Treść strony

zwiedzanie-ankony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do AnkonyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Kraków (KRK) Baliceod 240Wybierz
 • Poznań (POZ) Ławicaod 432Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 476Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 510Wybierz
 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 571Wybierz
 • Rzeszów (RZE) Jasionkaod 611Wybierz
 • Katowice (KTW) Katowice-Pyrzowiceod 704Wybierz
więcej

Treść główna

Zwiedzanie Ankony

Znajdź nas w social mediach

Ancona_zwiedzanie
Bazylika w Ankonie
Fot. Enrico Matteucci

Bazylika św. Cyriaka

Będąc w Anconie warto zobaczyć bazylikę św. Cyriaka z pięknym romańskim portalem. Znajduje się ona na wzgórzu Monte Guasco. Jest ona romańsko-bizantyjską katedrą z XI–XIII wieku, z fragmentami starożytnymi i wczesnochrześcijańskimi. Katedra została konsekrowana w roku 1128, a ukończona w 1189. Ze wzgórza, na którym znajduje się bazylika, roztacza się przepiękny widok na miasto, port i morze.

Piazza della Repubblica

Stanowi centrum życia miejskiego. Znajduje się tu kościół SS. Sacramento (XVI–XVIII w.) oraz Teatro delle Muse z pierwszej połowy XIX w. Od tego placu odchodzą główne arterie miejskie: corso Mazzini, corso Garibaldi i corso Stamira. Przy corso Mazzini, ruchliwej ulicy z wieloma sklepami, znajduje się fontanna Calamo z XVI w. Inna fontanna, z XVIII w., znajduje się przy piazza Roma.

Loggia dei Mercanti

Niedaleko piazza della Repubblica znajduje się Loggia dei Mercanti (Kupiecka) z XV w., wybudowana przez Giovanniego Pace w stylu gotyku weneckiego. Na końcu via della Loggia znajduje się XIII-wieczny kościół S. Maria della Piazza.

Piazza del Plebiscito

Nad piazza del Plebiscito góruje XVI-wieczna wieża oraz XV-wieczny Palazzo del Governo (Pałac Rządowy). Dziedziniec pałacu otwiera się za renesansowym łukiem. Na tym samym placu znajduje się XVII-wieczny kościół S. Domenico z dwiema rampami schodów na zewnątrz. Wewnątrz, w absydzie, można zobaczyć Ukrzyżowanie Tycjana i Zwiastowanie Guercina. Pobliski kościół S. Francesco delle Scale (przebudowany w XVIII w.) ma duży portyk w stylu gotyku weneckiego. We wnętrzu można podziwiać nastawę Lotta.

Muzea

W Palazzo Faretti z XVI w. mieści się Museo Nazionale delle Marche. Obok bazyliki znajduje się Museo Diocesiano z wykopaliskami wczesnochrześcijańskimi i średniowiecznymi pochodzącymi z różnych kościołów Ancony. Na uwagę zasługuje sarkofag Flawiusza Gorgoniusza z IV w. Warto też zobaczyć Państwowe Muzeum Dotyku im. Homera (Museo Tàttile Statale Omèro) – muzeum skierowane do osób niepełnosprawnych, w którym wszystkie eksponaty można dotykać.

Łuk triumfalny Trajana

W części portowej miasta znajduje się Łuk Trajana z 115 r. n.e. mistrza Apollodora z Damaszku oraz Łuk Klemensa z 2. poł. XVIII w. – oba dedykowane papieżowi Klemensowi XII.

Loreto

Słynny ośrodek turystyczny oraz miejsce licznych pielgrzymek. Zabytki tam znajdujące się to pałac apostolski z XVI wieku, gotycko renesansowy kościół z XV-XVI wieku, skończony w XVIII wieku, związany z kultem tzw. domu Matki Boskiej (tradycja mówi o cudownym przeniesieniu domu w 1295 z Nazaretu do Loreto). W czasie II Wojny Światowej miasto oswobodzili Polacy i uratowali Sanktuarium przed spaleniem. U stóp Sanktuarium znajduje się cmentarz polskich żołnierzy.

Urbino

Z innych miast regionu szczególnie warte polecenia jest Urbino. Koniecznie trzeba w nim zobaczyć Palazzo Ducale - pałac książęcy, obecnie Muzeum Narodowe z przepięknymi wnętrzami. Ponadto, niezwykle imponujące są tu twierdza i średniowieczne mury obronne - Fortezza Albornoz, a także bazylika metropolitalna oraz kościół S. Bernardino - mauzoleum książęce. Urbino nadaje się wspaniale na jednodniową wycieczkę, np. w trakcie wypoczynku na odległym najwyżej o kilkadziesiąt kilometrów wybrzeżu.

Marcelli di Numana

Letnisko Marcelli di Numana leży na Riwierze del Conero, tylko parę kilometrów pod Ankoną. Dominantą krainy jest góra Conero, według której jest wybrzeże nazywane i której okolica została ogłoszona parkiem narodowym. Obszar już od kilku lat chlubi się niebieską chorągiewką, którą oznaczona jest plaża. To gwarantuje, że morze jest tu kryształowo czyste. W okolicy znajduje się wiele ciekawych miasteczek historycznych, (np. Loreto, Jesi), których zwiedzenie może być miłym punktem urlopu.

Porto Recanati

Sympatyczne letnisko z malowniczym deptakiem lamowanym pierwotnymi starymi domami leży na Riwierze del Conero, tylko parę kilometrów pod Ankoną. W odróżnieniu od wielu innych letnisk Porto Recanati możę pochwalić się bogatą historią, która sięga aż do czasów starożytnych. Już wtedy znajdowała się tu osada rzymska. Dziś Porto Recanati jest ulubionym i żywym ośrodkiem turystycznym, który w miesiącach wakacyjnych ożywa i udziela swym gościom wszystko, co jest potrzebne do spędzenia miłych wczasów.

Cupra Marittima

Rejon, w którym Cupra Marittima leży, jest znany jako Riwiera Palmowa - nazwa ta po prawu mu należy, ponieważ nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, gdzie rosłoby takie mnóstwo palm, jak właśnie tu. Plaża z białym piaskiem, ciekawa okolica z historycznymi miasteczkami i ładną przyrodą, przesyłają to miejsce do spędzenia świetnych wczasów. Miasto słynne na polu międzynarodowym z wystawy malakologicznej, której eksponaty muszli i mięczaków pochodzą z całego świata. Znajdują się tu ruiny starego grodu St. Andrea, w którym dochowały się obrazy V. Criveli oraz miejskie muzeum archeologii, które również warto zwiedzić. W sierpniu jest tu organizowany tradycyjny karnawał muszelkowy.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!9 ofert od 365 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 115 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 100 Sprawdź