Szukasz wrażeń ekstremalnych? Oto najgorętsze i najzimniejsze miejsca na Ziemi

Libia-Walking-alone-in-the-desert-with-footsteps-shutterstock_569014618

Lato mamy jak zwykle mocno zróżnicowane. Temperatury wahają się od chłodu po upał. Z racji zmieniających się warunków warto dowiedzieć się, które miejsca są od Polski o wiele chłodniejsze, a przy których nasze upały wydają się być wręcz zimnym powiewem.

Dolina Śmierci

Dolina Śmierci to zdecydowanie jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. Najwyższa odnotowana tam temperatura to aż 56,7 stopni Celsjusza (miało to miejsce w 1913 roku). Obecnie temperatura również zbliża się do krytycznej wysokości, lato 2017 należy do najcieplejszych w ostatnim czasie. Natomiast zazwyczaj średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi w Dolinie Śmierci aż 47 stopni!

Dolina Śmierci otoczona jest wysokimi górami, które zatrzymują całą wodę z powietrza. Dodatkowo jest to jedno z najniżej położonych miejsc na Ziemi (86 metrów poniżej poziomu morza), co tłumaczy panujący tam upał.

Fot. Pixabay

 Fot. Shutterstock


Al-Aziziyah, Libia

Libia obecnie nie jest bezpiecznym miejscem do podróżowania, MSZ odradza podróżowanie w tamte rejony. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie tam odnotowano najwyższą temperaturę powietrza odkąd zaczęto prowadzić badania. W 1922 roku było to aż 58 stopni Celsjusza (później ten wynik uznano za nieważny ze względów formalnych, dlatego najgorętsze miejsce na Ziemi to nadal Dolina Śmierci).

Fot. Shutterstock

Dallol, Etiopia

Dallol znajduje się na terenie Depresji Denakil w Afryce. Teren obniża się tam do 116 metrów poniżej poziomu morza. To właśnie w Dallol odnotowywane są najwyższe średnie temperatury powietrza: 34,6 stopnia Celsjusza. Pokryte solą pustkowie stanowi wyzwanie dla ludzi, zwłaszcza że znajduje się tam również położony najniżej na świecie wulkan.

Fot. Pixabay

Dasht-e Lut, Iran

To właśnie na tym pustynnym płaskowyżu odnotowano najwyższą temperaturę przy ziemi, która wynosiła niewiarygodne wprost 70,7 stopni Celsjusza. Dasht-e Lut to również drugie po pustyni Atakama w Chile najbardziej suche miejsce na planecie. Na dużej przestrzeni tej pustyni w ogóle nie ma życia, nawet bakterie tam nie występują.

Fot. Pixabay

Bangkok, Tajlandia

Czemu Bangkok znalazł się na liście najgorętszych miejsc na Ziemi? Bo właśnie taki jest! To najcieplejsze miasto na świecie. Średnia roczna temperatura powietrza to 28 stopni Celsjusza. Najcieplej jest w Bangkoku od marca do maja. Wtedy też miasto wypełnia się smogiem, a temperatura wzrasta do 35 stopni przy 90% wilgotności.

Fot. Shutterstock

Antarktyda

Na drugiej stronie szali temperaturowej znajduje się rosyjska stacja badawcza Wostok na Antarktydzie. Najniższa odnotowana tam temperatura miała miejsce w 1983 roku i wynosiła -89,2 stopnie Celsjusza. To światowy rekord zimna.

Fot. Pixabay

Eureka, Kanada

Eureka to podobnie jak Wostok stacja badawcza na wyspie Ellesmere. Średnia roczna temperatura wynosi tam -20 stopni Celsjusza, jednak w najzimniejszych miesiącach spada do -40. To jedno z najzimniejszych zamieszkanych przez człowieka miejsc na Ziemi.

Fot. Pixabay

Ojmiakon, Rosja

Ta wieś w rosyjskiej Jakucji jest jednym z najmniej przyjaznych ludziom miejsc na świecie. Mieszka tam 521 osób. Co ciekawa, nazwa Ojmiakon w języku jakuckim oznacza "niezamarzającą wodę". Nawiązuje to do pobliskich gorących źródeł. Odnotowano tam w 1933 roku temperaturę -67,7 stopni Celsjusza.

Fot. Pixabay

Denali, USA

Denali, dawniej nazywane Mount McKinley, to najwyższy szczyt w Ameryce Północnej. Jest uznawany za najzimniejszą górę na Ziemi. temperatura spada tam do -73 stopni Celsjusza (na wysokości 4600 metrów n.p.m.).

Fot. Pixabay

Ułan Bator, Mongolia

Ułan Bator jest całkowitym przeciwieństwem Bangkoku. To właśnie to miasto jest uznawane za najzimniejszą stolicę na świecie. W styczniu najwyższe temperatury sięgają zaledwie -16 stopni.

Fot. Shutterstock

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz naszą ofertę na tanie loty do Blytheville. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Blytheville.

Jeżeli planujesz podróż do USA, prawdopodobnie zainteresują Cię tanie loty z Krakowa do Chicago, bilety lotnicze z Warszawy do Nowego Jorku J.F.Kennedy International lub tanie loty z Gdańska do Seattle.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Warszawy do Nashville i z Wrocławia do Los Angeles.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Lizbony, Okazje na loty z Polski na Karaiby, loty z Warszawy do Zurychu, bilety lotnicze Kraków Nowy Jork, tanie bilety lotnicze, loty po Polsce, Lot z Warszawy do Atlanty 18 Listopada 18 Grudnia.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Zabezpieczenie bagażu, Torby dla dzieci, Przewodniki, mapy, książki, Torby i Torby biznesowe.