Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Czech

Znajdź nas w social mediach

Pilzno

Jedno z największych czeskich miast, leżące ok. 90 kilometrów na południowy zachód od Pragi. Dziś to bardzo ważne centrum przemysłowe oraz administracyjne, znane jest głównie z produkcji piwa. Pilzno należy do najmłodszych znaczących czeskich miast, zostało założone w 1295 r. jako Królewskie Miasto Nová Plzeň (Nowy Plzeń). Dziś centrum Pilzna, z potężnym rynkiem, na którym dominuje gotycki kościół św. Bartłomieja z XIII w., - mającym jedną z najwyższych wież kościelnych w Europie, a na pewno najwyższą w Czechach (102 m) - jest rezerwatem dawnej architektury. W mieście znajduje się najstarsze na świecie Muzeum Piwowarstwa, w całości poświęcone temu trunkowi. Trudno się dziwić, bo miasto wiele zawdzięcza piwu. Historia jego warzenia w Pilźnie rozpoczęła się wraz z założeniem miasta w 1295 r., a pierwsze wzmianki o istnieniu w mieście browaru ze słodownią pochodzą z 1307 r. Spośród wszystkich zabytków Pilzna chyba największe wrażenie robi zbudowana w stylu mauretańsko-romańskim Wielka Synagoga – trzecia co do wielkości bożnica na świecie (po Jerozolimie i Budapeszcie). 

Karlove Vary

Największe i najważniejsze spośród uzdrowisk czeskich, ich nazwa to hołd oddany założycielowi cesarzowi Karolowi IV. Medyczna analiza gorących źródeł przeprowadzona została w 1522 r., a pod koniec XVI w. stało już w mieście blisko 200 domów uzdrowiskowych. Uzdrowisko Karlove Vary cieszy się europejską renomą. To przepiękne, urokliwie położone, historyczne miasto pełne zieleni i atrakcji kulturalnych. Kuracjuszami byli tu m.in.: J.S. Bach, Wagner, Chopin, Paganini, Beethoven, Dumas, Goethe i car Rosji Piotr Wielki. Trzykrotnie pojawił się tu Karol Marks, a w ostatnich latach: Mia Farrow, Gregory Peck i Whoopi Goldberg. 

Ołomuniec

Jest uznawany za drugie pod względem liczby zabytków miasto po Pradze. Naprawdę warto tu przyjechać, nie tylko, aby zobaczyć wpisany na listę UNESCO, stojący na ołomunieckim rynku Słup Świętej Trójcy, zbudowany na początku XVIII w. w podzięce za to, że miasto nie ucierpiało w trakcie zarazy. Ten bogato zdobiony monument o wysokości 35 m został zbudowany w stylu nazywanym "ołomunieckim barokiem".

Czeski Krumlow

Centrum tego uroczego miasteczka położonego na brzegach Wełtawy jest wpisane na listę UNESCO. Miasto powstało w XIII w., wokół pierwotnie gotyckiego zamku. Można w nim odnaleźć budowle z różnych okresów historycznych, ale główną atrakcją jest wyjątkowo dobrze zachowany miejsko-zamkowy kompleks średniowiecznej zabudowy, niezmienionej od ponad pięciuset lat.

Zamek Karlsztejn

Zamek, wzniesiony przez Karola IV w połowie XIV w., był miejscem złożenia czeskich i rzymskich klejnotów koronnych oraz cennych relikwii świętych. Za czasów Karola IV był on przede wszystkim siedzibą reprezentacyjną, gdzie spotykali się przedstawiciele europejskiej elity politycznej. O ówczesnej kondycji finansowej króla najlepiej świadczy fakt, że budowa twierdzy trwała zaledwie dziewięć lat (1348–1357). Swój dzisiejszy wygląd zamek zawdzięcza kompleksowej przebudowie pod koniec XIX w. Największy skarb Karlsztejnu to Kaplica Krzyża Świętego - odznacza się ona bardzo bogatym wystrojem; wnętrze zdobi m.in. 2200 szlifowanych kamieni półszlachetnych. To właśnie tutaj przechowywane były królewskie insygnia.

Pałac w Litomyślu

Piękny renesansowy zamek z drugiej połowy XVI w. jest przykładem arkadowego zamku inspirowanego italskimi wzorami. Co prawda w XVIII w. jego wnętrza zostały przebudowane, jednak wygląd zewnętrzny został niezmieniony. Szczególną uwagę zwracają oryginalne fasady. Pałac otaczają  ogrody i budynki gospodarcze.

Czeski Raj

To kraina cudownych krajobrazów. Tworzą ją niezwykle interesujące miasta, wierzchołki pochodzenia wulkanicznego, jaskinie, leje krasowe, skalne bramy, okna i inne dziwy przyrody, pomiędzy którymi człowiek założył stawy, wzniósł twierdze i pałace, zbudował malownicze wioski i miasta. Wszystkie te elementy tworzą jedyny w swoim rodzaju region turystyczny, od dawna chętnie odwiedzany.

Adrszpraszsko-Teplickie Skały

Jeden z największych zwartych masywów skalnych, nie tylko w Czechach, ale również i w całej Europie Środkowej. Wspaniałe dzieło przyrody tworzone przez potężne piaskowcowe skały, grzebienie i skalne wieże, tworzące całe tzw. skalne miasteczka oraz labirynty. Tereny te od 1933 r. są pod ścisłą ochroną. Rezerwat Przyrody Adršpašsko-teplické Skały ma powierzchnię 1803,4 ha i jest największym rezerwatem przyrody w Republice Czeskiej.

Morawski Kras

Słynny Morawski Kras (Moravský Kras) to labirynt zalesionych wzgórz i wapiennych wąwozów, wśród których koniecznie trzeba zobaczyć jaskinię Punkevni, jaskinię Katarińską i przepaść Macochy. Jaskinia Katerinska to największa w Czechach pieczara udostępniona do zwiedzania. Jej wymiary to: 97 m długości, 44 m szerokości i 20 m wysokości. Znana jest z dobrej akustyki - czasami odbywają się tam koncerty. Najsławniejszą jest jednak jaskinia Punkevní, gdzie mieści się przepaść Macochy – gigantyczna dziura (138,7 m głębokości), powstała po zawaleniu się stropu pieczary.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!7 ofert od 347 Sprawdź