7 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić w samolocie

Latanie oznacza spędzanie często dużej ilości czasu w bardzo ciasnym otoczeniu wśród nieznajomych, którzy niestety nie mają możliwości ucieczki. Dlatego to, co robisz w samolocie, ma ogromne znaczenie. Oto siedem rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić w samolocie – w przeciwnym razie możesz spotkać się nawet z grzywną czy wyrzuceniem z samolotu.

Nie ściągaj maski podczas lotu

Rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić w samolocie? Nie ściągaj maski podczas lotu. Fot. Shutterstock

Niestety prawo wymaga, aby wszyscy nosili maskę na pokładzie samolotu. Także dzieci! W przypadku lotów do USA przepis ten dotyczy już nawet dwulatków! Maska musi zakrywać nos i usta i powinna być noszona przez cały czas obecności na pokładzie. Zazwyczaj nie jest akceptowana maska materiałowa. Warto też pamiętać, że niektóre linie lotnicze mają bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące dopuszczalnych typów masek i zezwalają tylko na maski chirurgiczne lub maski N95 (a nie modele z tkaniny).

Nie okupuj toalety

Toaleta w samolocie
Fot. Shutterstock

Podstawowa zasada: spędź w toalecie tylko tyle czasu, ile naprawdę musisz. Nie więcej. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że w samolocie jest ich ograniczona ilość. Poza tym toaleta to nie jest najlepsze miejsce podczas turbulencji. Miej to w pamięci!

Nie śpij podczas startu i lądowania

kobieta śpi w samolocie
Rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić w samolocie? Nie śpij podczas startu i lądowania. Fot. Shutterstock

Podróże samolotem wykorzystujesz na zregenerowanie się przed podróżą lub po niej? Drzemka w samolocie nie będzie problemem, ale nie zapominaj, by nie spać podczas startu ani lądowania. Dlaczego? Ze względu na szybko zmieniające się ciśnienie wewnątrz samolotu. Śpiąc, nie masz nad tym żadnej kontroli, co w efekcie może doprowadzić nawet do poważnych problemów jak zapalenie ucha, zawroty głowy czy nawet krwawienie z nosa.

Nie pij własnego alkoholu

pasażerowie samolotu piją alkohol na pokładzie
Fot. Shuttersock

Czy wiesz, że wnoszenie alkoholu na pokład jest dozwolone, ale już jego picie jest całkowicie zabronione? Pasażerowie mogą pić tylko napoje alkoholowe podawane im przez stewardesy, które są przeszkolone w rozpoznawaniu oznak nietrzeźwości i odpowiednim reagowaniu w przypadku nadużycia alkoholu. Kary za picie własnego alkoholu w samolocie mogą być surowe — Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) niedawno zaproponowała grzywnę w wysokości 12 500 dolarów! W związku z rosnącą liczbą incydentów związanych z alkoholem podczas lotu, lepiej też nie przesadzać z alkoholem serwowanym na pokładzie.

Nie zachowuj się agresywnie wobec personelu pokładowego

Fot. Neonbrand/ Unsplash

Dziwne? Nie do końca. Musisz wiedzieć, że jeśli stracisz panowanie na pokładzie, obowiązuje zasada braku tolerancji dla agresywnych lub nieodpowiednich zachowań w samolocie. Stewardesy nie zawahają się unieruchomić taśmą klejącą niesfornych pasażerów, dopóki samolot nie będzie mógł bezpiecznie wylądować — a jeśli tak się stanie, na lotnisku będą na Ciebie czekać policja lub straż graniczna.

Nie opieraj głowy o okno samolotu

kobieta w oknie samolotu
Fot. Shutterstock

Jeśli jeszcze się zastanawiasz co to za rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić w samolocie, to podpowiadam — nie opieraj głowy o okno lub ścianę przy oknie. Dlaczego? To jedno z najbrudniejszych miejsc w samolocie. W dobie pandemii koronawirusa nie wiesz do końca, kto siedział przed Tobą, ani jak bardzo brudna i pełna zarazków jest ściana przy oknie. Nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony, po prostu nie opieraj tam głowy.

Nie żartuj o zagrożeniach

Aresztowany mężczyzna z kajdankami na rękach
Fot. Pixabay

Wiele osób już się o tym przekonało, jednak i tak wciąż znajdują się osoby, które myślą, że żart o bombie to idealne rozładowanie stresu. Wiele razy pisaliśmy o tym. Np. jeden z pasażerów wywołał panikę na pokładzie, żartując sobie, że ma przy sobie bombę. Kilka osób zostało poszkodowanych. Trzeba pamiętać, że takie żarty powodują uruchomienie całej procedury antyterrorystycznej, która jest również bardzo kosztowna.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze