- Szczegóły
- piątek, 11 październik 2024 04:17
Zwiedzanie Limy
Znajdź nas w social mediach
Fragment fontanny na Plaza Major |
Fot. sxc.hu |
Plaza Major
Największy i najważniejszy plac w mieście – wokół niego zgrupowane są najstarsze zabytki i najważniejsze dla funkcjonowania całego kraju instytucje polityczne i gospodarcze. Znajduje się tu również jeden z najstarszych zabytków Limy – wielopiętrowa fontanna z brązu zwieńczona rzeźbą, która przedstawia amorka grającego na trąbie. Wokół placu podziwiać można liczne przykłady kolonialnej architektury – instytucje państwowe, budynki użyteczności publicznej, prywatne domy i katedrę.
Katedra
Obecnie podziwiana budowla została wzniesiona w 1746 roku, po ogromnym trzęsieniu ziemi jakie nawiedziło Limę i zniszczyło poprzednią budowlę. Warto zwrócić uwagę na lekką, drewnianą konstrukcję dużej części obiektu, dzięki czemu jest on do pewnego stopnia odporny ruchy podłoża. Wykorzystany materiał w niczym nie umniejsza piękna tego obiektu, wzniesionego według dawnych planów na podobieństwo zawalonego wcześniej kościoła. Wewnątrz świątyni znajduje się grobowiec Francisca Pizarra, a po przeciwnej stronie placu wznosi się potężny pomnik konny konkwistadora, który założył Limę. W zakrystii katedralnej znajduje się niewielkie muzeum.
Pałac Prezydencki
Nad głównym placem miasta góruje wspaniały Pałac Prezydencki, który zaskakuje podróżnych swym ogromem i rozmachem, szczególnie w zestawieniu z biedą całego regionu. Wzniesiony w latach 1535-1536 przez Francisco Pizarro jest jednym z najstarszych obiektów Limy. Początkowo stanowił siedzibę zarządcy wicekrólestwa. Następnie po przebudowie, której głównym architektem był Polak Ryszard Małachowski, w 1938 roku wprowadził się tu prezydent i od tego czasu jest to siedziba najważniejszego urzędnika państwowego w Peru.
Muzea Limy
W mieście jest ich kilkanaście, jednak na liście obowiązkowej musi znaleźć się kilka z nich. W pierwszej kolejności warto wybrać się do najnowszego i najnowocześniejszego w kraju muzeum archeologicznego w Peru - Museo de la Nación. W jego wnętrzach poza podziwianiem bogatych zbiorów można wziąć udział w inscenizacjach i przedstawieniach historycznego teatru, a także uczestniczyć w licznych wykładach i sympozjach, jakim patronują najwięksi znawcy kultur prekolumbijskich. Muzeum jest wzorowane na zachodnich instytucjach i wpisuje się w najlepsze trendy światowe, ponieważ poza suchym przekazem wiedzy pozwala zwiedzającym doświadczyć uczestnictwa w dawnej kulturze poprzez multimedialne prezentacje. Koniecznie również należy udać się Museo de Oro del Peru – podwójnej placówki muzealnej, która łączy bardzo bogate zbiory Muzeum Złota prezentowane w podziemnym skarbcu oraz bardzo różnorodne eksponaty Muzeum Broni, zaliczanego do najważniejszych placówek o profilu militarystycznym na świecie. Dla pasjonatów dawnej ceramiki bardzo ekscytująca okaże się z pewnością wizyta w Museo Rafael Larco Herrera, które w jednym miejscy gromadzi zbiory ponad 55 tys. naczyń z różnych kultur i epok historycznych, a także wiele innych interesujących eksponatów, takich jak wielowiekowe mumie, stroje z piór, złota komnata oraz niesamowita tkanina z Paracas, w której na każdy centymetr kwadratowy przypada ponad sto nici. Znajduje się tu również przedstawiony w osobnej ekspozycji unikalny zbiór prekolumbijskich naczyń dekorowanych scenami erotycznymi. I na koniec coś dla amatorów mocnych wrażeń – mieszczące się w gmachu biblioteki uniwersyteckiej Muzeum Inkwizycji, gdzie prezentowana jest historia tego miejsca i znajdującego się tutaj dawniej Trybunału. Woskowe figury naturalnych rozmiarów pokazują nieszczęśników łamanych kołem oraz przypiekanych żywym ogniem w sposób bardzo sugestywny. Po muzeum oprowadzają studenci władający językiem hiszpańskim i angielskim.