Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Zambii

Znajdź nas w social mediach

Zambia
Zambia
Fot. Old Fogey 1942

Zambia stanowi państwo położone w południowej Afryce. Nie posiada ono dostępu do oceanu. Od północy Graniczy z Demokratyczną Republiką Konga, granicę północno-wschodnią wyznacza Tanzania, wschodnią - Malawia, na południowym wschodzie graniczy z Mozambikiem, na południu z Zimbabwe, Namibią i Botswaną, natomiast na zachodzie z Angolą. Znaczną część powierzchni kraju pokrywa płaskowyż wypełniony głębokimi dolinami rzek dorzecza Zambezi. Na północnym wschodzie Zambii rozciągają się góry Muczinga. Najwyższym punktem jest fragment równiny Nyika, którego wysokość sięga 2606 m n.p.m. Zambia charakteryzuje się klimatem podrównikowym, suchym. Pora deszczowa występuje tu w okresie od listopada do kwietnia. Cechują ją wysokie temperatury oraz częste burze. Średnia temperatura powietrza wynosi w styczniu 27°C, a w lipcu 22°C. Na rzekach występują bardzo licznie wodospady. Największym z nich jest Wodospad Wiktorii na Zambezi.

Historia

Obecna Zambia niegdyś zamieszkiwana była przez Buszmenów, którzy byli stopniowo wypierani od strony południowej przez napływające od VI w. ludy Bantu. Różne szczepy tego plemienia zakładały organizmy państwowe na zajętym obszarze, m.in. w XV-XVII wieku południowa część kraju wchodziła w skład afrykańskiego państwa plemiennego Monomotapa. Część północno-zachodnia w XVII-XIX wieku należała do państwa Lunda.

W roku 1798 nieopodal jeziora o nazwie Mueru została zainicjowana pierwsza portugalska misja handlowa. W 1851 szkocki misjonarz dotarł do górnej Zambezi, by następnie odkryć Wodospady Wiktorii w 1855 roku. Zbadał dorzecze rzeki i płaskowyż nad jeziorem Tanganika. W tym samym czasie arabscy handlarze niewolników z Kilwy zajęli się penetracją Zambii w okolicy jeziora Niasa. W latach 80. XIX w. na teren Zambii zaczęli przenikać wysłannicy Brytyjskiej Kompanii Afryki Południowej. Zawarli oni układ z jego władcą Lewaniką I, który przyznawał im wyłączne prawo handlu oraz eksploatacji bogactw naturalnych Zambii. Już pod koniec lat 90. Brytyjczycy podbili lud Bemba i złamali opór Nguni. Zagarnięte tereny przekazali pod zarząd Kompanii. Tereny obecnej Zambii, które wraz z kolonią Rodezją (dzisiejsze Zimbabwe) tworzyły brytyjską posiadłość pod nazwą Rodezja, zostały w roku 1911 wyodrębnione jako oddzielny protektorat o nazwie Rodezja Północna, oficjalnie przejęty w 1924 roku przez Wielką Brytanię.

Podczas I wojny światowej żołnierze Rodezji Północnej walczyli przeciwko kolonialnym siłom Niemiec. Po wojnie nastąpił szybki rozwój górnictwa miedzi, a także znaczny rozwój gospodarczy kraju. W 1964 roku Rodezja Północna uzyskała długo oczekiwaną niepodległość jako Zambia, a od 1965 funkcjonowała jako Republika Zambii w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Od 1964 Zambia jest członkiem Organizacji Jedności Afrykańskiej oraz ONZ.

Gospodarka Zambii oparta jest na rolnictwie. Na dużą skalę uprawia się tu tytoń, kukurydzę, orzeszki ziemne, trzcinę cukrową, proso, bawełnę oraz maniok. Hodowlę zwierząt ogranicza występowanie muchy Tse-Tse. Zambia posiada rozwinięte rybołówstwo śródlądowe. Górnictwo obejmuje przede wszystkim eksploatację rud miedzi.

Kiedy jechać?

Najlepsza pora na wycieczkę lub wczasy to okres od kwietnia do września . Jest to szczyt sezonu turystycznego. Temperatura w tym okresie wynosi za dnia ok. 20-25 st, a w nocy ok. 0 st.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź