Najbardziej różnorodne kraje. One mają prawie wszystko (Top 9)

Morze, góry, zabytki, krajobrazy, ciekawe miasta, wulkany, jeziora, pustynie, lasy, dżungle, lodowce… Są kraje, które mają tak urozmaicony krajobraz, że nie można wyjść z podziwu. Jeśli masz ochotę być jednocześnie w górach i nad morzem albo podziwiać dziesiątki zupełnie odmiennych krajobrazów i łączyć różne rodzaje rozrywki, warto odwiedzić te kraje. Tu nie ma nudy i monotonii!

Australia

różowe jezioro w Australii
Różowe jezioro w Australii. Fot. Shutterstock

Od gęstych tropikalnych lasów przez pustynie i dziki outback po Wielką Rafę Koralową i wybrzeża będące rajem dla surferów: Australia ma wszystko. Ten najmniejszy kontynent to jednocześnie jeden z największych krajów świata, gdzie mieszkają najbardziej niezwykłe zwierzęta na Ziemi i skrywają się jedne z bardziej zdumiewających krajobrazów. To tu można podziwiać ogromną czerwoną skałę Ayers Rock jak i nieprzemierzone dzikie tasmańskie lasy i góry Strzeleckiego, polskiego podróżnika i odkrywcy, który próbował je eksplorować. W Australii są zarówno wielkie owcze farmy o powierzchni większej niż niektóre polskie miejscowości jak i światowe nowoczesne metropolie takie jak Sydney, Melbourne czy Perth. A przy tym ostatnim jest odosobniona wyspa Rottnest, gdzie żyje najbardziej sympatyczne i urocze zwierzątko na świecie: kuoka. Spotkamy tu koale, kangury czy kolczatki. Australia jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Czytaj więcej: Kuoka – najradośniejsze zwierzątko świata z wyspy Rottnest. Jak tam dotrzeć?

Rwanda

Gdy jedziemy po Rwandzie samochodem krajobraz zmienia się co chwila i nie sposób się nim nie zachwycić. Fot. Weronika Skupin, Tanie Loty

Być może będzie to zaskoczeniem, ale tak malutki kraj jak Rwanda zdecydowanie zasługuje na miano jednego z najbardziej urozmaiconych na świecie. To tu można zobaczyć zwierzęcą Wielką Piątkę (lwa, lamparta, słonia, bawoła i nosorożca) oraz wiele innych egzotycznych zwierząt podczas safari w Parku Narodowym Akagera, gdzie oprócz suchej sawanny można znaleźć dzikie zarośla, zielone wzgórza i mokradła. Poza parkiem krajobraz jest jeszcze bardziej urozmaicony. Wzgórza porośnięte plantacjami herbaty, wysokie skaliste góry, rwące rzeki, imponujące wąwozy, dzikie dżungle, głębokie jeziora o urozmaiconym brzegu. To tu w gęstych tropikalnych lasach żyją szympansy i rzadkie goryle górskie. A jeśli myślicie, że Rwanda to tylko dzika natura, to się mylicie. Stolica państwa, Kigali, to nowoczesne i czyste miasto o prawdziwie europejskim charakterze. Rwanda to zdumiewająca Szwajcaria Afryki, w dodatku o niezwykłej historii. Właśnie mija 25 lat od ludobójstwa w tym kraju.

Czytaj więcej: Bezpieczny kraj w Afryce? 9 dowodów, że Rwanda to idealny wybór

Gruzja

para na plaży w Batumi – zachód słońca
Batumi, Gruzja. Fot. Shutterstock

Polacy pokochali Gruzję: za jej gościnnych i przyjaźnie nastawionych mieszkańców, przystępne ceny, niesamowite krajobrazy, tani alkohol (któż nie słyszał o czaczy?) i właśnie różnorodność. Są tu zabytki, także kultury prawosławnej, malownicze góry, ciepłe morze, świetne trasy trekkingowe i doskonałe szlaki zarówno do podróży samochodem jak i górskiej wspinaczki. W Batumi można mieć góry nad morzem, napić się dobrego wina i podziwiać dziki ogród botaniczny. W Tbilisi podziwia się liczne świątynie i twierdze, a koniecznie trzeba odwiedzić łaźnie siarkowe, z których korzystali Puszkin czy Dumas. To atrakcja sama w sobie. Z kolei pod Kutaisi można wypocząć w lasach Kolchidy, zobaczyć ciekawe zabytki i eksplorować jaskinie.

