Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Kolonii

Znajdź nas w social mediach

kolonia_katedra
Katedra w Kolonii
Fot. sxc.hu

Katedra św. Piotra i NMP

Katedra w Kolonii jest jedną z największych gotyckich budowli, jakie kiedykolwiek wzniesiono. Do 1884 roku 157-metrowej wysokości wieże stanowiły najwyższe konstrukcje architektoniczne na świecie. Przyćmiła je dopiero wieża Eiffla. Obecnie katedra jest drugą co do wysokości gotycką budowlą na świecie (po katedrze w Ulm) i trzecią co do wielkości gotycką katedrą świata pod względem powierzchni (po katedrze w Sewilli i katedrze w Mediolanie). Powierzchnia kościoła wraz z obiema wieżami to 7000 m². Budowa świątyni rozpoczęła się w 1248 na miejscu rzymskiej świątyni z IV wieku i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880 roku. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych i najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych Niemiec. Rocznie jest zwiedzana przez miliony odwiedzających; w 2001 r. było to blisko 6 mln gości. W 1996 r. została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra została wybudowana dla sprowadzonych z Mediolanu relikwii Trzech Króli, przez co świątynia stała się celem licznych pielgrzymek. Mieści się w niej także cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Spośród nich wyróżniają się relikwiarz Trzech Króli, krucyfiks Gerona ołtarze Świętej Klary z XIV w. oraz Ołtarz Patronów Miasta - dzieło Stefana Lochnera, gotyckie rzeźby Apostołów oraz Madonny Mediolańskiej, stalle, liczne witraże z XIII-XX w.

Zespół kościołów romańskich

Prawdziwą ozdobę miasta stanowi grupa 12 kościołów romańskich powstałych pomiędzy X a XIII w., która tworzy jeden z najbardziej jednolitych kompleksów architektonicznych w Europie. W skład kompleksu wchodzą: kościół Świętych Apostołów z przykładami sławnych nadreńskich założeń trójkonchowych. Kościół św. Urszuli - z gotyckim prezbiterium. W skład kościoła wchodzi także Złota Komnata, w której znajdują liczne relikwiarze m.in. hermowe z XIV - XVI w. Kościół św. Andrzeja z licznymi gotyckimi rzeźbami m.in. figurą św. Krzysztofa ok. 1490, św. Kuniberta - z zespołem romańskich witraży (ok. 1226) oraz malowideł ściennych przedstawiających m.in.: Ukrzyżowanie; św. Seweryna - zawiera wewnątrz m.in. bizantyński medalion z XI w. z wizerunkiem św. Seweryna, gotyckie stalle, rzeźby m.in. figura Madonny z Dzieciątkiem z 1280; św. Pantaleona - wewnątrz gotycka przegroda chórowa, romańska kamienna głowa Chrystusa, nagrobek cesarzowej Teofano, żony Ottona II; kościół Panny Marii na Kapitolu - romański z licznymi dziełami sztuki m.in. drewniane drzwi romańskie, nagrobek Plektrudisy z 1180 r., kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem z 1200, gotycki krucyfiks mistyczny z ok. 1305 r.; Kościół Maria am Lyskirchen - wewnątrz zachował się niemal kompletny cykl malowideł z ok. 1250 a także kościół św. Marcina ze wspaniałym wnętrzem i niezwykłą konstrukcję kościoła św. Gerona.

Römisch-Germanisches Museum

Jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych w Niemczech, zostało zbudowane specjalnie dla umieszczenia w nim mozaiki Dionizosa, odnalezionej w 1941 roku. Ta najpiękniejsza spośród mozaik zdobiła niegdyś pokój jadalny willi patrycjusza z ok. 200 r. n.e. Składa się z ponad miliona kawałków wapienia, ceramiki i szkła, umieszczonych na powierzchni ok. 70 m2. Wśród wyjątkowych eksponatów muzeum można podziwiać także grobowiec Publiusza z ok. 40 r. n.e., jedną z najlepszych na świecie kolekcję szkła artystycznego czy oszałamiający wybór klejnotów, z których większość znaleziono w grobach frankijskich.

Muzea

Wyjątkowy krajobraz muzealny i targi sztuki ART COLOGNE ugruntowują opinię Kolonii jako metropolii pełnej sztuki. Do najznamienitszych muzeów zaliczają się Muzeum Ludwiga i Muzeum Wallrafa-Richartza, jeden z największych zbiorów malarstwa w Niemczech. Muzeum Rzymsko-Germańskie prezentuje archeologiczne dziedzictwo Kolonii, a Muzeum Schnütgen posiada jeden z największych średniowiecznych zbiorów na świecie.

Najlepsze okazje

MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!4 oferty od 307 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 10 ofert od 208 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!25 ofert od 199 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY12 ofert od 298 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!