Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Kiszyniowie

Znajdź nas w social mediach

kiszyniw_ciekawostki
Stefan III Wielki
Fot. d_proffer

Kiszyniów to największe miasto Mołdawii. Z tego powodu jest ono także stolicą i najważniejszym centrum handlowym i gospodarczym tego niewielkiego, biednego kraju.

Kiszyniów położony jest jak Rzym na siedmiu wzgórzach. Ciekawostką jest fakt, ze przed narodowym Muzeum Historii znajduje się kopia słynnego rzymskiego posągu: wilczycy z Romulusem i Remusem. Ciekawe dlaczego? Może warto to odkryć podczas podróży do Mołdawii?

Wielu turystów może zaskoczyć fakt, że na terenie Kiszyniowa znajdziemy aż 23 jeziora, znajdujące się głównie w parkach. Dodatkowo Kiszyniów uważany jest za jedno z najbardziej zielonych miast Europy. Prawie przy każdej ulicy rosną piękne drzewa, zaś ilość parków spodoba się amatorom natury i joggingu. Zaskakujące jest to, że w parkach jak gdyby nigdy nic spokojnie żyją sobie zwierzęta i ptaki, zaś w jeziorach pływa wiele gatunków ryb.

Mołdawia słynie ze swoich win, które uważane są za jedne z najlepszych w Europie Wschodniej. Szkoda tylko, że nie są jeszcze zbyt znane u nas, ale myślę, że to się zmieni i to szybko. Jednym z najlepszych mołdawskich win jest Purcari. Naprawdę warto go skosztować. Dostępne jest nawet w Polsce, więc może warto wybrać się w wirtualną podróż do Kiszyniowa z lampką dobrego wina? A jeśli wybieramy się naprawdę do Kiszyniowa to warto sprawdzić, w których dniach odbywa się coroczny Festiwal Wina, tak by samemu zakosztować zarówno pysznego wina, jak i wspaniałej atmosfery.

Wino jest dość charakterystyczne dla Mołdawii, ale kto wie o tym, że Mołdawia produkuje jedno z najlepszych piw w Europie? Słynne piwo „Bere Chisinau” zdobyło pierwsze miejsce i złoty medal w Norymberdze w 2007 roku, deklasując piwa niemieckie czy czeskie. Znaleźć je można w każdym barze w Kiszyniowie, więc wart go spróbować.

Dodatkowo Kiszyniów ze względu na swoje centralne położenie stanowi doskonałą bazę na jedno czy kilku dniowe wycieczki w inne części Mołdawii. Dzięki niewielkim rozmiarom kraju, z jego stolicy można dojechać prawie wszędzie w kilka godzin.

Najbardziej oczekiwaną pora roku w Mołdawii jest wiosna. Właśnie wtedy 1 marca obchodzone jest wyjątkowe święto Martisor. W tym dniu ludzie obdarowują się biało-czerwonymi martisor (kwiatkami, frędzlami, wstążkami). Święto obchodzone jest także w Rumunii i Bułgarii. Martisor noszone są aż do końca marca, kiedy wieszane są na kwitnących drzewach owocowych. Uwaza się, że wieszając martisor na takim drzewku warto wypowiedzieć życzenie, które powinno się spełnić. Martisor przynoszą szczęście i powodzenie na cały rok.

W Kiszyniowie mieszkał przez jakiś czas, będąc na wygnaniu Aleksander Puszkin. W domu, w którym się zatrzymał, znajduje się dzisiaj muzeum poświęcone temu wybitnemu poecie i dramaturgowi.  Z Kiszyniowem związany jest także Vasile Stati - mołdawski językoznawca, publicysta, historyk, poeta i polityk – autor pierwszego słownika mołdawsko-rumuńskiego.

Jeśli wybieracie się w do Kiszyniowa, stolicy Mołdawiii, świetnie trafiliście!  Portal www.tanie-loty.com.pl zaprasza do podróży do Kiszyniowa! Oferujemy bilety lotnicze do Kiszyniowa w atrakcyjnych cenach! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich połączeń!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!10 ofert od 374 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 104 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna14 ofert od 306 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 120 Sprawdź