Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Antalyi

Znajdź nas w social mediach

antalya
Port w Antalyi
Fot. SXC

Zabytkowa Antalya to miasto wąskich uliczek, drewnianych domów, starych meczetów i sklepików, których część pochodzi z czasów rzymskich. To słoneczne miasto (słońce świeci średnio 300 dni w roku), które żyje z turystyki. Dzięki licznym atrakcjom turystycznym, obecności zabytków kultury światowej klasy Antalya jest oceniana jako najlepsza i najlepiej zorganizowana turystycznie miejscowość wypoczynkowa na wybrzeżu Morza Śródziemnego, z białym piaskiem plaż, czystym morzem, alejami wysadzanymi palmami i unikatowymi zabytkami. Region miasta był zamieszkany od najdawniejszych czasów. Chociaż Antalya nie ma tak bogatej przeszłości jak inne miasta wybrzeża, istnieje i rozwija się nadal, podczas gdy tamte dawno temu opustoszały.

Historia

Ośrodek założony w I w. p.n.e. przez władcę Pergamonu, Attalosa II, na jego cześć nazwano Attaleją. Legenda głosi, że król polecił swoim żołnierzom znaleźć raj na ziemi. Żołnierze powrócili z wieścią, że znaleźli cudowne miejsce na wybrzeżu Morza Śródziemnego - tak powstała Antalya.

Gdy królestwo Pergamonu zostało przekazane Rzymowi, Attalea stała się miastem rzymskim. Cesarz Hadrian odwiedził je w 130 r. a ku jego czci wybudowano łuk triumfalny Hadriyanüs Kapîsî. Po Rzymie władzę nad miastem przejęło Bizancjum. W 1207 r. Turcy seldżuccy mający swoją bazę w Konyi odebrali miasto Cesarstwu Bizantyjskiemu, zmienili jego nazwę oraz wybudowali Yivli Minare (Żłobiony Minaret). Po złamaniu przez Mongołów seldżuckiej potęgi Antalya wchodziła przez pewien czas w skład państwa emirów tureckich – Hamidoćullarî, a w 1391 r. przejęli ją Turcy osmańscy. W czasie I wojny światowej alianci opracowali plan podziału Cesarstwa Osmańskiego, który zrealizowali pod koniec wojny. Wprawdzie w 1918 r. Antalya przypadła Włochom, jednak w 1921 r. armia Ataturka wyparła z Anatolii obce wojska.

Dzisiaj Antalya jest największym miastem na południowym wybrzeżu Turcji i najpopularniejszym miejscem wypoczynku turystów z różnych stron świata. Antalya to także najnowszy ośrodek turystyczny w Turcji, z międzynarodowym lotniskiem, oddalonym od centrum miasta o 12 km, i doskonale rozwiniętym przemysłem rozrywkowym.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 350 Sprawdź