Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Mołdawii

Znajdź nas w social mediach

moldawia_zwiedzanie
Mołdawia - wspaniały krajobraz i bogata historia
Fot. Dreamstime

Kiszyniów
Kiszyniów, stolica Mołdawii uważany jest za miasto wielu kontrastów. Obok klasycznych budynków znajdziemy tu brzydkie blokowiska, światowe ulice z firmowymi sklepami sąsiadują z uliczkami pełnymi biedoty. Najważniejsza ulica miasta jest bardzo elegancka i piękna. Znajdziemy tu wspaniałe kamienice oraz drzewa, które pozwalają na chwilkę odpoczynku. W mieście są restauracje na wysokim poziomie, nocne kluby, ale ciekawe jest to, że nawet w centrum znajdziemy zaniedbane, stare domy ze studniami. W mieście warto zobaczyć Cerkiew Mazarakijowską, cerkiew Grigorgijewską, bulwar Stefana III Wielkiego, sobór katedralny czy Muzeum Aleksandra Puszkina.

Cricova
Ze względu na to, że Mołdawia słynie z win stołowych, popularne są wycieczki do winnic. Najczęściej odwiedzane są piwnice winne w Cricova, uważane za największe na świecie. Do wyprawy winnym szlakiem zachęca też Ambasada RP w Kiszyniowie, która na swojej stronie tak opisuje winnice w Cricova i wyprawy winnym szlakiem: „Zakład winiarski Cricova znajduje się w pobliżu Kiszyniowa. Posiada największe na świecie piwnice win, które mają 130 km podziemnych tuneli, galerii i sal. Każdy tunel przypomina ulicę, wzdłuż której zamiast domów stoją beczki z winem. Każdy z tuneli posiada swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. "Aligote", "Feteasca", "Cabernet". W krikowskich piwnicach znajduje się najbogatsza kolekcja win. Większość wytwórni win zezwala na wstęp tylko zorganizowanym grupom. Wycieczki te są bardzo popularne, pomimo, że nie są tanie. Wśród wysoko cenionych piwnic oferujących możliwość zwiedzania są Cricova, Milestii Mici, Cojusna, Straseni, Romanesti i inne.”

Tyraspol
Miasto uważane za stolicę nieuznawanego na arenie międzynarodowej kraju Nadniestrza. Możemy przenieść się do czasów Breżniewa. Poczujemy się tu jak w czasach komunizmu. W Tyraspolu, uważanym za ostatni bastion komunizmu i muzeum czasów sowieckich, znajdziemy pomnik Lenina, na murach są napisane wzniosłe hasła, zaś w restauracjach panuje niczym niezmącony klimat ubiegłych lat.

Orheiul Vechi
Jeden z najpiękniejszych zabytków Mołdawii. Wspaniale zachowana kultura wiejska pełna tradycji, wspaniałe krajobrazy oraz zabytkowy kompleks historyczny. Wszystko to lana terenie słynnej Besarabii. Muzealny kompleks Orheiul Vechi to muzeum historyczne oraz wspaniały klasztor (monastyr) wykuty w skale. Kompleks położony jest nad brzegiem rzeki Rautu. Znajdziemy tu wykopaliska z czasów starożytnych, wspaniałą cerkiew, dzwonnicę, naturalne i wyżłobione przez mnichów jaskinie, a nieopodal starą wieś z cudownie ozdobionymi domami. Warto wiedzieć, że w jaskiniach żyją do dzisiaj mnisi tak jak żyli ich poprzednicy nawet 700 lat temu.

Dniestr
Najważniejszą rzeką we wschodniej Mołdawii jest Dniestr, który wraz ze swoimi dopływami tworzy wspaniały krajobraz. Fascynujące są szczególnie wyżłobione w skałach doliny. Wzdłuż rzeki znajdziemy przepiękne wodospady oraz kaskady. To właśnie Dniestr stanowił granicę wpływów cesarstwa rzymskiego. Także dzisiaj odczuwa się to, że rzeka tworzy jakby naturalną granicę pomiędzy wschodem a zachodem.


Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 115 Sprawdź Urlop w lipcu? Sprawdź najlepsze propozycje na Twoje wakacje!8 ofert od 129 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 341 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź