Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Wrocław - zabytki

Znajdź nas w social mediach

wroclaw zabytki
Ostrów Tumski - wizytówka Wrocławia
Fot. sxc.hu

Wrocław - miasto uznawane za stolicę Śląska, miejsce z bogatą historią, "Kwiat Europy"… Uznawane za niezwykle atrakcyjne, rokrocznie przyciąga setki tysięcy turystów. Dlaczego? Czy faktycznie warto zobaczyć to miasto? Co jest tam tak wartościowe i godne uwagi?

Wrocławski ratusz

czyli jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych budynków tego typu w Polsce. Późnogotycka budowla jest obecnie siedzibą wrocławskiego Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Co więcej, ratusz pełni rolę wizytówki miasta, gdyż ważne uroczystości, spotkania są organizowane właśnie w tym miejscu.

Ratusz został wybudowany w XVI wieku, jednakże prace budowlane ruszyły już w połowie XIII wieku.
W podziemiach ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, która ma swe korzenie w czasach średniowiecza. Piwnica jest więc uznawana za najstarszą restaurację w Europie. Uwaga! Zachowały się tam nawet rachunki za piwo z 1322r. Warto je zobaczyć! Oglądając ratusz warto zwrócić szczególną uwagę na elewacje. Płaskorzeźby, okna, wykusze, kamieniarka… właśnie to warto zobaczyć!

Plac Solny

Urocze miejsce. Niegdyś mieścił się tu targ, na którym sprzedawano sól oraz ryby. Dziś możemy kupić tu świeże kwiaty przez całą dobę. Będąc tu, warto rozejrzeć się wokół siebie, by nie przegapić bogactwa architektury rodem z renesansu… Na górze piękne kamienice, a pod ziemią… schron o powierzchni 1000m2, który mógłby pomieścić 300 osób. Będąc na placu warto również zwrócić uwagę na XIX wieczny budynek Giełdy.

Rynek

Była mowa o ratuszu i Placu Solnym, a więc przyszedł czas na… rynek (w całej okazałości oczywiście).

Wrocławski rynek jest jednym z największych w Europie (173m x 208m). Słynął on nie tylko z tradycyjnych, regionalnych wyrobów czy nawet ryb. Już w czasach średniowiecza można było tu kupić niebywale piękne włoskie tkaniny i przyprawy, uznawane wtedy za egzotyczne. Na rynku zrekonstruowano pręgierz, a więc niegdyś słup, do którego przywiązywano, a następnie sądzono wandali czy złodziei. Mówi się, że przy pręgierzu sądzony był, za sfałszowanie weksla, sam Wit Stwosz. Rynek kryje wiele niespodzianek architektonicznych i zagadkowych kamienic (takich jak Jaś i Małgosia), dlatego jego powolne zwiedzanie może przynieść wiele satysfakcji. 

Należy powiedzieć, że Wrocław niezwykle ucierpiał podczas wojny - zbombardowano m.in. około połowę zabytkowych, malowniczych budynków rynku. Jednak zachodnia część rynku okazała się najmniej uszkodzona, dzięki czemu do dziś możemy podziwiać niezwykłe dzieła architektury naszych przodków. Dziś rynek pełen jest nowoczesnych restauracji, kawiarni i sklepów i jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno, w czasach PRL rynek świecił pustkami, a w miejscu pięknej szklanej fontanny znajdowała się stacja CPN.

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela

Pierwsza gotycka świątynia w Polce. Jej budowę rozpoczęto już w XIII wieku. Prace przy budowie archikatedry napotykały przeszkody, które wielokrotnie niszczyły to miejsce - pożary. Największy z nich miał miejsce po bombardowaniu, w czasie II wojny światowej, wtedy to zostało zniszczone aż 70% świątyni, którą odbudowywano aż do połowy lat 70-tych. Katedra ma 100 m długości. Podobnie, zachodnie wieże świątyni mają aż 100 m wysokości. Katedra posiada wiele eksponatów, które warto zobaczyć:

  • największe w Polsce organy,
  • rzeźbione XVII wieczne dębowe stalle,
  • tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny rodem z gotyku,
  • ołtarz Madonny Wrocławskiej,
  • dziewięć zachwycających zdobieniami kaplic.

Z katedrą związanych jest wiele opowiadań i legend, o których można przeczytać, odwiedzając to miejsce.

