Kuoka – najradośniejsze zwierzątko świata z wyspy Rottnest. Jak tam dotrzeć?

Kuoka plasuje się w czołówce najsympatyczniejszych ssaków, z którymi możesz zrobić sobie selfie. Zwierzątka te żyją w Australii, głównie na wyspie Rottnest niedaleko Perth. To miejsce, które zdecydowanie chciałbyś odwiedzić. Nie dość, że spotkasz tam kuoki, to panuje tam iście rajski klimat. Jak tam dotrzeć?

Rottnest – tu zrobisz sobie selfie z kuoką

Kuoka (ang. quokka) to ssak z rodziny kangurowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju kuoka. Żyje w Australii i można go spotkać na kontynencie, ale znacznie liczniej występuje na wyspach Rottnest i Bald przy zachodnim wybrzeżu. Turyści jeżdżą tam specjalnie po to, by podziwiać te sympatyczne torbacze.

Wyglądają, jakby cały czas się uśmiechały. Czyż nie są urocze?!

Jak dotrzeć na Rottnest

Na wyspę kursują promy. Można także przylecieć małym samolotem, helikopterem bądź zacumować własną łódką, o ile się takową ma. Najpopularniejsze są promy z portów Perth, Hillarys Boat Harbour na północy Perth, North Fremantle i Fremantle. Najszybciej płynie się z Fremantle (25 minut), a najdłużej z Perth’s Barrack Street Jetty (90 minut).

wyspa rottnest u wybrzeży australii
Najlepiej dotrzeć na wyspę promem. Fot. Pixabay

Porównując ceny trzech przewoźników, cena biletu na prom tam i z powrotem dla osoby dorosłej to od 40 dolarów australijskich w górę. W cenę wliczona jest opłata naliczana przy zejściu na wyspę (w całości jest ona rezerwatem przyrody).

Co jeszcze zobaczyć na Rottnest

Całe miejsce jest przepiękne, warte zobaczenia są tam nie tylko kuoki. Mająca 11 km długości wyspa skrywa rajskie plaże. To mekka surferów i nurków, można tam podziwiać piękne rafy. Wytyczono liczne trasy spacerowe i rowerowe.

latarnia na wyspie rottnest u wybrzeży australii
Atrakcje Rottnest to m.in. liczne trasy rowerowe. Fot. Pixabay

Fascynująca jest też historia Rottnest. Wysepka została oddzielona od kontynentu australijskiego 7 tys. lat temu. Niegdyś zamieszkiwali ją Aborygeni (już 30 tys. lat temu), ale po oddzieleniu od Australii wymarli i przez kilka tysiącleci była niezamieszkana. W XVII wieku dotarli tam Europejczycy.

Z tego okresu pochodzi też nazwa wyspy, czyli Rottnest. W wolnym tłumaczeniu oznacza ona „szczurze gniazdo”. Kapitan floty holenderskiej Willem de Vlamingh był bowiem przekonany, że zamieszkująca wyspę kuoka jest gatunkiem dużego szczura.

rezerwat wyspa rottnest u wybrzeży australii
Wyspa była miejscem zesłania internowanych. Fot. Pixabay

W czasie wojen Rottnest było miejscem internowania: podczas I wojny światowej zsyłano tam Niemców i Austriaków, a pod koniec wojny obóz zamknięto, bo panujące tam warunki były przerażające. W czasie II wojny światowej przetrzymywano tu internowanych Włochów. Niektórzy z internowanych stali się potem obywatelami Australii.

Pozostałością czasów wojennych są też umocnienia dla dział pozostałe na wyspie. Mimo niewielkiego rozmiaru wyspy zbudowano tam także linię kolejową łączącą  koszary ze składem amunicji i stanowiska dział.

To co, jedziesz zobaczyć kuoki?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,055ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze