- Szczegóły
- czwartek, 12 grudzień 2024 16:49
Tanie loty do Albanii
Znajdź nas w social mediach
Albania |
Photo by Rob Hogeslag |
Wakacje w Albanii? Taki pomysł wciąż wydaje się egzotyczny. A może jednak wcale nie jest to taki zły wybór? Kraje bałkańskie wielu turystom dotychczas kojarzyły się nienajlepiej. Jeśli nie z konfliktami zbrojnymi, to pewnie z gangsterami i mafią. Takie myślenie jest dalekim uproszczeniem, dlatego warto zerwać ze stereotypami i poznać piękno Bałkanów. W rzeczywistości Albania staje się coraz bardziej atrakcyjnym dla turystów, ciekawym miejscem na spędzenie wolnego czasu. Pięknie położona, czaruje odwiedzających wybrzeżem Morza Adriatyckiego, Morza Jońskiego i cudownymi górami, które zajmują łącznie 75% powierzchni kraju. Wciąż można tutaj odnaleźć nieskażone przez cywilizację bastiony natury, co dodatkowo przydaje wartości wyprawie do Albanii.
Albania jest zlokalizowana pomiędzy Grecją, Macedonią, Serbią i Czarnogórą. Plażowiczów zachwyci zapewne fakt, że jej wybrzeże osiąga długość 362 kilometrów! Albańczycy z całą pewnością mają podstawy, by uważać się za górali. Przeciętna wysokość nad poziomem morza w kraju to aż 708 metrów. Najwyższym szczytem jest góra Korab na granicy z Macedonią, wysoka na 2753 metry. Kiedy już znudzą się nam góry i morze, zawsze warto zobaczyć jedno ze słynnych albańskich jezior: Jezioro Szkoderskie, położone na granicy z Czarnogórą. W okolicy utworzono park narodowy dla ochrony zagrożonych gatunków, między innymi pelikanów, które w innych miejscach Europy już praktycznie nie występują. Dwa pozostałe jeziora to jezioro Ochrydzkie i Prespa, którymi Albania dzieli się z Macedonią.
Historia
Ciekawostki
- Festiwale
Narodowy Festiwal Folkowy w Gjirokastrze - organizowany co cztery lata we wrześniu, Festiwal Spotkań Tanecznych w Durres - kwiecień, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tiranie - grudzień - Święta
28 listopad - Dzień Niepodległości, 29 listopada – Święto Wyzwolenia - Sport
turystyka górska, rafting - Kuchnia
kebab, burek, bakława - Sławni ludzie
aktor - James Belushi, laureat nagrody Nobla z zakresu medycyny - Ferid Murad - Naj...
za czasów dyktatury Envera Hodży w Albanii wybudowano ok. 800 tys. bunkrów, które do dziś szpecą cały kraj
Albania jest malutkim państwem. Okazuje się jednak, że swoją historią mogłaby obdzielić kilka większych. Jak pokazały odkrycia archeologiczne, tereny dzisiejszej Albanii zasiedlone były już w epoce paleolitu. Ślady najstarszej bytności człowieka noszą jaskinie Gajtan. W czasach antycznych Albania, podobnie jak większość państw bałkańskich, zamieszkana była przez plemiona Ilirów. Bliskie sąsiedztwo takich starożytnych potęg jak Grecy, Rzymianie i Turkowie mocno wpłynęło na jej losy. W roku 168 tereny, na których położona jest dzisiaj zostały opanowane przez Rzymian, zaś po rozpadzie Imperium Rzymskiego weszły w skład Cesarstwa Bizantyjskiego. Był to dopiero początek drogi, podczas której kraj przechodził spod panowania jednego państwa w ręce drugiego. Pod koniec XIV wieku rozpoczęła się inwazja Imperium Osmańskiego na kraje europejskie. Do XV wieku właściwie już cały Półwysep Bałkański znajdował się we władaniu Turków. Jedynie niewielkie pasmo na zachodzie zdołało zachować niezależność. Były to właśnie tereny dzisiejszej Albanii. Swoją nieustępliwą wolą walki jej ludność zdobyła uznanie w oczach wszystkich narodów. Jedne z największych sukcesów związane są z osobą Skanderbega, tj. Jerzego Kastrioty, albańskiego bohatera narodowego. Początkowo służył on w wojskach sułtańskich, gdzie odebrał gruntowne militarne przeszkolenie, później jednak wystąpił przeciwko władzy. W 1443 roku rozpoczął powstanie przeciwko panowaniu okupanta. Walki trwały przez ponad 20 lat, a Skanderbeg umiejętnie prowadził wojnę partyzancką. W 1468 roku zmarł na malarię.
Opór nie zdał się na wiele. Wciąż panowali Turkowie, a społeczeństwo stopniowo zaczęło się z nimi asymilować. Nabierano tureckich zwyczajów, a Albania traktowana jako nieważna prowincja wkrótce zaczęła podupadać. Dopiero wiek XIX przyniósł ze sobą wzmożone nastroje patriotyczne. W 1912 roku zaś ogłoszono niepodległość. I wojna światowa to kolejny okres okupacji. W 1920 roku zatwierdzono istnienie niepodległej Republiki Albańskiej. Niestety, już wkrótce premier Ahmed Zogu koronował się na króla i przyzwolił na zajęcie kraju przez Włochy. W latach 1943 – 1944 Albanię okupowały nazistowskie wojska niemieckie. Być może to spowodowało zwrócenie się ku ideom komunistycznym. Niemalże dyktatorską władzę sprawował Enver Hodża. Podczas jego rządów kraj chylił się ku upadkowi. Represjonował wszystkie religie, a w 1967 roku ogłosił Albanię państwem ateistycznym. Prawa człowieka przestrzegane były tylko na papierze, tworzono bojówki, silnie indoktrynowano młodzież. Dopiero w 1992 roku udało się obalić komunizm. Aktualnie Albania należy do NATO i stara się o wejście do Unii Europejskiej.
Dziś Albania próbuje z całych sił przyciągnąć do siebie turystów. Trzeba przyznać, że kraj na pierwszy rzut oka zaskakuje. Ślady komunistycznego reżimu zostały już niemal zatarte. Turyści z pewnością docenią fascynującą historię, barwne krajobrazy i stare zabytki. Albania jest miejscem, w którym nikomu nie będzie dokuczać nuda. Być może warto się o tym przekonać już podczas najbliższego urlopu?
Kiedy lecieć?
Właściwie każda pora roku w Albanii jest przyjemna dla turystów. Tutejszy klimat jest łagodny, właściwy krajom śródziemnomorskim. W zimie na wybrzeżu temperatura rzadko kiedy spada poniżej 10 stopni. Ponad 300 dni w roku jest słonecznych. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, wtedy też Albania jest najbardziej zatłoczona. Temperatury powyżej 40 stopni nie są tu niczym dziwnym, na szczęście w większości hoteli jest klimatyzacja. Korzystnym wyborem jest z pewnością koniec lata i początek jesieni. Unikniemy tłumów, a i warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjające.
Porównaj tanie loty do Albanii i zarezerwuj bilety lotnicze do Albanii.
Przejrzyj nasze promocje lotów do Albanii lub skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć najtańsze bilety lotnicze do Albanii lub do innej lokalizacji.