Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Czechy - ciekawostki

Znajdź nas w social mediach

czechy ciekawostki
Wieczorna Praga - most Karola
Fot. michaelaw, sxc.hu

Czechy, kraj graniczący z Polską to doskonała alternatywa na weekendowe wypady. Jest to jeden z osobliwych europejskich krajów, który warto bliżej poznać. Jeśli chodzi o urlop w Czechach, mamy do wyboru zwiedzanie pięknych miast (zobacz tanie loty do Pragi) bądź aktywny odpoczynek w górskich rejonach.

Naród czeski jest niezwykle interesujący i można o nim opowiadać bez końca. Wybierając się do Czech, warto poznać nieco interesujących faktów dotyczących tego kraju.

1. Czesi uważani są za jeden z najbardziej muzykalnych narodów na całym świecie.

2. Najwyższy szczyt w Czechach to jednocześnie również szczyt Polski. Mowa tutaj o Śnieżce - 1602 metry nad poziomem morza.

3. Powierzchnia kraju jest aż 4 razy mniejsza niż powierzchnia Polski. Również liczba mieszkańców wynosi 4 razy mniej niż liczba mieszkańców naszego kraju.

4. Dzielny Wojak Szwejk, znany również w Polsce to czeska fikcyjna postać filmowa, przez wielu uważana za nieoficjalny symbol Czech. 

5. Hymn Czech pochodzi z teatralnej sztuki satyrycznej, co wiele mówi o zdystansowanym podejściu tego narodu do rzeczywistości.

6. W Czechach obchodzi się dwa święta zakochanych. Oprócz znanego na całym świecie św. Walentego, które przypada na 14 lutego, kolejne, czeskie święto obchodzone jest 1 maja. Jego patronem jest czeski poeta romantyczny Karel Hynek Mácha, który w poemacie 1 maj napisał, że pierwszy wieczorny maj to czas miłości.

7. W Czechach grobów bliskich nie odwiedza się 1 listopada jak w Polsce, lecz w Wigilię Bożego Narodzenia.

8. Na grobach bliskich w Czechach nie pali się tradycyjnych zniczy, tylko tak zwane frantiszki czyli tlące stożki z mieszanki drzewa węglowego, trocin, drewna sandałowego i kadzidła.

9. Cechą charakterystyczną wielkanocnych stołów w Czechach są oseni, czyli zdobione doniczki ze świeżo wzeszłym zbożem, w które wbija się przybrane kolorowymi wstążkami patyczki z przymocowanymi do nich pisankami, zajączkami, kurczaczkami.

10. Kolejną cechą charakterystyczną świąt Wielkiej Nocy w Czechach jest tradycja bicia kobiet w Wielki Poniedziałek wierzbowymi witkami, ozdobionymi wstążkami i splecionymi w warkocz. Uderzenie to ma sprawić, że kobieta ma być piękniejsza i zdrowsza.

11. Na święto Barbary 4 grudnia do wody wkłada się specjalnie przycięte gałązki czereśni, które mają zakwitnąć do świąt Bożego Narodzenia. Gałązki te nazywane są Barborki.

12. W Czechach bardzo sprawnie funkcjonuje służba zdrowia. Jest tam najwięcej szpitalnych łóżek w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

13. Paradoksalnie Czechy to drugi kraj na świecie o najwyższej umieralności na raka.

14. Czech, doskonały chemik Otto Wichterle w roku 1959 wynalazł szkła kontaktowe.

15. Czechy to kraj zamków - znajduje się tam ich ponad 2000, z czego większość z nich jest dostępnych dla turystów do zwiedzania z zewnętrz bądź też w środku.

16. Czechy to kraj górzysty, który w 95 % pokryty jest górami bądź wzgórzami.

17. Czesi to jeden z najmniej religijnych narodów na całym świecie. Mimo, że główną religią jest chrześcijaństwo wielu mieszkańców nie przywiązuje do religii żadnej wagi. Wielu Czechów w ogóle nie jest ochrzczonych.

18. Czechy to ojczyzna piwa. Produkuje się tam ponad 200 różnych marek piwa. Jest to jednocześnie kraj, gdzie pije się go najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca. Piwo czeskie jest dla wielu synonimem doskonałego smaku.

19. W Czechach jest dość duża polonia - około 100 000 osób. Poza tym w wielu miejscach w Czechach bez problemu można porozumiewać się językiem polskim. Same języki dwóch narodów są do siebie mocno podobne i dzięki temu łatwo się ich uczyć.

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 114 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 334 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 114 Sprawdź