Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Phnom Penh

Znajdź nas w social mediach

Phnom Penh - Pałac Królewski
Fot. ethan.crowley

Miasto jest stolicą, a zarazem centrum życia gospodarczego i politycznego Kambodży. Zamieszkiwane jest przez ponad milion mieszkańców. Jawi się turyście, jako chaotyczna mieszanka wyjątkowej mentalności Khmerów i ich starań o osiągnięcie statusu nowoczesnej stolicy rozwijającego się kraju. Z jednej strony kolonialna zabudowa, niezliczone bazary, nadrzeczne promenady, świątynie, muzea oraz Pałac Królewski mogą być celem ciekawych wycieczek, ale z drugiej chaos, korki uliczne, szaleni motocykliści, zanieczyszczone powietrze i nachalni sprzedawcy mogą być utrapieniem dla mniej obytego globtrotera.

Historia


Zgodnie z legendą w 1370 roku, Yu Phen można właścicielka położonego w pobliżu rzeki pałacu, zauważyła przepływający przy brzegu ogromny pień koki. Wiedziona przeczuciem postanowiła go wyłowić. Gdy wraz z sąsiadami wyciągnęli pień, okazało się, że w środku znajdują się cztery brązowe statuetki Buddy i jedna kamienna figurka bogini Prah Noreay. Yu Phen uznała to wydarzenie za oznakę przyszłych pomyślnych wydarzeń. Statuetki Buddy i bogini umieszczono w prowizorycznej kaplicy, ale już kilka lat później zaczęto w tym miejscu usypywać wzgórze, by w ten wyjątkowy sposób oddać cześć bóstwom. Tak powstała góra - nazwana Phnom Daun Penh (Góra Pani Penh). Niedługo potem na jej szczycie wzniesiono świątynię z prawdziwego zdarzenia. To górujące nad miastem, sztucznie usypane wzgórze ma blisko trzydzieści metrów wysokości. W początkach XVII wieku, po wielokrotnej rozbudowie świątyni, dobudowano w jej bezpośrednim sąsiedztwie klasztor Wat Phnom. Na wzgórzu tym byli chowani wielcy dostojnicy państwowi i królowie khmerscy.

Dzisiejsze Phnom Penh nie zapomina o swoim mitycznym pochodzeniu a posągi Buddy (choć nie te z legendy) przechowywane w skarbcu Pałacu Królewskiego są jednymi z najcenniejszych na świecie. Phnom Penh to miasto z wielkim brzemieniem historii. To właśnie ono było centrum wydarzeń rewolucji Czerwonych Khmerów. Stolica Kambodży, jak cały kraj, przechodzi dziś przez okres szybkich zmian. Coraz bardziej otwiera się na turystykę, stąd rosnąca ilość hoteli, restauracji i sklepów, a także wciąż rosnąca ilość turystów, którzy z zwabieni egzotyką tego miejsca przemierzają to tętniące życiem miasto o unikalnej architekturze i wyjątkowych zabytkach.

Atrakcje

Niezapomniane wrażenie na turystach zrobi z pewnością Phnom Daun Pehn. Jest to 27-metrowy kurhan, na którego zboczach znajdują się ogromne ogrody. Na jego szczycie znajduje się Srebrna Pagoda. Jest to zespół budowli świątynnych obejmujący m.in. świątynię królewską Wat Preah Keo. W głównym budynku usytuowany jest również skarbiec narodowy, w którym znajdują się złote posągi buddy, naturalnej wielkości wizerunek Buddy inkrustowany diamentami. O unikalności Srebrnej Pagody świadczy także, to że została ona wyłożona srebrnymi płytkami. Warto udać się także do Pałacu Królewskiego. Atrakcją może być również wycieczka na jeden z bazarów Pshar Thmei lub do Muzeum Narodowego. Ludzie zainteresowani historia i wojennymi losami kraju powinni udać się do muzeum ludobójstwa i na pola śmierci.

Kiedy lecieć?

W Kambodży występuje pora sucha i deszczowa. Zdecydowanie lepsza na wyprawy jest pora sucha. Trwa ona od listopada do kwietnia. Wtedy temperatury wahają się od 20 do 25 stopni Celsjusza. Jadąc tam między majem, a październikiem, czyli w porze deszczowej musimy liczyć się z tym, że będziemy narażeni na gwałtowne i duże opady.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 111 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 129 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!6 ofert od 335 Sprawdź