przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Dlaczego na mapach w samolotach zaznaczone są wraki statków?

Untitled

Zauważyłeś, że na mapach pokazujących trasę i aktualną lokalizację samolotu podczas lotu zaznaczone są wraki statków?

Jeśli kiedyś leciałeś z Europy do Nowego Jorku być może zauważyłeś dziwny punkt na pokładowej mapie w systemie rozrywki. Oprócz zaznaczonych miast na kontynentach, na Atlantyku znajduje się... Titanic. A oprócz niego w różnych częściach świata można zauważyć również inne wraki statków. Samolot to dość nietypowe miejsce na informowanie o katastrofach, chociażby morskich, skąd zatem wraki znalazły się na mapie? I dlaczego? 

Firmą odpowiedzialną za systemy rozrywki instalowane w samolotach jest Rockwell Collins. Oprócz rozrywki firma ma również swój udział m.in. w projektowaniu foteli i systemów biometrycznych oraz zabezpieczeń. Do klientów Rockwell Collins należą np. British Airways, China Eastern, American Airlines i Ethiopian Airlines. I to właśnie w samolotach tych linii instalowane są fotele z systemami rozrywki zaprojektowanymi przez RC. 

Codziennie tysiące pasażerów korzysta z usług wspomnianych linii lotniczych i codziennie tysiące z nich przełączają się na mapę podróży, by sprawdzić, gdzie aktualnie się znajdują. Ci, którzy zrobią to w odpowiednim momencie, mogą zobaczyć naniesione na mapę miejsca ostatniego spoczynku pewnych słynnych statków. Właśnie taki cel przyświecał projektantom systemu. Cel edukacyjny. 

Projektanci systemu stwierdzili, że ciekawym pomysłem będzie umieszczenie na mapie wraków i innych podwodnych miejsc, o których zazwyczaj nie mamy pojęcia. Przez długie odcinki lotów pasażerowie przemieszczają się nad wodą, zatem na mapie widoczny jest jedynie ocean. Żeby wzbudzić ich zainteresowanie, dodano dodatkowe punkty. W ten sposób w trakcie podróży pasażerowie mogą zyskać darmową lekcję historii. 

Na mapie znajdują się m.in. wraki takich statków: kanadyjskiej Empress of Ireland, Monitor (z czasów wojny secesyjnej), transatlantyk Andrea Doria i Titanic. Oprócz wraków zaznaczone są również wygasłe podwodne wulkany na Bermudach oraz kanion Hudson.

Fot. Pixabay 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Tbilisi, z Katowic do Genewy i, połączeń lotniczych z Warszawy do Barcelony.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Dubaju, Wycieczki, bilety lotnicze do Warszawy Okęcie, bilety lotnicze, loty po Polsce.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Plecaki biznesowe, Plecaki szkolne, Strefa niskich cen, Walizki miękkie i Zestawy walizek.