Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Phnom Penh

Znajdź nas w social mediach

Phnom Penh - Pomnik Niepodległości
Fot. ethan.crowley

Pałac Królewski i Srebrna Pagoda

Pałac zbudował król Norodom w 1870 roku. W skład zespołu pałacowego wchodzi m.in. Rezydencja Królewska, Sala Tronowa oraz Srebrna Pagoda należąca do największych atrakcji miasta. Świątynia Wat Preah Keo Morokat swoją popularność wśród turystów zawdzięcza przechowywanej tam bogatej kolekcji bezcennych dla historii kraju przedmiotów. Wśród nich są tak wyjątkowe dzieła sztuki jak choćby kryształowy Budda, zwany potocznie kambodżańskim szmaragdowym Buddą. Innym skarbem jest niemal naturalnej wielkości wizerunek Buddy Maitreji inkrustowany 9 584 diamentami, statuetki z okresu Angkor, czy królewska lektyka. Nazwa pagody wiąze sięz faktem, że jej podłogę pokrywa ponad 5000 srebrnych płytek, pokrywających podłogę. Ściany zewnętrzne ozdobiono przepięknymi ilustracjami eposu "Ramajana".

Muzeum Narodowe

W Muzeum Narodowym, zebrano ponad 5000 przedmiotów, wśród których są m.in. posągi i inne przedmioty z okresu Angkor, w tym słynna statua „Trędowatego Króla” z Angkor Thom. Wizyta w muzeum pozwala lepiej zrozumieć sztukę i architekturę Kambodży z okresu jej największego rozkwitu. Muzeum założył król Sisowath w 1920 roku.

Wat Phnom

Zgodnie z legendą miasto Phnom Penh zostało założone na niewysokim wzgórzu, na którego szczycie powstała świątynia Wat Phnom. Zgodnie z legendą w 1372 roku niejaka Ya Penh znalazła na brzegu rzeki kłodę drewna, we wnętrzu której były cztery statuetki Buddy. Ya Penh wraz z okolicznymi mieszkańcami usypała w pobliżu tego miejsca niewielkie wzgórze, na którego szczycie stanęła świątynia. Nazwa miasta pochodzi właśnie od tego wzgórza - „phnom” po khmersku oznacza „wzgórze”. Powstałe w tym miejscu miasto zaczęto nazywać Phnom Penh, czyli wzgórze Penh - od imienia założycielki. Obecnie istniejąca świątynia powstała w 1926 roku. W dużej stupie na szczycie wzgórza przechowywane są prochy króla Ponhea Yat (1405 - 1467). Obecnie świątynię codziennie odwiedzają tłumy wiernych i turystów.

Psah Thmei – rynek główny

Będąc w stolicy Kambodży trzeba wybrać się koniecznie na ten tradycyjny rynek, umieszczony w charakterystycznym, ogromnym budynku w centrum miasta. Do 1935 roku w tym miejscu istniały bagna, które osuszono. Drogi prowadzące do rynku, jak i sam rynek wypełniają setki straganików, których właściciele oferują koszulki, pamiątki, pocztówki, kalkulatory, zegarki, używane ubrania, wyroby ze złota i srebra (często podrabiane), kwiaty i tysiące innych przedmiotów.

Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng

Dzisiejsze muzeum jest dawną szkołą średnią zamienioną przez reżim Czerwonych Khmerów w niesławne Więzienie Bezpieczeństwa 21. Szacuje się, że od momentu objęcia przez nich władzy w 1975r. aż do upadku reżimu w roku 1979 r. na „Wzgórzu Zatrutych Drzew” (tak tłumaczy się khmerską nazwę więzienia) było tu więzionych około siedemnaście tysięcy ludzi. Ich prawdziwa liczba nie jest znana. Wiadomo natomiast, że z pośród osób tu przetrzymywanych przeżyło tylko siedmiu więźniów. Budynki Tuol Sleng są zachowane w stanie, w jakim zostały porzucone przez Czerwonych Khmerów. Dzisiaj muzeum jest publicznie dostępne i razem z Choeung Ek (Polami Śmierci) jest jednym z najważniejszych miejsc upamiętniających tragiczną historię Kambodży. Ekspozycja niezmienionych od lat sal więziennych pokrytych tysiącami zdjęć więźniów, sławna mapa Kambodży wykonana z czaszek i resztki urządzeń do torturowania robią przerażające wrażenie jednak pokazują prawdziwe oblicze ówczesnego reżimu.

Pola śmierci - Choeung Ek

Znajdują się na terenie położonym 17 km na południe od Phnom Penh, gdzie Czerwoni Khmerowie zamordowali około 17.000 ludzi w latach 1975-1979. Po upadku reżimu Czerwonych Khmerów odkryto tam masowe groby. W tym miejscu pochowano 8.895 ciał. Większość ofiar była uprzednio więźniami Tuol Sleng. Dzisiaj na miejscu Choeung Ek stoi pomnik, buddyjska stupa. Stupa ma przeszklone ściany i jest wypełniona ponad 5.000 ludzkich czaszek ułożonymi na piętnastu piętrach półek oraz kośćmi i ubraniami wydobytymi z masowych grobów. Oprócz stupy na terenie Choeung Ek znajdują się wgłębienia po grobach, z których ekshumowano ciała oraz gabloty z kośćmi. W sumie jest tam 129 masowych grobów lecz do tej pory zbadano dopiero 86. Zdjęcia z ekshumacji można obejrzeć w muzeum Tuol Sleng.

Rzeki Mekong i Tonle Sap

Będąc w Phnom Penh koniecznie trzeba wybrać się na spacer po nabrzeżu, aby zobaczyć piękną panoramę rzek Tonle Sap i Mekong, które łączą się właśnie w tym mieście. W okolicach Pałacu Królewskiego jest wiele restauracji i pub'ów oferujących dobre dania i piękny widok na rzekę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać się na spokojny rejs po tej ogromnej i pięknej rzece.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!10 ofert od 374 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 104 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna15 ofert od 306 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 120 Sprawdź