Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Czechy - ciekawostki

Znajdź nas w social mediach

czechy ciekawostki
Wieczorna Praga - most Karola
Fot. michaelaw, sxc.hu

Czechy, kraj graniczący z Polską to doskonała alternatywa na weekendowe wypady. Jest to jeden z osobliwych europejskich krajów, który warto bliżej poznać. Jeśli chodzi o urlop w Czechach, mamy do wyboru zwiedzanie pięknych miast (zobacz tanie loty do Pragi) bądź aktywny odpoczynek w górskich rejonach.

Naród czeski jest niezwykle interesujący i można o nim opowiadać bez końca. Wybierając się do Czech, warto poznać nieco interesujących faktów dotyczących tego kraju.

1. Czesi uważani są za jeden z najbardziej muzykalnych narodów na całym świecie.

2. Najwyższy szczyt w Czechach to jednocześnie również szczyt Polski. Mowa tutaj o Śnieżce - 1602 metry nad poziomem morza.

3. Powierzchnia kraju jest aż 4 razy mniejsza niż powierzchnia Polski. Również liczba mieszkańców wynosi 4 razy mniej niż liczba mieszkańców naszego kraju.

4. Dzielny Wojak Szwejk, znany również w Polsce to czeska fikcyjna postać filmowa, przez wielu uważana za nieoficjalny symbol Czech. 

5. Hymn Czech pochodzi z teatralnej sztuki satyrycznej, co wiele mówi o zdystansowanym podejściu tego narodu do rzeczywistości.

6. W Czechach obchodzi się dwa święta zakochanych. Oprócz znanego na całym świecie św. Walentego, które przypada na 14 lutego, kolejne, czeskie święto obchodzone jest 1 maja. Jego patronem jest czeski poeta romantyczny Karel Hynek Mácha, który w poemacie 1 maj napisał, że pierwszy wieczorny maj to czas miłości.

7. W Czechach grobów bliskich nie odwiedza się 1 listopada jak w Polsce, lecz w Wigilię Bożego Narodzenia.

8. Na grobach bliskich w Czechach nie pali się tradycyjnych zniczy, tylko tak zwane frantiszki czyli tlące stożki z mieszanki drzewa węglowego, trocin, drewna sandałowego i kadzidła.

9. Cechą charakterystyczną wielkanocnych stołów w Czechach są oseni, czyli zdobione doniczki ze świeżo wzeszłym zbożem, w które wbija się przybrane kolorowymi wstążkami patyczki z przymocowanymi do nich pisankami, zajączkami, kurczaczkami.

10. Kolejną cechą charakterystyczną świąt Wielkiej Nocy w Czechach jest tradycja bicia kobiet w Wielki Poniedziałek wierzbowymi witkami, ozdobionymi wstążkami i splecionymi w warkocz. Uderzenie to ma sprawić, że kobieta ma być piękniejsza i zdrowsza.

11. Na święto Barbary 4 grudnia do wody wkłada się specjalnie przycięte gałązki czereśni, które mają zakwitnąć do świąt Bożego Narodzenia. Gałązki te nazywane są Barborki.

12. W Czechach bardzo sprawnie funkcjonuje służba zdrowia. Jest tam najwięcej szpitalnych łóżek w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

13. Paradoksalnie Czechy to drugi kraj na świecie o najwyższej umieralności na raka.

14. Czech, doskonały chemik Otto Wichterle w roku 1959 wynalazł szkła kontaktowe.

15. Czechy to kraj zamków - znajduje się tam ich ponad 2000, z czego większość z nich jest dostępnych dla turystów do zwiedzania z zewnętrz bądź też w środku.

16. Czechy to kraj górzysty, który w 95 % pokryty jest górami bądź wzgórzami.

17. Czesi to jeden z najmniej religijnych narodów na całym świecie. Mimo, że główną religią jest chrześcijaństwo wielu mieszkańców nie przywiązuje do religii żadnej wagi. Wielu Czechów w ogóle nie jest ochrzczonych.

18. Czechy to ojczyzna piwa. Produkuje się tam ponad 200 różnych marek piwa. Jest to jednocześnie kraj, gdzie pije się go najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca. Piwo czeskie jest dla wielu synonimem doskonałego smaku.

19. W Czechach jest dość duża polonia - około 100 000 osób. Poza tym w wielu miejscach w Czechach bez problemu można porozumiewać się językiem polskim. Same języki dwóch narodów są do siebie mocno podobne i dzięki temu łatwo się ich uczyć.

Najlepsze okazje

MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!4 oferty od 355 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 8 ofert od 246 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!24 oferty od 246 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY8 ofert od 304 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!