W niektórych miejscach na świecie tajemnica wisi w powietrzu. Stajemy zdumieni pod imponującymi budowlami, które nie wiadomo jak i po co powstały, jesteśmy świadkami niewytłumaczalnych zjawisk przyrody, których jeszcze nikt nie wyjaśnił. Oto 7 miejsc na ziemi, w których można jedynie powiedzieć Scio me nihil scire – wiem, że nic nie wiem.

2. Płaskowyż Nazca

Ogromne geoglify, czyli piktogramy na płaskowyżu Nazca w Peru, od lat zdumiewają naukowców. Dopiero z powietrza widać tajemnicze kształty przedstawiające między innymi zwierzęta: pająka, kondora czy też małpę.

Nie wiadomo w jakim celu powstały.

Starożytny lud Nazca żył między IV a IX wiekiem naszej ery na płaskowyżu Nazca między Oceanem Spokojnym a Andami. Deszcz nie pada tam niemal w ogóle. Na tym jałowym terenie powstały gigantyczne rysunki, linie przypominające pasy startowe, przecinające się proste i liczne bliżej niezidentyfikowane kształty. Traktując każdą taką linię jako osobne dzieło, rysunków są tysiące.

Rysunki powstały nie przez układanie kamieni w liniach, ale wręcz przeciwnie: przez usuwanie ciemnych kamieni i z jaśniejszej ziemi. Przetrwały ponad tysiąc lat aż do dziś.

Według niektórych naukowców, linie wskazują na konkretne gwiazdy a rysunki przedstawiają konstelacje. Tę teorię podważa fakt, że jedynie co trzecia wytyczona linia odpowiada położeniu jakiejś gwiazdy. Istnieje też teoria, według której piktogramy wyznaczają podziemne żyły wodne. To nie odpowiada planom hydrologicznym. Poza tym skąd starożytni mieliby pojęcie, gdzie żyły przebiegają? Nie wiadomo.

Zobacz tanie loty do Peru

kondor na płaskowyżu nazca w peru
Kondor na płaskowyżu Nazca. Fot. Shutterstock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here