Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Kolonii

Znajdź nas w social mediach


Słynna oryginalna woda kolońska
Fot. Wikipedia

Z czego słynie Kolonia? Chyba przede wszystkim ze swojej gotyckiej katedry, karnawału i piwa... Ale po kolei...

Kölner Dom

Najsłynniejszym zabytkiem Kolonii jest jej gotycka katedra - Kölner Dom. Jest ona wizytówką miasta, jej symbolem i siedzibą arcybiskupstwa kolońskiego. Budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest trzecią co do wielkości gotycką katedrą na świecie, po katedrach w Sewilli i Mediolanie. W środku znajduje się wyjątkowo cenne średniowieczne prezbiterium oraz inne zbiory sztuki średniowiecznej, w tym relikwiarz Trzech Króli, Krucyfiks Gerona czy Ołtarz Trzech Króli. Ciekawe jest to, ze katedra w Kolonii jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Niemczech.

Kolonia kiedyś i dziś

W Kolonii mieszka ponad milion osób, więc jest ona czwartym miastem w Niemczech pod względem ilości mieszkańców (po Berlinie, Hamburgu i Monachium), a jednocześnie Kolonia uważana jest za jedno z najstarszych niemieckich miast. Została założona w czasach imperium rzymskiego w 50 roku n.e. Ale nie tylko przeszłość jest tu ciekawa. Młodzi ludzie pewnie wiedzą, że Kolonia jest centrum medialnym Niemiec. To stad nadaję VIVA i MTV.

Muzea w Kolonii

Ciekawostki

 • Festiwale
  karnawał w Kolonii
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  gotycka katedra - Kölner Dom
 • Piwo
  W Kolonii znajduje się największe skupisko browarów na świecie.
 • Muzea
  Muzeum Karnawału, Muzeum Czekolady i wiele innych.
 • Naj...
  Najsłynniejszym zabytkiem Kolonii i Niemiec jest gotycka katedra - Kölner Dom. 
  Kolonia jest jednym z najstarszych niemieckich miast.

Miasto słynie z bogatych zbiorów muzealnych. Jest tu naprawdę w czym wybierać: Wallraf-Richartz-Museum, Museum Schnütgen, Muzeum Ludwig, Agfa-Photo-Historama, Kolońskie Muzeum Miasta, Muzeum Czekolady, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Karnawału, Muzeum Käthe Kollwitz, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Sztuki Wschodnioazjatyckiej, Muzeum Perfum w Domu Farina, Narodowe Muzeum Sportu i Olimpiady oraz Skarbiec Katedralny. Osobiście najbardziej podoba mi się Muzeum Czekolady oraz Muzeum Karnawału...

Karnawał w Kolonii

A skoro mowa o karnawale... W Kolonii obchodzi się go naprawdę wyjątkowo. Zaczyna się on już 11 listopada o godzinie 11:11 (jedenastka jest symbolem grzechu i rozpusty) dźwiękiem werbli. To wtedy w niemieckiej Nadrenii rozpoczyna się piąta pora roku, pełna festynów, balów i zabawy. Najlepsza zabawa trwa w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Wtedy całe miasto żyje 24 godziny na dobę i zabawa nie ma końca. W tłusty czwartek - Weiberfastnacht w Nadrenii i Westfalii przebrane w kolorowe stroje kobiety obcinają mężczyzną krawaty. W różany poniedziałek (Rosenmontag) – ostatni poniedziałek przed Wielkim Postem możemy podziwiać wspaniałe parady z muzyką pełne przebierańców rzucających słodkościami w otaczający ich tłum. Najważniejszymi elementami karnawału w Kolonii są dziwaczne przebranie (obowiązkowe!), wibrująca muzyka, roztańczony tłum, luz i przepyszne niemieckie piwo.

Piwo i inne rozrywki...

No i tak doszliśmy do piwa. Kolonia słynie jako centrum piwowarstwa. Znajdziemy tu aż 24 browary, najwięcej na świecie! A do tego wszystkie produkują jedyne w swoim rodzaju piwo kölsch.

Jeśli mówimy o rozrywce, to niewiele osób wie, że to właśnie w Kolonii znajduje się największy dom publiczny w Europie. Zajmuje on aż siedem pieter i pracuje tu około 200 pań.

Köln Lichter

Oprócz karnawału ciekawą imprezą jest Köln Lichter, odbywający się w wakacje. Większość Kolończyków spotyka się wtedy nad Renem by podziwiać pokazy sztucznych ogni.

Woda kolońska

Z Kolonią kojarzy się też woda kolońska... i słusznie! Woda kolońska (Eau de Cologne), czyli alkoholowy roztwór substancji z płatków kwiatowych, została wyprodukowana po raz pierwszy właśnie w Kolonii. Dokonał tego w XVIII wieku Włoch, Johann Maria Farina. Dla uczczenia pamięci twórcy wody kolońskiej na wieży ratusza miejskiego umieszczono jego figurę. Najmilszym prezentem z podroży do Kolonii będzie z pewnością butelka perfum Eau de Cologne Farina, produkowanych według oryginalnej receptury przez ósme już pokolenie rodu Farina.

Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w tym wyjątkowym mieście pełnym rozrywki zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Kolonii.

Najlepsze okazje

MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!4 oferty od 307 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 10 ofert od 208 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!25 ofert od 199 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY12 ofert od 298 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!