Treść strony

zwiedzanie-wenecji

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do WenecjiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Katowice (KTW) Katowice-Pyrzowiceod 139Wybierz
 • Poznań (POZ) Ławicaod 158Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 190Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 211Wybierz
 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 259Wybierz
więcej

Treść główna

Zwiedzanie Wenecji

Znajdź nas w social mediach

wenecja_rialto
Most Rialto w Wenecji
Fot. SXC

Bazylika św. Marka (Basilica San Marco)

Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii i bogactwu artystycznemu. Bazylika św. Marka, zbudowana została 1000 lat temu. Mieszczą się tam szczątki patrona miasta św. Marka Ewangelisty, przywiezione tu przez kupców weneckich w 828 roku z Aleksandrii w Egipcie. Sanktuarium bogate jest w dzieła sztuki wschodniej, które gromadzone były tu przez wieki. Architektura świątyni i wnętrza, sprawia, że kościół Św. Marka jest dziełem jedynym w swoim rodzaju w Europie łacińskiej i jednocześnie tak doskonałą w formie enklawą architektury bizantyńskiej we Włoszech.

Plac św. Marka (Piazza San Marco)

Plac św. Marka znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta Jest uważany za jeden z najpiękniejszych placów świata, dzięki niezwykłej kompozycji i architekturze, łączącej w sobie elementy fantazji i rzeczywistości. Zachwycony harmonią marmurowych pałaców Napoleon nazwał go "najpiękniejszym salonem świata". Od wschodu perspektywę zamyka architektura Bazyliki Św. Marka z bizantyńskimi kopułami i lśniącymi złotem mozaikami fasady. Dodatkowy element dekoracyjny stanowi renesansowa Wieża Zegarowa z godłem Wenecji (skrzydlaty lew Św. Marka na błękitnym polu), jak również wysoka, wolno stojąca dzwonnica i przyległa do niej marmurowa, elegancka loggetta. Mimo wyraźnej różnicy stylów poszczególnych budowli, całość zaskakuje doskonałą harmonią i sprawia niezwykle sugestywne wrażenie, nie tylko w świetle dnia ale i wieczorem, kiedy światło księżyca jeszcze bardziej potęguje odczucia.

Pałac Dożów (Palazzo Ducale)

Jest perłą architektury miasta. Był on rezydencją Dożów i siedzibą władz Wenecji. Zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi koronkowymi łukami robi wrażenie budowli niezwykle lekkiej. Na szczególną uwagę zasługują Złote Schody, Sala Wielkiej Rady, Schody Gigantów. Budowla ta powstała na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 r. i od tego czasu wiele razy była przebudowywana, zyskując nowe elementy w różnych stylach. Dzisiaj Pałac Dożów to trzykondygnacyjny budynek z renesansowym dziedzińcem i pięknymi, arkadowymi loggiami. W środkowej części budowli, pomiędzy oknami umieszczono płaskorzeźby nawiązujące do wystroju architektonicznego Porta della Carta. Skrzydło budowli ciągnące się wzdłuż kanału Pałacowego łączy Most Westchnień z budynkiem nowego więzienia.

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)

Most ten należy do najbardziej znanych zabytków miasta i znajduje się w programie każdej wycieczki przybywającej do Wenecji. Położony jest on nad Kanałem Pałacowym, pomiędzy Pałacem Dożów a więzieniem. Sławę swą zawdzięcza nie tyle formie architektonicznej, co XIX-wiecznym pisarzom opiewającym go w swych dziełach. Mostem tym przechodzili skazańcy z Pałacu Dożów do więzienia i właśnie tu mieli możliwość po raz ostatni spojrzeć na świat i westchnąć do wolności, którą stracili. Stąd też nazwa – Most Westchnień. Legenda głosi, że jeśli para kochanków właśnie w tym miejscu się pocałuje, to szykuje się rychłe wesele.

Wieża Zegarowa (Torre dell'Orologio)

Niektórzy mówią, że jest to jeden z najczęściej fotografowanych zabytków Wenecji. Środkowa część wieży została wzniesiona w latach 1496-1499, natomiast dwie boczne w 1506 roku. Zegar wskazuje nie tylko godziny, ale także pory roku, fazy księżyca oraz przechodzenie Słońca z jednego gwiazdozbioru do drugiego. Na szczycie znajdują się dwie figurki Maurów, które co godzinę uderzają w dzwon. Poniżej znajduje się Lew św. Marka, a pod nim, Madonna z Dzieciątkiem. Na zaokrąglonym balkonie w święto Wniebowzięcia i następnie przez cały tydzień przesuwają się trzy figurki przedstawiające Trzech Króli.

Dzwonnica Św. Marka (Campanilla)

Słynna dzwonnica wznosi się na wysokość 98,6m. Pierwsza wieża, która stała w tym miejscu pochodziła z IX wieku. Obecna została wybudowana w 1912 roku, po zawaleniu się jej poprzedniczki w 1902 roku. Wieża ta pełniła funkcje dzwonnicy, latarni morskiej, wiatrowskazu i wieży strzelniczej. To właśnie na tej wieży słynny Galileusz zamontował swoją lunetę. Jako ciekawostkę można dodać, że z tejże dzwonnicy nie widać ani jednego kanału, natomiast rozciąga się wspaniały widok na wszystkie budynki w Wenecji.

Most Rialto (Ponte di Rialto)

Budowla masywna i dostojna, należy do najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji. Most opiera się na jednym luku, który wznosi się 7,5 m nad lustrem wody. Prowadzą przezeń trzybiegowe schody, z których środkowe otoczone są sklepami złotniczymi i z pamiątkami. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na obie strony Kanału. Jest to najstarszy most wenecki. Przed nim istniał most drewniany, w części środkowej zwodzony, który zawalił się pod ciężarem zgromadzonego tłumu.

Canale Grande

To najsłynniejszy wenecki kanał w kształcie litery „s” - miejsce romantyczne, o niespotykanym nigdzie indziej klimacie i wyglądzie. Kanał został zbudowany w XV wieku i łączy wenecką lagunę z kanałem św. Marka, dzieląc przy tym miasto na dwie części i sześć dzielnic – po trzy po każdej stonie kanału. Koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę gondolą lub tramwajem wodnym wzdłuż całego kanału. Podczas rejsu będzie można podziwiać słynny Złoty Dom i wspomnianą już świątynię Santa Maria della Salute.

Santa Maria della Salute

Wenecka bazylika mniejsza Santa Maria della Salute została zbudowana, zgodnie z dekretem senatu, podpisanym przez dożę Nicolo Contarini  22 października 1630 roku, jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy, która pozbawiła życia ok. 1/3 mieszkańców miasta. Barokowa budowla została zaprojektowana na planie ośmioboku otoczonego arkadami i zwieńczona kopułą ustawioną na bębnie. Kościół otacza sześć kaplic. Projektantem kościoła był Baldassare Longhena. W kościele umieszczono obrazy Tycjana (obraz ołtarzowy – Święty Marek na tronie wraz ze świętymi Kosmą, Damianem, Sebastianem i Rochem) i Jacopo Tintoretto (Wesele w Kanie Galilejskiej), przeniesione z kościoła Santo Sprito. Co roku 21 listopada odbywa się w Wenecji uroczysta procesja dziękczynna za zdrowie miasta. Prowadzona jest po specjalnie przygotowanym pontonowym pomoście, z placu św. Marka przez Kanał Grande do kościoła Santa Maria della Salute.

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!5 ofert od 249 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 104 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 135 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!