Hala Stulecia

Zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sam ten fakt skłania wielu odwiedzających to miejsce turystów do odwiedzenia go. Ukończona w 1912 roku hala ma kopułę o prawie 70-metrowej średnicy. Budynek ma 14 tys. m2 i mieści około 10 tys. osób. Układ Hali jest w rzucie kolisty, oparty symetrycznie na greckim krzyżu, na którego trzech końcach znajdują się małe hale wyjściowe, a na zachodnim, skierowanym w stronę centrum miasta – dwupoziomowa owalna hala wejściowa. Konstrukcyjnie Hala złożona jest z dwu niezależnych elementów – podstawy w formie układających się w walec łuków, wygiętych w płaszczyźnie podłużnej. Podparcie tych czterech wygiętych stanowią pełniące rolę przypór żebra, tworzące boczne apsydy. Drugą, oddylatowaną i spoczywającą swobodnie na podstawie część stanowi tzw. kopuła, będąca jednak w istocie układem schodzących się promieniście żelbetowych łuków – żeber, opierających się u góry o centralny pierścień ściskany, a u dołu o pierścień rozciągany, wzmocniony stalową wkładką.

Układ zadaszenia w formie pierścieniowych tarasów umożliwił zaprojektowanie nad każdym z nich rzędów okien, doświetlających wnętrze hali, tak że światło przenika między żebrami. Mała kopułka wewnątrz pierścienia ściskanego była pierwotnie całkiem przeszklona, stanowiąc rodzaj oculusa, jednak ze względu na problemy z wodoszczelnością po kilku latach ją zabudowano, co nadało zwieńczonemu teraz wizualnie ciężkim zwornikiem wnętrzu charakter ekspresjonistyczny. Konstrukcyjna szczerość i surowość (powierzchnię pozostawiono jako widoczny żelbet) i formalna prostota były rewolucją w owym czasie, a na odwiedzających robią ogromne wrażenie po dziś dzień.

Wiosną i latem na Pergoli, mieszczącej się w kompleksie hali, wieczorami odbywają się pokazy multimedialnej fontanny - nie można ich przegapić. Pokazy można oglądać od g. 20:00 o każdej pełnej godzinie (o 22:00 mają miejsce pokazy specjalne).

Brama kluskowa

Brama, która ma nieodłączny związek z regionalną potrawą tamtych rejonów - kluskami śląskimi. Istnieje nawet legenda, która wyjaśnia jak to się stało, że tę wrocławską bramę zdobi… Kluska!

Domek Gotycki

Przykład niesamowitej wrocławskiej architektury. Budynek ma kształt stożka i znajduje się naprzeciwko kościoła NMP na Piasku. XIV-wieczny budynek był świątynią do początku XIX wieku, kiedy to został szpitalem. Obecnie, w budynku mieści się przedszkole prowadzone przez siostry salezjanki.
Młyn Maria i Most Piaskowy

Młyn, którego korzenie sięgają średniowiecza. Kilkukrotnie przebudowywany (przed wojną był częścią okazałego kompleksu, który uległ zniszczeniu), dziś wyglądający dość zwyczajnie, kryje w sobie zapewne wiele interesujących przygód. Warto zobaczyć ten budynek, przynajmniej z zewnątrz. Most znajduje się w miejscu, gdzie powstał najstarszy wrocławski most, prowadzący na drugi brzeg Odry. Od młyna można przejść kładką na Wyspę Słodową - ulubionego miejsca przesiadywania wrocławian. To idealne miejsce na odpoczynek i kawę w kawiarni na wodzie.

Ogród botaniczny

Miejsce, które pokocha każdy turysta; bajeczne, zielone, uspokajające… Ponad 7 ha terenu, na którym znajduje się prawie 7,5 tys. gatunków roślin. Po całodniowym zwiedzaniu należy udać się właśnie tam… Na relaks. Obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania.

Panorama Racławicka

XIX-wieczne malowidło Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawiające bitwę pod Racławicami. Zachwycające 1800 m2, które każdy, kto przyjeżdża do Wrocławia musi zobaczyć.

Do istotnych miejsc, które warto uwzględnić podczas wizyty we Wrocławiu należy zaliczyć również Ostrów Tumski, ul. Świdnicką, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, budynek hotelu Monopol, kolegiatę św. Krzyża i Bartłomieja, Teatr Lalek z przyległym wspaniałym Parkiem Staromiejskim oraz Ossolineum. Zwiedzając Wrocław, nie można zapomnieć o wszędobylskich krasnalach - symbolu oporu wrocławian wobec reżimu komunistycznego. Krasnale zagościły tu na dobre, a uważny turysta znajdzie je na każdym kroku. Warto ich szukać, bo są przeurocze.

Wrocław czeka - chcesz się tam wybrać? Już dziś sprawdź dostępne oferty na loty do Wrocławia.

Najlepsze okazje

Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 224 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ9 ofert od 533 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 277 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 6 ofert od 246 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!