Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Limie

Miasto zostało założone przez najbardziej znanego hiszpańskiego konkwistadora - Francisca Pizarra - w święto Trzech Króli, 6 stycznia 1535 roku. Stąd też wzięła się pierwotna nazwa osady – Ciudad de los Reyes, co oznacza „miasto królów”. W czasach największej świetności Lima uznawana była za najpiękniejsze spośród wszystkich ośrodków w Ameryce Południowej. W mieście znajduje się również najstarsza szkoła wyższa w Ameryce Południowej, założony już w 1551 roku Uniwersytet w Limie. Obecnie Lima stanowi największy ośrodek gospodarczy, finansowy, kulturalny i naukowy kraju – aglomerację zamieszkuje około 8 milionów ludzi, co stanowi 30% ludności Peru, a zabudowania obejmują ponad 800 kilometrów kwadratowych (niestety w dużej części są to potężne dzielnice slumsów, w których w katastrofalnych warunkach żyją najbiedniejsi obywatele).

Ciekawostki

 • Dawna nazwa
  Ciudad de los Reyes
 • Znaczenie dawnej nazwy
  ”Miasto Królów”
 • Data założenia
  6. Stycznia 1535 roku, święto Trzech Króli
 • Aglomeracja
  Ponad 8 milionów ludzi, około 30 % mieszkańców kraju, około 50 % PKB Peru, 7000 zakładów produkcyjnych i fabryk, 800 kilometrów kwadratowych powierzchni
 • Znany obywatele
  Francisco Pizarro – założyciel, Róża z Limy – święta katolicka, Alan García Pérez – dwukrotny prezydent Peru oraz Christian Meier – aktor i piosenkarz
 • Naj...
  Najstarszy uniwersytet w Ameryce Południowej, założony w 1551, Lima w 1988 roku została wpisana na listę UNESCO, Lima to jedno z najpiękniejszych miast kolonialnych na świecie

Lima położona jest na równinie, która jednej strony graniczy z Oceanem Spokojnym, z drugiej zaś dociera do podnóży Kordyliery Nadbrzeżnej. Przez miasto przepływa rzeka Rimac, co ma wyjątkowe znaczenie jeśli weźmie się pod uwagę jak suchy panuje tu klimat (roczne opady nie przekraczają ok. 70 mm rocznie, czyli tyle ile w Warszawie spada w jednym miesiącu – w lipcu). Poza tym stolica Peru dysponuje kilkudziesięcioma kilometrami plaż, mimo że Pizarro założył miasto w głębi lądu... Jednak jego rozrost, głównie w XX wieku był tak niesamowity, że Lima zaledwie w ciągu około 40 lat zwiększyła liczbę ludności ośmiokrotnie! Obecnie stolica Peru to piąte co do wielkości miasto obu Ameryk, mieści się tutaj około 7000 zakładów produkcyjnych i fabryk, a PKB tego jednego miasta stanowi około połowy całego dochodu narodowego Peru.

Miasto Lima leży w strefie zwiększonej aktywności sejsmicznej i regularnie nawiedzają je trzęsienia ziemi o mniejszej lub większej sile. W nowożytnej historii miasta zdarzyły się 3 wyjątkowo niszczycielskie trzęsienia ziemi (w latach 1687, 1746 i 1940) oraz znacznie więcej zjawisk tego typu o zdecydowanie łagodniejszym przebiegu.

Piękno starówki, dobrze zachowaną architekturę kolonialną oraz unikalny klimat całego starego miasta doceniono na arenie międzynarodowej – w 1988 roku Lima została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu rzesze turystów z całego świata coraz chętniej wybierają to miasto na cel swoich wakacyjnych wypraw, tym bardziej, że koszty takiego urlopu są niższe niż w innych miejscach, a ilość atrakcji przyprawia o zawrót głowy. Jednym z nietypowych sposobów spędzenia wieczoru jest udanie się do niezwykłej knajpki – Ludvig Bar Brerhoven, która słynie przede wszystkim z tego, że można w niej posłuchać muzyki klasycznej na żywo. Na dodatek znajduje się ona w najbardziej rozrywkowej dzielnicy miasta, szczególnie chętnie odwiedzanej przez artystów i studentów Barranco, więc jeśli się nam tam nie spodoba szybko możemy zmienić lokal.

Z Limą związanych jest również kilka znanych osobistości – wymienić wśród nich należy koniecznie Różę z Limy, pierwszą świętą kościoła Katolickiego pochodzącą z Ameryki Południowej, która prowadząc pustelniczy żywot w swoim domu rodzinnym w Limie pomagała chorym i ubogim. Poza tym do najważniejszych obywateli Limy należy z pewnością dwukrotny prezydent Peru Alan García Pérez, który urzędował w altach 1985-1990 i również obecnie stoi u steru władzy w kraju (druga kadencja obejmuje lata 2006 – 2011). Nie można przy okazji tego typu wyliczeń zapomnieć o Francisco Pizarro – jeden z najważniejszych konkwistadorów hiszpańskich, który założył Limę, zmarł w tym miejscu i w tutejszej katedrze spoczywa w okazałym grobowcu. Na koniec warto również powiedzieć kilka słów o jednym z najbardziej znanych aktorów południowoamerykańskich, który urodził się i żyje w Limie – chodzi oczywiście o Christiana Meiera, którego polscy widzowie znają m.in. z telenoweli "Luz Maria".

Tanie bilety lotnicze do Limy powodują, że wszystkie te atrakcje są w zasięgu ręki. Kupuj tanie loty do Limy i ciesz się niesamowitymi atrakcjami tego wspaniałego miasta.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa