W niektórych miejscach na świecie tajemnica wisi w powietrzu. Stajemy zdumieni pod imponującymi budowlami, które nie wiadomo jak i po co powstały, jesteśmy świadkami niewytłumaczalnych zjawisk przyrody, których jeszcze nikt nie wyjaśnił. Oto 7 miejsc na ziemi, w których można jedynie powiedzieć Scio me nihil scire – wiem, że nic nie wiem.

Poprzedni

1. Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie stawiano około XXVI wieku przed naszą erą. W czasach, kiedy pozostałą część globu zamieszkiwały w większości dzikie plemiona. Według niektórych źródeł (o zgrozo dzieci uczą się tak nawet w szkole) piramidę Cheopsa budowano 20 lat. Taka informacja znajdowała się w jednym ze starożytnych źródeł, które powstało wieki po postawieniu piramid. Dostatecznie długo powtarzana nieprawda po pewnym czasie uważana jest za fakt.

Wyrównanie terenu równego sześciu stadionom piłkarskim i postawienie piramidy wysokiej jak 42-piętrowy budynek, złożonej z dwóch milionów bloków skalnych o łącznej wadze ponad 6 milionów ton, miało zająć egipskim budowniczym 20 lat. To daje idealnie wycięty kamień dokładany do konstrukcji co dwie i pół minuty.

Piramidę wykonano z precyzją co do milimetra tak dopasowując kamienne bloki, że przylegają do siebie idealnie. To sprawiło, że ta i inne piramidy wytrzymały nawet trzęsienia ziemi. Podstawa jest idealnym kwadratem co do milimetra. Jak Egipcjanie to zrobili? Mieli do dyspozycji miedziane dłuta i zwykłe kamienie, nie wynaleźli jeszcze żelaza i stali. Według współczesnych naukowców zbudowanie identycznej piramidy współcześnie i z użyciem najnowszych technologii zajęłoby więcej niż 20 lat.

Nie ma żadnych źródeł pisanych dotyczących budowy piramid, a wszelkie daty są umowne. Dlaczego nikt nie przyzna, że nie wiadomo kiedy dokładnie i w jaki sposób powstały piramidy? Nawet w 40, 50 czy 100 lat stworzenie takiej konstrukcji prymitywnymi narzędziami wydaje się niemożliwe. Nie ma żadnego wytłumaczenia, więc używa się błędnego. Po prostu nie wiadomo, jakim cudem udało się w tamtych czasach postawić tak idealne konstrukcje. Nie wiadomo nawet, kiedy dokładnie żył Cheops i kiedy umarł. Piramidę Teotihuacán w Meksyku (o połowę niższą niż Cheopsa) zbudowano w 150 lat… Gdy to sobie uświadomimy, spojrzymy na piramidy w Gizie z jeszcze większym zainteresowaniem.

Sprawdź tanie loty do Egiptu

Jakim cudem tak idealnie dopasowano wielkie bloki kamienia mając do dyspozycji prymitywne narzędzia? Fot. Shutterstock
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here