- Szczegóły
- czwartek, 12 grudzień 2024 16:51
Czechy - ciekawostki
Znajdź nas w social mediach
Wieczorna Praga - most Karola |
Fot. michaelaw, sxc.hu |
Czechy, kraj graniczący z Polską to doskonała alternatywa na weekendowe wypady. Jest to jeden z osobliwych europejskich krajów, który warto bliżej poznać. Jeśli chodzi o urlop w Czechach, mamy do wyboru zwiedzanie pięknych miast (zobacz tanie loty do Pragi) bądź aktywny odpoczynek w górskich rejonach.
Naród czeski jest niezwykle interesujący i można o nim opowiadać bez końca. Wybierając się do Czech, warto poznać nieco interesujących faktów dotyczących tego kraju.
1. Czesi uważani są za jeden z najbardziej muzykalnych narodów na całym świecie.
2. Najwyższy szczyt w Czechach to jednocześnie również szczyt Polski. Mowa tutaj o Śnieżce - 1602 metry nad poziomem morza.
3. Powierzchnia kraju jest aż 4 razy mniejsza niż powierzchnia Polski. Również liczba mieszkańców wynosi 4 razy mniej niż liczba mieszkańców naszego kraju.
4. Dzielny Wojak Szwejk, znany również w Polsce to czeska fikcyjna postać filmowa, przez wielu uważana za nieoficjalny symbol Czech.
5. Hymn Czech pochodzi z teatralnej sztuki satyrycznej, co wiele mówi o zdystansowanym podejściu tego narodu do rzeczywistości.
6. W Czechach obchodzi się dwa święta zakochanych. Oprócz znanego na całym świecie św. Walentego, które przypada na 14 lutego, kolejne, czeskie święto obchodzone jest 1 maja. Jego patronem jest czeski poeta romantyczny Karel Hynek Mácha, który w poemacie 1 maj napisał, że pierwszy wieczorny maj to czas miłości.
7. W Czechach grobów bliskich nie odwiedza się 1 listopada jak w Polsce, lecz w Wigilię Bożego Narodzenia.
8. Na grobach bliskich w Czechach nie pali się tradycyjnych zniczy, tylko tak zwane frantiszki czyli tlące stożki z mieszanki drzewa węglowego, trocin, drewna sandałowego i kadzidła.
9. Cechą charakterystyczną wielkanocnych stołów w Czechach są oseni, czyli zdobione doniczki ze świeżo wzeszłym zbożem, w które wbija się przybrane kolorowymi wstążkami patyczki z przymocowanymi do nich pisankami, zajączkami, kurczaczkami.
10. Kolejną cechą charakterystyczną świąt Wielkiej Nocy w Czechach jest tradycja bicia kobiet w Wielki Poniedziałek wierzbowymi witkami, ozdobionymi wstążkami i splecionymi w warkocz. Uderzenie to ma sprawić, że kobieta ma być piękniejsza i zdrowsza.
11. Na święto Barbary 4 grudnia do wody wkłada się specjalnie przycięte gałązki czereśni, które mają zakwitnąć do świąt Bożego Narodzenia. Gałązki te nazywane są Barborki.
12. W Czechach bardzo sprawnie funkcjonuje służba zdrowia. Jest tam najwięcej szpitalnych łóżek w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
13. Paradoksalnie Czechy to drugi kraj na świecie o najwyższej umieralności na raka.
14. Czech, doskonały chemik Otto Wichterle w roku 1959 wynalazł szkła kontaktowe.
15. Czechy to kraj zamków - znajduje się tam ich ponad 2000, z czego większość z nich jest dostępnych dla turystów do zwiedzania z zewnętrz bądź też w środku.
16. Czechy to kraj górzysty, który w 95 % pokryty jest górami bądź wzgórzami.
17. Czesi to jeden z najmniej religijnych narodów na całym świecie. Mimo, że główną religią jest chrześcijaństwo wielu mieszkańców nie przywiązuje do religii żadnej wagi. Wielu Czechów w ogóle nie jest ochrzczonych.
18. Czechy to ojczyzna piwa. Produkuje się tam ponad 200 różnych marek piwa. Jest to jednocześnie kraj, gdzie pije się go najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca. Piwo czeskie jest dla wielu synonimem doskonałego smaku.
19. W Czechach jest dość duża polonia - około 100 000 osób. Poza tym w wielu miejscach w Czechach bez problemu można porozumiewać się językiem polskim. Same języki dwóch narodów są do siebie mocno podobne i dzięki temu łatwo się ich uczyć.