Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Weekend we Wrocławiu

Znajdź nas w social mediach

Wrocław jest idealnym miejscem do spędzenia weekendu. Miasto jest na tyle duże, że bez problemu dostarczy nam rozrywki na dwa dni, a zarazem nie będziemy czuć się przemęczeni nadmiarem zwiedzania. Tym, co wyróżnia Wrocław jest jego niezwykła historia. To prawdziwie międzynarodowe miasto, które na przestrzeni dziejów było częścią trzech rożnych państw i dzięki temu historia i architektura Wrocławia stanowią eklektyczną mieszankę różnych kultur i stylów.

Wrocław Rynek
Weekend we Wrocławiu
Fot. inyucho

Dzień pierwszy

Zwiedzanie Wrocławia można rozpocząć już po wyjściu z pociągu na głównej stacji kolejowej. Świeżo wyremontowany budynek dworca prezentuje się bardzo okazale, w doskonały sposób udało się odrestaurować konstrukcję pochodzącą z XIX wieku. Dzięki pracy wielu specjalistów zarówno hala jak i zewnętrzna część dworca utrzymały swój pierwotny charakter stając się połączeniem elegancji sprzed lat i nowoczesnej użyteczności. Z dworca nasze kroki powinniśmy pokierować ulicą Kołłątaja w stronę placu Dominikańskiego. Położona w centralnym miejscu placu Galeria Dominikańska jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w Polsce i stanowi ważny punkt w historii współczesnej urbanizacji miasta. Przechodząc przejściem podziemnym i deptakiem dochodzimy do najważniejszego punktu, który odwiedzają wszyscy turyści zwiedzający stolicę Dolnego Śląska. Jest to oczywiście Rynek – jeden z najpotężniejszych rynków w Europie. Znajduje się tu największy ratusz w Polsce zbudowany w stylu neogotyckim. Obecnie, oprócz jednostek administracyjnych, mieści się w nim muzeum sztuki mieszczańskiej, które można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 10.00-17.00. Warto zatrzymać się tu dłużej, żeby poczuć atmosferę miasta, Rynek jest zatłoczony prawie o każdej porze dnia i nocy, bardzo często można tu spotkać ulicznych artystów, wziąć udział w różnych festiwalach i eventach. Również tu możemy rozpocząć swoją przygodę z jedną z największych atrakcji współczesnego Wrocławia – krasnalami. W mieście skrzaty można spotkać na każdym kroku, i mimo, że są zrobione z mosiądzu to bez wątpienia są żywą częścią miasta. Żeby odkryć je wszystkie najlepiej mieć specjalna mapkę na której zaznaczone są wszystkie punkty, gdzie możemy spotkać figurki wrocławskich krasnali. Każdy z nich jest unikatowy i ma swoją nazwę, na chwilę obecną jest ich ponad 150, a więcej o nich i ich historii można poczytać na stronie krasnale.pl. Oczywiście wizyta na rynku nie może obejść się bez spróbowania tradycyjnego piwa w Piwnicy Świdnickiej, w której gościły takie znamienite persony, jak Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki, czy  Johann Goethe. Ten powstały około 1275 roku lokal może poszczycić się własnym browarem wyrabiającym przepyszne piwa na potrzeby gości, najbardziej znane z nich jest piwo miodowe. Dla osób tęskniących za minioną epoką ciekawym miejscem może wydać się bar mleczny "Miś" znajdujący się na ulicy Kuźniczej. Ta bardzo popularna wśród studentów jadłodajnia stała się już jednym z symboli miasta i nieodłącznym punktem na gastronomicznej mapie Wrocławia.

Wrocław Katedra
Katedra Wrocławska
Fot. Klearchos Kapoutsis

Kontynuując spacer po wrocławskiej starówce należy podążać ulicą Kuźniczą w stronę Uniwersytetu Wrocławskiego. Okazałe budynki uczelni można zwiedzać od 10.00 do 16.00 a wspinając się na Wieżę Matematyczną będziemy mieć okazję do podziwiania pięknej panoramy miasta. Uniwersytet powstał w 1702 roku, jako akademia Leopoldyńska i przez wiele lat był uczelnią niemiecką aż do 1945 roku, kiedy to stał się polską uczelnią państwową.Po opuszczeniu Uniwersytetu należy skierować się w prawo w stronę Wyspy Świętej Jadwigi z której przez kutą bramę  przechodzi się na wyjątkowo ładny deptak nad Odrą. Teraz jesteśmy na Ostrowie Tumskim, jednym z najładniejszych miejsc w całym mieście, w którym znajduje się katedra  i kościół  Św. Jana Chrzciciela. Warto zwiedzić cały Ostrów, odwiedzić kościoły i nadrzeczny bulwar. Będąc tam o zmierzchu i mając odrobinę szczęścia można natknąć się na latarnika, który nieprzerwanie od lat zapala urocze latarnie gazowe rozświetlając to magiczne miejsce. Świetnym sposobem na zakończenie dnia będzie rejs statkiem, który odpływa z przystani na Ostrowie. Rzeka i liczne mosty na Odrze prezentują się wyjątkowo ładnie o zachodzie słońca.

Hala Stulecia
Hala Stulecia
Fot. PolandMFA

Dzień drugi

Dzień drugi warto rozpocząć od  wizyty w Panoramie Racławickiej. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie możemy podziwiać tego typu dzieło. Pochodzące z XIX ogromne, malowidło stworzone w formie owalnej panoramy przy pomocy specjalnego oświetlenia, kąta nachylenie i rekwizytów umieszczonych poza płótnem w realistyczny sposób przenosi nas na pole bitwy racławickiej. Do Panoramy dojdziemy na piechotę wysiadając na przystanku Galeria Dominikańska i kierując się w stronę niewielkiego parku za galerią handlową. Bilet normalny kosztuje 25zł a ulgowy 18zł, seans trwa mniej więcej pół godziny.Po tej interesującej lekcji historii czas ruszać w dalszą drogę, na Plac Grunwaldzki. Wysiadając na głównym przystanku na rondzie będziemy mogli zobaczyć jedno z popularniejszych miejsc miasta. Plac Grunwaldzki jest miejscem tętniącym życiem, szczególnie w roku akademickim, ponieważ znajduje się przy nim większość uczelni wyższych Wrocławia. Z placu warto przejść na piechotę  ulicą Marii Skłodowskiej-Curie do następnego punktu – Hali Stulecia. Hala Stulecia jest budowlą zaprojektowaną przez Maxa Berga - architekta i budowniczego. Obiekt jest najsłynniejszym dziełem wrocławskiego modernizmu. Konstrukcja została wzniesiona w latach 1911-1913 a obecnie jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Na terenie tego budynku bardzo często odbywają się różnego rodzaju wystawy i targi.

Ogród Japoński Wrocław
Ogród Japoński
Fot. PolandMFA

Kolejną atrakcją na trasie jest fontanna multimedialna znajdująca się na pergoli, tuż za halą. Pokazy fontanny polegające na połączeniu wody, światła i muzyki odbywają się co godzinę rozpoczynając od 10 rano, pełen harmonogram pokazów można znaleźć na stronie wroclawskafontanna.pl. Szczególnie warte polecenia są pokazy nocne, kiedy można podziwiać pełne możliwości tej niezwykłej fontanny. Jeżeli mamy ochotę i trochę wolnego czasu warto odwiedzić wrocławskie ZOO znajdujące się vis-a-vis Hali Stulecia. Ogród zoologiczny jest zadbany i można w nim zobaczyć wiele gatunków zwierząt , również te mniej popularne. Kolejną ciekawą propozycją jest ogród japoński. Ten uroczy park – ogród botaniczny położony w Parku Szczytnickim, zaraz za halą jest idealnym miejscem na chwilę relaksu po wyczerpującym dniu. Piękna sceneria egzotycznych roślin i japońskich altanek sprzyja romantycznym spacerom i klimatycznym sesjom zdjęciowym. Ogród jest otwarty od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9:00 – 19:00 , bilety normalne kosztują jedynie 3 zł, a ulgowe tylko 1,5 zł.

Jeżeli mamy jeszcze ochotę i trochę wolnego czasu warto odwiedzić wrocławskie ZOO znajdujące się vis-a-vis Hali Stulecia. Ogród zoologiczny jest zadbany i można w nim zobaczyć wiele gatunków zwierząt , również te mniej popularne.

Czym się poruszać

Wrocław jest dość dobrze skomunikowany siecią tramwajów i autobusów, niestety jest również drugim, najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce dlatego na poruszanie się po mieście warto zaplanować więcej dodatkowego czasu. Bilety są stosunkowo tanie, ulgowe jednorazowe przejazdówki kosztują 1,5 zł a normalne 3 zł, oprócz tego funkcjonują bilety czasowe i tak na przykład bilet na 60 minut podróżny dowolnymi środkami komunikacji kosztuje 4.4 zł bez zniżki. Bardzo opłacalne są bilety dwudniowe, które kosztują 20zł a ze zniżką 10zł i są najlepszą opcją dla osób spędzających weekend we Wrocławiu. Od pewnego czasu bilety można kupić w każdym pojeździe dzięki zamontowanym w nich automatom, ich jedyną wadą jest to, że można w nich płacić tylko kartą.

Wrocław na weekend
Wrocław - zwiedzanie
Fot. PolandMFA

Życie nocne

Wrocław to miasto studenckie i turystyczne i dlatego nie można w nim narzekać na mało zróżnicowane życie nocne. To, na co się zdecydujemy zależy od naszego gustu. Jeśli szukamy całonocnych imprez z głośną muzyka i zabawą do białego rana, to miejscem w sam raz dla nas będzie Pasaż Niepolda – odnoga ulicy Ruskiej na której znajduje się kilkanaście klubów z różnego rodzaju muzyką i wystrojem. Jeśli szukamy miejsca spokojniejszego, gdzie można w spokoju wypić  smaczne piwo i porozmawiać ze znajomymi, to świetnym wyborem będą puby pod nasypem kolejowym, wzdłuż ulicy Nasypowej. Oczywiście w samym rynku i okolicach również mieści się wiele lokali gastronomicznych, restauracji, kawiarni i barów.

Z zagranicy lub miast daleko położonych od stolicy Dolnego Śląska proponujemy skorzystanie z drogi powietrznej. Znajdź tanie loty do Wrocławia i odwiedź miasto krasnali!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!5 ofert od 328 Sprawdź