W niektórych miejscach na świecie tajemnica wisi w powietrzu. Stajemy zdumieni pod imponującymi budowlami, które nie wiadomo jak i po co powstały, jesteśmy świadkami niewytłumaczalnych zjawisk przyrody, których jeszcze nikt nie wyjaśnił. Oto 7 miejsc na ziemi, w których można jedynie powiedzieć Scio me nihil scire – wiem, że nic nie wiem.

Poprzedni

1. Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie stawiano około XXVI wieku przed naszą erą. W czasach, kiedy pozostałą część globu zamieszkiwały w większości dzikie plemiona. Według niektórych źródeł (o zgrozo dzieci uczą się tak nawet w szkole) piramidę Cheopsa budowano 20 lat. Taka informacja znajdowała się w jednym ze starożytnych źródeł, które powstało wieki po postawieniu piramid. Dostatecznie długo powtarzana nieprawda po pewnym czasie uważana jest za fakt.

Wyrównanie terenu równego sześciu stadionom piłkarskim i postawienie piramidy wysokiej jak 42-piętrowy budynek, złożonej z dwóch milionów bloków skalnych o łącznej wadze ponad 6 milionów ton, miało zająć egipskim budowniczym 20 lat. To daje idealnie wycięty kamień dokładany do konstrukcji co dwie i pół minuty.

Piramidę wykonano z precyzją co do milimetra tak dopasowując kamienne bloki, że przylegają do siebie idealnie. To sprawiło, że ta i inne piramidy wytrzymały nawet trzęsienia ziemi. Podstawa jest idealnym kwadratem co do milimetra. Jak Egipcjanie to zrobili? Mieli do dyspozycji miedziane dłuta i zwykłe kamienie, nie wynaleźli jeszcze żelaza i stali. Według współczesnych naukowców zbudowanie identycznej piramidy współcześnie i z użyciem najnowszych technologii zajęłoby więcej niż 20 lat.

Nie ma żadnych źródeł pisanych dotyczących budowy piramid, a wszelkie daty są umowne. Dlaczego nikt nie przyzna, że nie wiadomo kiedy dokładnie i w jaki sposób powstały piramidy? Nawet w 40, 50 czy 100 lat stworzenie takiej konstrukcji prymitywnymi narzędziami wydaje się niemożliwe. Nie ma żadnego wytłumaczenia, więc używa się błędnego. Po prostu nie wiadomo, jakim cudem udało się w tamtych czasach postawić tak idealne konstrukcje. Nie wiadomo nawet, kiedy dokładnie żył Cheops i kiedy umarł. Piramidę Teotihuacán w Meksyku (o połowę niższą niż Cheopsa) zbudowano w 150 lat… Gdy to sobie uświadomimy, spojrzymy na piramidy w Gizie z jeszcze większym zainteresowaniem.

Sprawdź tanie loty do Egiptu


Piramidy w Gizie w Egipcie
Jakim cudem tak idealnie dopasowano wielkie bloki kamienia mając do dyspozycji prymitywne narzędzia? Fot. Shutterstock
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here