przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Słynne sztuczne wyspy The World w Dubaju zaczynają znikać pod wodą

Słynne sztuczne wyspy The World w Dubaju zaczynają znikać pod wodą

Znany z niesamowitych projektów Dubaj stanął przez sporym problemem. Archipelag sztucznych wysp wybudowany w pobliżu tego miasta zaczyna znikać w wodach Zatoki Perskiej.

"Świat" powstał po sukcesie sztucznego archipelagu Wysp Palmowych, luksusowego przedłużenia linii brzegowej ułożonego w kształt palm u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To, co sprawdziło się w przypadku palm, niestety nie udało się w przypadku świata.

Budowa archipelagu Świat rozpoczęła się w 2003 roku. Na utworzenie mapy świata przeznaczono 321 milionów metrów sześciennych piasku i 14 miliardów dolarów. Na każdy kraj miała przypadać jedna wyspa (bez Izraela), a cały "Świat" zajął 32 km kwadratowe. Niestety to, co miało wyglądać jak mapa świata, teraz przypomina raczej rozmazane bazgroły kilkulatka.

Ze względu na erozję, podtopienia i wymywanie piasku, wyspy przestały przypominać jakiekolwiek zdefiniowane kształty. Ameryka Północna praktycznie przestała istnieć, Australia to teraz jedynie 5 pasów piasku, a Europa, Afryka i Azja zlały się w jeden kleks.

Problem z utrzymaniem kształtów to nie jedyny kłopot, przed jakimi stanął projekt. Nadal nie doprowadzono do wysp stałego zasilania elektrycznego, jako że plany poprowadzenia po dnie Zatoki Perskiej kabli elektrycznych zostały odrzucone. Właśnie z tego powodu 291 z 300 wysp nadal jest niezabudowanych, choć sprzedano ich aż 60% przed kryzysem z 2008 roku. Po ośmiu latach i po podźwignięciu się globalnej gospodarki, nadal prawie wszystkie wyspy są nietknięte ludzką stopą. A teraz, na domiar złego zaczyna je pochłaniać woda.

Fot.: NASA

Zobacz też

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz naszą ofertę na tanie loty do Dubaju. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Dubaju.

Jeżeli wybierasz się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nie zapomnij zobaczyć ofert na tanie loty z Pekinu do Abu Dhabi.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Aten, Okazje na loty do 5 dni, Okazje na loty do Portugalii, Okazje na loty w lipcu, Okazje na loty z Polski w lutym do 200 zł, loty z Wrocławia do Londynu, bilety lotnicze, wyszukiwarka tanich lotów, Loty w Lutym.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyczki, Saszetki i portfele, Walizki, Walizki twarde i Duże.