Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Trapani

Znajdź nas w social mediach


Riserva Naturale delle Saline di Trapani
Fot. sxc.hu

Trapani posiada kilka ciekawych muzeów. Museo di Preistoria e del Mare znajduje się na końcu cypla w hiszpańskiej twierdzy Torre di Ligny. Znajdują się tu biblioteka prehistorycznych zabytków i obiektów średniowiecznych odzyskanych z wraków statków na wodach przybrzeżnych. Ze szczytu wieży rozciąga się wspaniały widok na miasto. Museo Nazionale Pepoli znajduje się obok Santuario dell'Annunziata w dawnym klasztorze karmelitów. Mieści się w nim kolekcja Conte Pepoli, który celem swojego życia uczynił ratowanie lokalnej sztuki i rzemiosła, zwłaszcza koralowe rzeźby.  Muzeum posiada również ciekawa kolekcję rzeźb Antonello i Domenico Gagini, sreber, artefaktów archeologicznych i dzieł sztuki religijnej. Ciekawe jest Muzeum Soli Museo del Sale w miasteczku Nùbia, znajdujące się w starym młynie na terenie rezerwatu Riserva Naturale delle Saline di Trapani e Paceco. W środku można zobaczyć dawne przyrządy używane do produkcji soli.

Procesja wielkopiątkowa

Ciekawostki

 • Festiwale
  CousCous Days, odbywający się w pierwszym tygodniu sierpnia oraz Stragusto obchodzone w lipcu święto jedzenia ulicznego
 • Święta
  Processione dei Misteri, Sant'Alberto degli Abati, obchodzone 7 sierpnia, święto maryjne Madonna di Trapani, obchodzone 16 sierpnia
 • Kuchnia
  owoce morza i wino Marsala
 • Naj...
  dorycka świątynia w Segesta, uważana za najlepiej zachowaną i jedną z najważniejszych greckich budowli na Sycylii

Najważniejszym wydarzeniem w Trapani jest procesja wielkopiątkowa. Od godziny 14 w Wielki piątek przez prawie dwadzieścia cztery godziny ma miejsce majestatyczna procesja Processione dei Misteri. Dwadzieścia ogromnych drewnianych figur przedstawiających mękę Chrystusa jest niesionych poprzez ulice miasta. Wspaniały spektakl świateł, kolorów i dźwięków. Wspaniałe są także dekoracje z kwiatów. To właśnie w Trapani można poczuć prawdziwego ducha Świąt Wielkanocnych.

Święta i festiwale

Ale Trapani to też inne święta i festiwale. Wśród nich warto wymienić święto Sant'Alberto degli Abati, obchodzone 7 sierpnia, święto maryjne Madonna di Trapani, obchodzone 16 sierpnia. Smakoszom dobrej kuchni przypadną zapewne do gustu dwa wyjątkowe festiwale: CousCous Days, odbywający się w pierwszym tygodniu sierpnia oraz Stragusto obchodzone w lipcu święto jedzenia ulicznego... Prawdziwa eksplozja smaku. Więcej informacji o tym wyjątkowym święcie na stronie: https://www.stragusto.it/.

Wino Marsala

Jeśli mowa o jedzeniu to warto wspomnieć, ze kuchnia w Trapani jest pełna świeżych owoców morza. Dosyć widoczne są też wpływy arabskie (np. kuskus). Po obiedzie warto skosztować produkowanego w okolicy słodkiego wina Marsala. Warto też zabrać chociaż jedną butelkę tego trunku do domu, tak by delektować się jego smakiem, wspominając wspaniałą sycylijska przygodę.

Segesta

Pomimo tego, że Trapani posiada wiele ciekawych zabytków, najsłynniejszą budowlą przyćmiewającą uroku miasta, jest dorycka świątynia w Segesta, uważana przez wielu za najlepiej zachowaną i jedną z najważniejszych greckich budowli na Sycylii

Dzięki taniej linii lotniczej Ryanair, Trapani przezywa dzisiaj swój renesans turystyczny. Irlandzki przewoźnik uznał, że na lotnisku w Trapani warto umieścić swoją bazę, skąd można dostać się także z Polski – z krakowskiego lotniska Balice. Do Trapani można też dolecieć z Londynu, Birmingham, Wenecji, Dublina, Paryża, Bremen, Oslo czy Sztokholmu.

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 115 Sprawdź Urlop w lipcu? Sprawdź najlepsze propozycje na Twoje wakacje!8 ofert od 129 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 341 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź