Gdzie zobaczyć dzikie zwierzęta? 7 niesamowitych wypraw w dziką naturę

Niektórzy lubią podróżować, by odkrywać nowe kultury, potrawy czy oglądać zabytki. Są też i tacy, dla których najważniejsza jest natura. Jeśli chcesz stanąć oko w oko z dzikimi zwierzętami, zazwyczaj musisz zapuścić się w odległe rejony świata. Ale do wyboru jest nie tylko Afryka. Gdzie zobaczyć dzikie zwierzęta? Przekonaj się sam!

Gdzie zobaczyć dzikie zwierzęta? Goryle w Kongo

Zobaczyć goryle w ich naturalnym środowisku to jedno z najpiękniejszych przeżyć, jakich można doświadczyć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niesamowite wyprawy w dziką naturę ogólnie do tanich nie należą. A żeby zobaczyć goryle w Kongo trzeba wydać naprawdę sporo. Samo zezwolenie na wejście na teren rezerwatu goryli kosztuje 1500 dolarów, a to dopiero początek wydatków. Jednak takie ceny mają swój pozytywny skutek – niewiele osób decyduje się na wyprawę, a tym samym niewiele osób przeszkadza gorylom w ich codziennym życiu. Viruga National Park w Kongo umożliwia wybranie się w dziką dżunglę i obserwowanie tych niesamowitych zwierząt pod okiem przeszkolonego przewodnika.

View this post on Instagram

You might have recently seen caretakers Mathieu and Patrick’s amazing selfie with female orphaned gorillas Ndakazi and Ndeze inside the Senkwekwe center at Virunga National Park. We’ve received dozens of messages about the photo. YES, it’s real! Those gorilla gals are always acting cheeky so this was the perfect shot of their true personalities! Also, it’s no surprise to see these girls on their two feet either—most primates are comfortable walking upright (bipedalism) for short bursts of time. Guys, if you shared our gorilla selfie post, please share our Earth Day posts as well! Conserving Virunga’s amazing wildlife is a constant challenge for the Park and our work wouldn’t be possible without your support. Matching funds have been pledged on every donation to the Park today, up to a total of $25,000—giving us the opportunity to raise $50,000 for Virunga! Visit virunga.org/donate or click the link in our bio to get involved and keep sharing our posts! Thank you! *We want to emphasize that these gorillas are in an enclosed sanctuary for orphans to which they have lived since infancy. The caretakers at Senkwekwe take great care to not put the health of the gorillas in danger. These are exceptional circumstances in which the photo was taken. It is never permitted to approach a gorilla in the wild. #gorillaselfie #gorilla #mountaingorilla #mountaingorillaselfie #selfie #earthday #earthday2019 #virunga #virunganationalpark #congo #drcongo #rdc #drc #protecttheplanet #happyearthday #wildlife #wildlifeconservation #conservation #natureconservation

A post shared by Virunga National Park (@virunganationalpark) on

Hipopotamy w Zambii

Ponoć hipopotamy należą do najbardziej niebezpiecznych zwierząt w Afryce. Te sympatycznie wyglądające olbrzymy potrafią być agresywne, ale jeśli obserwuje się je z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, to przeżycie może być autentycznie niesamowite. Najlepszym miejscem do podziwiania hipopotamów jest rzeka w Zambii o nazwie Luangwa. W Parku Narodowym Dolnej Zambezi można zobaczyć stada tych zwierząt liczące nawet 60 osobników! Szacuje się, że na każdy kilometr kwadratowy rzeki przypada około 70 hipopotamów. Oprócz tego spotkać tam można także słonie, zebry, krokodyle, hieny i małpy.

Monarcha, czyli wędrowne motyle w Meksyku

Monarcha, zwany również danaidem wędrownym, to motyl o pięknym ubarwieniu. Każdego roku miliony przedstawicieli tego gatunku przylatują do Meksyku na zimę. Podczas jesiennych miesięcy w rezerwacie biosfery w okolicach Mexico City można być świadkiem niesamowitego wydarzenia. Miliony, a może nawet miliardy motyli obsiadają każdą możliwą przestrzeń i zakładają kolonię. Jest ich tak dużo, że pod ich ciężarem uginają się gałęzie drzew! Szlak migracji monarchów jest nadal nie do końca zbadany, ale to tylko dodaje im tajemniczości. Jeśli interesują cię niesamowite wyprawy w dziką naturę, to koniecznie pojedź 100 km od stolicy Meksyku i zobacz na własne oczy, jak wygląda migracja motyli.

Białucha arktyczna, Kanada – gdzie zobaczyć dzikie zwierzęta

Gdzie zobaczyć dzikie zwierzęta? Na przykład tam! Każdego lata białuchy arktyczne gromadzą się w liczące około 2000 osobników stado i przypływają w okolice ujścia rzeki Cunningham w Kanadzie. To wydarzenie jest uznawane za największe zgromadzenie białuch na świecie. Przez 4 tygodnie w roku jest to idealne miejsce na wypłynięcie statkiem i obserwowanie tych pięknych zwierząt. Można wtedy nie tylko je oglądać, ale także słuchać – wydają z siebie śpiewne dźwięki. Właśnie dzięki temu są często określane mianem morskich kanarków. Białuchy pozostają tam do końca sierpnia, po czym kontynuują swoją wędrówkę.

Pandy w Chinach – gdzie zobaczyć dzikie zwierzęta

Pandy są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i jednocześnie cieszącym się ogromną popularnością nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie. Niestety, jest coraz mniej miejsc, gdzie te urocze zwierzęta mogą w spokoju żyć, jeść pędy bambusu i się rozmnażać. Gdzie zobaczyć dzikie zwierzęta? Wiele z pand żyje w jednym miejscu – rezerwacie Wolong, który jest największym tego typu terenem w Chinach. Osoby chętne do zobaczenia pand muszą się jednak ograniczyć do osobników objętych opieką w centrum badawczym, znajdującym się na terenie rezerwatu. Oprócz stanięcia oko w oko z pandą, można również wziąć udział w czyszczeniu pandzich klatek, przygotowywaniu jedzenia, etc.

Pingwiny królewskie w Chile

Niesamowite wyprawy w dziką naturę nie mogą się obejść bez możliwości zobaczenia kolonii pingwinów królewskich. Znajdujący się w Chile Parque Pingüino Rey został objęty ochroną dopiero w 2010 roku, ale od tego czasu kolonia rozrasta się i stanowi nie lada atrakcję dla miłośników zwierząt. Jest to jedyna kolonia pingwinów królewskich w Ameryce Południowej! Zadbano o to, by turyści jak najmniej przeszkadzali zwierzętom, jednocześnie umożliwiając im przyglądanie się tym niesamowitym i bardzo fotogenicznym zwierzętom.

Żubry w Polsce – gdzie zobaczyć dzikie zwierzęta

Nie trzeba wcale lecieć na drugi koniec świata, by zobaczyć niesamowite dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Można się również wybrać do Białowieskiego Parku Narodowego i przyjrzeć się naszym rodzimym żubrom. Nie są to zwierzęta naturalnie lgnące do ludzi, dlatego trzeba liczyć na łut szczęścia, ale warto! Przy okazji można również natknąć się na rzadkie gatunki ptaków oraz inne zwierzęta znajdujące schronienie w puszczy.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,985ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze