maszynę. Oczywiście podczas uderzenia pioruna można się spodziewać ogromnego huku, jednak sam samolot i znajdujące się w nim osoby są bezpieczne.

Po wylądowaniu samolot przechodzi szczegółową kontrolę, podczas której sprawdza się, czy uszkodzeniu nie uległa powłoka zewnętrzna maszyny. Ten warunek jest niezbędny przed kolejnym startem samolotu. Jeśli odnaleziono jakieś usterki, zostają one naprawione. Przeczytaj więcej.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,907ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze