Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Bydgoszczy

Znajdź nas w social mediach

Chociaż Bydgoszcz nie jest miastem bardzo znanym, istnieje wiele legend i podań z nią związanych. Najbardziej znaną jest legenda o założeniu Bydgoszczy. Głosi ona, że miasto założyli dwaj bracia, Byd i Gost, którzy przywędrowali na te tereny z południowej Polski w poszukiwaniu miejsca na założenie osady. W końcu znaleźli idealne warunki do wybudowania grodu – rzekę z brodem, łagodne pagórki i drogi biegnące w cztery strony świata.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego
 • Kluby muzyczne
  Klub Mózg przy ul Gdańskiej 10, www.mozg.art.pl, to tu narodziła się polska muzyka yassowa
 • Sport
  żużel i wioślarstwo
 • Muzea
  Pomorskie Muzeum Wojskowe - jedyne w kraju muzeum ze zbiorami dotyczącymi najnowszej polskiej historii wojskowej
 • Sławni ludzie
  aktor - Hieronim Konieczka, piłkarz - Zbigniew Boniek, kierowca żużlowy - Tomasz Gollob, najbogatszy Polak - Jan Kulczyk
 • Naj...
  W Bydgoszczy znajduje się największy park miejski w Polsce - Myślęcinek - o powierzchni 830 ha, www.myslecinek.pl

Miasto słynie przede wszystkim z tutejszej filharmonii, cenionej na całym świecie ze względu na długie tradycje oraz przestrzenną salę koncertową o wyjątkowych warunkach akustycznych. W Filharmonii występowało wielu znakomitych muzyków – m.in. Luciano Pavarotti. W Bydgoszczy organizowany jest znany na całym świecie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego, który odbywa się tu od 1961 roku. Imieniem Paderewskiego nazwano także lotnisko w Bydgoszczy.

 

W mieście znajduje się znany klub muzyczny "Mózg", gdzie narodziła się polska muzyka yassowa. Założyli go w 1994 roku Jacek Majewski i Sławomir Janicki. Z "Mózgiem" związani są tacy artyści jak Kazik Staszewski i wielu innych artystów polskich i zagranicznych. Klub znany jest jako miejsce eksperymentów z muzyką jazzową.

Bydgoszcz należy do miast o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce (posiada ich 874 ha, zajmując drugie miejsce po Warszawie). W Bydgoszczy możemy też odwiedzić największy park miejski w Polsce - Myślęcinek - o powierzchni 830 ha, usytuowany tylko 5 km od centrum miasta. Do samego parku z pętli tramwajowej warto dojechać zabytkową kolejką parkową (kursuje w sezonie letnim). Znajdują się tu Ogród Fauny Polskiej, ZOO, Ogród Botaniczny i Ośrodek Rekreacji Konnej.

Muzea bydgoskie nie należą do z pewnością do najsłynniejszych polskich muzeów, jednakże warto odwiedzić regionalne Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (od 1923 roku), oraz jedyne w kraju muzeum wojskowe (Pomorskie Muzeum Wojskowe) specjalizujące się w dokumentowaniu najnowszej (XIX-XX wiek) polskiej historii wojskowej. Warto też wspomnieć o jedynym w Polsce, posiadającym ogromne zbiory, Muzeum Oświaty.

Prawdziwą dumą bydgoszczan jest sekcja żużlowa Polonii Bydgoszcz. Polonia Bydgoszcz zdobywała wiele medali na Mistrzostwach Polski (łącznie ponad 80 medali, w tym prawie 40 złotych). Najsłynniejszym zawodnikiem klubu był bydgoszczanin Tomasz Gollob. Z Bydgoszczą związanych jest także wiele innych osobistości sportu, np. Zbigniew Boniek, który pochodzi z tego pięknego miasta. Bydgoszcz nazywana jest także stolicą polskiego wioślarstwa. Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Bydgostia Bydgoszcz nieprzerwanie od 1993 roku jest Drużynowym Mistrzem Polski. Z Bydgoszczy pochodzi także wielu aktorów, tak jak Hieronim Konieczka, współtwórca "Kabaretu Starszych Panów", czy polityków (np. Radosław Sikorki), oraz najbogatszy w Polsce Jan Kulczyk.

Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w Bydgoszczy, proponujemy sprawdzić promocje portalu Tanie-loty.com.pl na tanie bilety do Bydgoszczy. Chcesz zobaczyć słynny "Mózg" i poczuć wyjątkowy klimat tego klubu, albo pragniesz odpocząć od zgiełku i codzienności w przepięknym, ogromnym leśnym parku Myślęcinek, nie zapomnij skorzystać z naszej wyszukiwarki atrakcyjnych połączeń lotniczych do Bydgoszczy.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 350 Sprawdź