Czytaj więcej: Atrakcje Gruzji – co warto zobaczyć i który rejon wybrać?

Rosja

syberyjska tajga w rosji
Syberyjska tajga. Fot. Unsplash

Od nieprzemierzonej syberyjskiej tajgi przez dziką Kamczatkę z groźnymi niedźwiedziami i pięknymi górami, po gorące Soczi o klimacie sprzyjającym letnim wakacjom. Tak ogromny kraj jak Rosja siłą rzeczy ma urozmaicony krajobraz. Rosja ma i wysokie wulkany i lodowce. Jest tu zarówno wybuchowa Dolina Gejzerów na Kamczatce, jak i rozległe stepy kałmuckie. Spotkamy jeziora, ale też półpustynie. To tutaj można wybrać się w długą podróż koleją transsyberyjską, co jest niesamowitą przygodą, podczas której za oknem krajobraz zmienia się jak w kalejdoskopie.

Zobacz tanie loty do Rosji

W Rosji podziwiać można także nowoczesną i zarazem pełną kontrastów Moskwę z placem Czerwonym i Kremlem oraz Teatrem Bolszoj. Jest także bliższy nam i zachwycający architekturą Sankt Petersburg z punktem obowiązkowym: Ermitażem z dziełami największych mistrzów malarstwa, m.in. Rembrandta, Rubensa, Tycjana, Moneta, Picassa, Gaugina czy Leonarda da Vinci. Rosja kojarzy się z wielką literaturą, sztuką, historią i przyrodą: nie sposób temu zaprzeczyć.

Islandia

islandia zima lodowce
Aż nie chce się wierzyć, że takie miejsca istnieją. Fot. Shutterstock

Tak mały kraj, a taki urozmaicony: mówi prawie każdy, kto tam zawita choć raz. Podróżując po Islandii nie sposób nie otwierać co chwila buzi z zachwytu. Nie bez przyczyny nazywa się ją krainą lodu i ognia. Jednego dnia można tu zobaczyć gejzery, gorące źródła, w których można się kąpać, przepiękne wysokie wodospady, czarną plażę niczym z powieści grozy, bazaltowe słupy o sześciokątnym przekroju, aktywne wulkany, lodowce i lodowe jaskinie, wysokie urwiska i zdumiewające wąwozy rwących rzek, zielone wzgórza i pola mchu, porastającego czasami dachy elfich chatek. Z elfów nie można żartować, bo wielu Islandczyków naprawdę w nie wierzy.

Sprawdź okazje na loty na Islandię

Czasami można się rozmarzyć i nietrudno uwierzyć w to samo, bo Islandia to bajkowy kraj. To tu mieszkają maskonury, ptaki będące wizytówką Islandii, a także renifery. W pobliżu wybrzeży wyspy pływają z kolei wieloryby. Można jednej nocy cieszyć się piękną zorzą polarną, a kolejnego dnia zmagać się z wiatrem dosłownie wyrywającym drzwi z samochodowych zawiasów.

Chiny

rybak na łódce
Rzeka Li Yangshuo, Chiny. Fot. Shutterstock

Rozległe tarasy pól ryżowych, malownicze rozlewisko rzeki Li Yangshuo, góry Tianzi, które zdają się unosić w powietrzu, Tęczowe Góry Danxia w odcieniach od rdzawych czerwieni po fiolety, tajemnicze piramidy, o których niewiele osób wie, nieprzyjazne pustynie, zielone wzgórza, które przecina Wielki Mur Chiński, bambusowe lasy, w których żyją pandy, niesamowite wyspy i plaże. Chiny mają do zaoferowania tyle, że nie sposób zobaczyć tam wszystkiego, choćby i miało się rok do dyspozycji. To państwo opuszczonych wiosek i zapomnianych pustkowi, ale też wielkich światowych metropolii. W Pekinie nie sposób nie zobaczyć Zakazanego Miasta, a w Szanghaju Świątyni Nefrytowego Buddy. Chiny słyną z zabytkowych pagód i Terakotowej Armii, z różnorodności krajobrazu i kuchni. Warto tam pojechać, by się zachwycić.

Zobacz też: tanie loty do Chin

Argentyna

Argentyna lodowiec
Lodowiec w Argentynie. Fot. Pixabay

Argentyna jest niezwykle urozmaiconym przyrodniczo krajem, w którym występują też różne strefy klimatyczne. Na zimnym południu można znaleźć lodowce. Najwięcej ich w Parku Narodowym Los Glaciares. Patagonia jest jedną z najbardziej niezwykłych krain na świecie, a niektórzy wyruszają stamtąd na Antarktydę. W Argentynie są także pustynie oraz tropikalne dżungle. Można tu zdobywać najwyższe andyjskie szczyty z Aconcaguą na czele, a także podziwiać dzikie wodospady, takie jak Iguazú. Tutaj także są kolorowe góry oraz przedziwne formacje skalne w Parku Narodowym Talampaya. Nie sposób nie zatańczyć tanga w La Boca w Buenos Aires i spróbować w tym mieście steków, podobno z najlepszej wołowiny na świecie. Można w tym państwie i nurkować, i jeździć na nartach. Dla każdego coś miłego.

Sprawdź tanie loty do Argentyny

Stany Zjednoczone

kanion antylopy usa
Kanion Antylopy w USA. Fot. Unsplash

Stany Zjednoczone to kraj, gdzie można doświadczyć zimy stulecia i spalić się na plaży w Miami. Da się spotkać aligatora w mokradłach na Florydzie i niedźwiedzia albo bizona w jednym z zielonych parków narodowych w głębi kraju. Jednego dnia można podziwiać szalone i nowoczesne Las Vegas i Los Angeles, a drugiego znaleźć się na pustyni na drodze prowadzącej w bezkres. To tu jest Wielki Kanion Kolorado, kolorowe gorące źródła, gejzery, najwyższe sekwoje, zdumiewający wodospad Niagara, wysokie ośnieżone szczyty górskie i rozległe stepy. Trudno o drugi tak urozmaicony kraj. Na pewno sprzyja temu fakt, że USA są wielkie. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy największych metropolii (takich jak Nowy Jork) jak i najbardziej odosobnionych miejsc na Ziemi (takich jak Alaska). A nie zapomnijmy o tropikalnych Hawajach będących marzeniem każdego podróżnika: to także część USA.

Zobacz tanie loty do USA

Polska

Bieszczadzka połonina. Fot. Shutterstock

Cudze chwalicie, swego nie znacie! Mało który kraj może pochwalić się takim bogactwem jak Polska. Mamy przepiękne góry: od strzelistych Tatr przez zielone Bieszczady po pełne labiryntów Góry Stołowe. Mamy gęste lasy i pozostałości pradawnych puszczy pełne dzikich zwierząt, takich jak żubry, niedźwiedzie, rysie, wilki, żbiki czy łosie. Znajdziemy u nas pustynię Błędowską, ale też mokradła i bagna Biebrzańskiego Parku Narodowego. W Polsce możemy wypocząć nad morzem i cieszyć się szerokimi piaszczystymi plażami, ruchomymi wydmami Słowińskiego Parku Narodowego albo zdumiewającymi Klifami Orłowskimi. Mamy Krainę Wielkich Jezior Mazurskich oraz pojezierza pełne ciekawych akwenów, a każde z pojezierzy ma inny charakter. Są u nas zamki (krzyżackie, piastowskie, królewskie, rycerskie, książęce, magnackie, biskupie i wiele wiele innych), piękne pałace i najcenniejsze zabytki. Mamy średniowieczne miasteczka z zachowanymi rynkami i ratuszami i nowoczesne duże miasta, w których inwestuje coraz więcej firm. Łączymy tradycję z nowoczesnością i mamy najlepszą kuchnię na świecie. Czego chcieć więcej?

Czytaj także: 5 dowodów, że Polska to lepszy kraj niż myślisz

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,990ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze