Gdzie będzie śnieg na święta? Spędź białe Boże Narodzenie!

Szanse na zobaczenie w tym roku śniegu na święta są znikome dla większości miejsc w Polsce. Ale jeśli koniecznie chcesz spędzić białe święta możesz wybrać podróż. Są miejsca na świecie, gdzie możesz być pewny, że biały puch będzie na miejscu. Przedstawiamy kraje, gdzie na Boże Narodzenie zapewne będzie śnieg!

W ostatnich latach zima nas nie rozpieszcza. Biały puch na święta Bożego Narodzenia jest rzadkością, znalezienie go graniczy ze świątecznym cudem. Gdzie zatem najbardziej prawdopodobne są opady śniegu w Wigilię i Boże Narodzenie? Zgodnie z historycznymi danymi zebranymi przez Vouchercloud bez wątpienia największe szanse na białe święta ma jeden, znany wszystkim kraj. Który? Cierpliwości. Niedługo się przekonasz. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów wynosi tam 60,9%, jest to zatem najlepszy kierunek dla wielbicieli bieli. To najwyższy wynik w zestawieniu. Powinien robić wrażenie zwłaszcza, że aż 127 krajów na świecie ma zerowe szanse na zobaczenie śniegu. Zanim jednak dotrzesz na szczyt listy i przekonasz się, który kraj jest bezkonkurencyjnym zwycięzcą w wyścigu o białe święta, poznaj pozostałe 9 krajów, gdzie będzie w te święta najpiękniej.

Islandia

islandia zima lodowce
Fot. Shutterstock

Na 10. miejscu zestawienia znalazła się Islandia. Szanse na wystąpienie opadów śniegu w Boże Narodzenie są tam równe 42,34%. Klimat jest tam dość… wymagający, na pewno będzie wietrznie i zimno, ale przy okazji może być również biało. To jedno z piękniejszych miejsc, gdzie można spędzić święta. Na osoby, które się odważą na taką podróż, czekają niesamowite krajobrazy krainy lodu i ognia: wodospady, gorące źródła, kaniony, góry i czarne plaże z lodowymi taflami. Po takiej wyprawie z największą przyjemnością siądziecie w cichym, ciepłym pokoju, wśród dekoracji, z gorącym napojem w dłoniach.

Znajdź tanie loty na Islandię

Kanada – gdzie będzie śnieg na święta?

jezioro moraine, alberta, kanada
Jezioro Moraine, Alberta, Kanada. Fot. Shutterstock

Kanada wydaje się być dość oczywistym wyborem, jeśli zależy ci na śniegu podczas świąt. Jej położenie geograficzne sprzyja białym zimom. Szanse na opady wynoszą w tym czasie 43,55%. Na śnieg można liczyć nie tylko w górach, ale również w największych miastach tego kraju. Bezsprzecznie jednak najpiękniejszym miejscem do spędzenia Bożego Narodzenia będzie rejon Banff. Ten Park Narodowy obfituje w niesamowite widoki, jeziora, górskie szczyty i niezliczoną wręcz liczbę szlaków turystycznych. A po wyczerpującej wyprawie posiedzenie przy migocącej choince wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjne niż zwykle.

Znajdź tanie loty do Kanady

Kazachstan

wieża widokowa Bäjterek w Astanie kazachstan
Fot. Weronika Skupin, Tanie Loty

Gdzie będzie śnieg na święta? Na przykład w Kazachstanie! Szanse na białe Boże Narodzenie wynoszą tam 43,95%. Nie jest to być może najbardziej oczywisty kierunek podróży, ale na pewno interesujący! M.in. dlatego, że na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisanych zostało kilka obiektów kulturowych z Kazachstanu: Mauzoleum Ahmeda Chodży Jesewi, Petroglify w krajobrazie archeologicznym Tamgały, Szlaki Jedwabne: system szlaków korytarza Chang’an-Tianshan, a także Saryarka: step i jeziora północnego Kazachstanu. Dodatkową zachętą niech będzie fakt, że jest to bardzo słabo zaludniony kraj, czyli nawet podczas świąt nie znikniesz w tłumie ani turystów ani mieszkańców.

Znajdź tanie loty do Kazachstanu

Grenlandia – gdzie będzie śnieg na święta?

Grenlandia. Fot. Unsplash

Grenlandia jest lodowatym, tajemniczym i jednym z najbardziej naturalnie pięknych miejsc na świecie. Szanse na to, że święta będą tam białe wynoszą 47,18%. To naprawdę sporo, zwłaszcza, że przecież zmiany klimatyczne są coraz bardziej widoczne na całym świecie. Koniecznie wybierz się do zatoki Disko, która doskonale ilustruje nietknięty urok wyspy z imponującymi górami lodowymi, uroczymi osadami przybrzeżnymi i wielorybami pływającymi w okolicznych wodach. Jeśli lubisz przyrodę powinieneś pospieszyć się z odwiedzinami w Grenlandii – ze względu na zmiany klimatyczne to miejsce może się zmienić nie do poznania w najbliższym czasie.

Litwa

Fot. Shutterstock

Czyżby pierwsze skojarzenie z Litwą, które nasunęło ci się na myśl, to Ostra Brama i Adam Mickiewicz? Nic dziwnego! Wilno jest największym miastem Litwy i ma wiele niezwykłych atrakcji do zaoferowania. Zajrzyj też na Plac Katedralny zobaczysz tam Bazylikę archikatedralną św. Stanisława oraz św. Władysława i Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego. A nad placem zamek Giedymina. Stamtąd rozpościera się piękna panorama miasta. Szanse na to, że to wszystko będziesz oglądał podczas świąt w białej oprawie wynoszą 48,39%.

Znajdź tanie loty do Litwy

Estonia – gdzie będzie śnieg na święta?

Fot. Pixabay

Białe święta w Estonii? Tak, to bardzo prawdopodobne, że właśnie takie będą. Na 49,19%. Warto zatem polecieć do tego kraju dokładnie w czasie Bożego Narodzenia. Zwłaszcza, że to właśnie w Tallinie, podczas jarmarku w 1441 roku, stanęło pierwsze świąteczne drzewko. Choinkę (ścięty świerk), postawiło przed swoją siedzibą Bractwo Czarnogłowych, zrzeszające nieżonatych kupców. Miała ona ułatwić kawalerom znalezienie żony, bo pod drzewem organizowano zabawy, tańce i poczęstunki. Pomysł tak przypadł mieszkańcom do gustu, że drzewko na stałe zagościło w tradycji jarmarków. Szybko także stało się popularne w całej Europie. Dziś choinka pojawia się pod koniec listopada wraz z rozpoczęciem jarmarku. Jej zdobienie to przede wszystkim kolorowe karteczki z życzeniami dzieci.

Znajdź tanie loty do Estonii

Finlandia

Fot. Shutterstock

Prawdziwa kraina bieli! W Finlandii szanse na białe święta wzrastają do 49,19%. Kraj ten tym samym znalazł się na najniższym stopniu podium naszego zestawienia. Ten kraj na północy Europy robi w ostatnich latach prawdziwą turystyczną karierę. Nic dziwnego, skoro ma do zaoferowania możliwość zobaczenia 187 888 jezior (więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie). To może być dobry pomysł na spędzenie Bożego Narodzenia! Oprócz tego w Finlandii jest 179 888 wysp czekających na odkrywców, sporo gór do zdobycia i szlaków do przejścia. Nie możemy jednak zapomnieć o najważniejszym! Finlandia, a konkretniej Laponia, jest domem świętego Mikołaja!

Znajdź tanie loty do Finlandii

Białoruś

Mir Białoruś zamek UNESCO
Fot. Shutterstock

Na Białorusi nieoficjalnie żyje nawet do 900 tys., a nawet milion 200 tys. Polaków, ale oficjalnie to liczba rzędu ok. 400 tys. Zatem spędzanie tam świąt zapewne będzie bardzo podobne do tego, co znasz z własnego kraju. Znacząca różnica będzie natomiast w aurze – na Białorusi istnieje 52,82% szansy na śnieg w tym okresie. Właśnie dlatego Białoruś znalazła się na drugim miejscu listy krajów, gdzie można spędzić prawdziwie białe święta.

Znajdź tanie loty na Białoruś

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też