Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Limy

Lima
Iluminacja katedry w Limie
Fot. Wikipedia

Lima to stolica i jednocześnie największe miasto w Peru, położone nad Oceanem Spokojnym, nad rzeką Rimac, u podnóża andyjskiego pasma Kordyliery Nadbrzeżnej, na terenie aktywnym sejsmiczne. Efektem tej lokalizacji jest z jednej strony duże skupienie ludności w obrębie tej aglomeracji – liczy ona około 8 milionów mieszkańców – ponieważ nadbrzeżne niziny stanowią najbardziej przyjazne klimatycznie regiony w całym Peru, z drugiej jednak ruchy skorupy ziemskiej wielokrotnie już w historii niszczyły to miasto zrównując z ziemią większą cześć fantastycznej kolonialnej architektury.

Historia

Lima początkowo nazywała się Ciudad de los Reyes, co oznacza „miasto królów” i był to przydomek w pełni uzasadniony, zarówno pięknem architektury jak i datą powstania miasta, które założone zostało w święto Trzech Króli. Niestety regularne  trzęsienia ziemi nawiedzające region zniszczyły cześć zabudowy, najgorsze skutki miały dwa z nich – w 1687 i 1746 roku. Warto jednak zaznaczyć, że stolica Peru nadal może pochwalić się pięknymi budowlami, do tego stopnia unikalnymi i zachwycającymi, a przede wszystkim wartościowymi dla regionu oraz w skali globalnej, że od 1988 roku starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasach największej świetności miasto uznawane było za najpiękniejsze spośród wszystkich w Ameryce Południowej.

Jeden z najbardziej znanych konkwistadorów hiszpańskich, Francisco Pizarro, założył Limę od a 6 stycznia 1535 roku i od tego czasu przez ponad 300 lat pełniła ona funkcję stolicy wicekrólestwa Peru zależnego od władz w Hiszpanii. Następnie dzięki walce miejscowej ludności kraj zyskał autonomię, a Lima stała się po roku 1821 stolicą niepodległego kraju. Jednak stagnacja gospodarcza i kryzys polityczny jakie wówczas nastąpiły zatrzymały jego rozwój. Następnie w latach 1879-1883 podczas wojny o Pacyfik Lima doznała poważnych uszkodzeń – wojsko chilijskie zajęło miasto, zniszczyło liczne budynki oraz zrabowało wartościowe zbiory muzeów, szkół i bibliotek. W roku 1940 nastąpiło zaś kolejne potężne trzęsienie ziemi, które spowodowało znacznie zniszczenia, jednak w ostatecznym rozrachunku okazało się ono dobre dla miasta. Rozmach odbudowy spowodował, że do Limy napłynęły ogromne rzesze andyjskich Indian w poszukiwaniu pracy. W ciągu 40 lat miasto powiększyło się ośmiokrotnie... Niestety od lat 80. XX wieku powiększyło się  jeszcze niemal dwukrotnie, jednak obecnie ściągają do niego głównie szukający fartu biedacy z całego kraju, a wokół Limy powstają potężne dzielnice slumsów zwane pueblos jóvenes, czyli młode miasta. Lima jest obecnie piątym co do wielkości miastem na obszarze obu Ameryk, zamieszkuje w niej 1/3 ludności Peru.

Obecnie jest to najważniejsze miasto w całym kraju – nie tylko tytularna ale również rzeczywista stolica, w obrębie której skupia się większość życia gospodarczego, finansowego, przemysłowego, handlowego oraz naukowego. Znajduje się tu również najstarsza szkoła wyższa w Ameryce Południowej, założony już w 1551 roku Uniwersytet w Limie.

Atrakcje

Mieszkańcy Limy są przyjaźni i gościnni – z perspektywy człowieka zachodu ich radość życia wydaje się niczym nieuzasadniona, ponieważ większości z nich brakuje większości rzeczy, które w cywilizowanym świecie uważa się za oczywiste i niezbędne. Jednak im najwyraźniej to nie przeszkadza cieszyć się każdym nadchodzącym dniem. I pozostaje tylko pytanie czy po prostu nie wiedzą co tracą, czy jednak ich optymizm jest tak niepohamowany.

Stolica Peru wprawdzie leży na wybrzeżu, jednak korzystanie z uroków plażowania  nie jest specjalnie wskazane. Zniechęca zarówno niezbyt łaskawa aura powstająca w wyniku zimnego prądu Humboldta (temperatura wody umożliwiająca kąpiele jedynie od stycznia do marca) jak i zaśmiecenie plaż oraz niezbyt czysta woda.

Ma szczęście stolica Peru może zaoferować tak wiele innych interesujących sposobów spędzania, że plażowanie na pewno nie jest najważniejsze. Tanie bilety lotnicze do Limy to doskonała okazja na niepowtarzalny urlop.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa