Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Tajlandii

Znajdź nas w social mediach

Cziang Rai

Zobacz także:

Miasto założył w roku 1263 król Mengrai z Ngon Yang, który właśnie tu, po długim pościgu wokół podnóża Doi Tong, złapał wspaniałego słonia, co uznał za szczęśliwą wróżbę dla nowego miasta. Miasto niedługo było stolicą północy - zachowało odrębność do 1786 roku, kiedy to po raz pierwszy weszło w skład Tajlandii. Oddzielną prowincję utworzono tu w 1910 roku. Najważniejszym zabytkiem miasta jest świątynia Wat Phra Kaew - jej nazwa nieprzypadkowo przypomina nazwę Świątyni Szmaragdowego Buddy w Bangkoku: to właśnie tutaj, w Chiang Rai, znaleziono w 1434 roku statuetkę Szmaragdowego Buddy. Inne świątynie warte uwagi to Wat Jet Yod i Wat Phra Singh. Jednak największą atrakcją prowincji Chiang Rai, przyciągającą turystów z całego świata, jest tzw. „Złoty Trójkąt”, czyli miejsce, w którym spotykają się granice Birmy, Laosu i Tajlandii. Nazwa została ukuta na początku XX w., kiedy kwitł tutaj handel opium, przynoszący ogromne zyski.

Sukhothai

Miasto jest pierwszą stolicą Tajlandii, założoną w 1238 roku. Królestwo Sukhothai istniało do drugiej połowy XIV w., kiedy to dostało się pod wpływy Ayutthayi. Z okresu świetności miasta pochodzą imponujące ruiny, które tworzą Park Historyczny Sukhothai, wpisany na Listę Światowego Dziedzctwa Kultury UNESCO. W Parku warto odwiedzić ruiny świątyni Wat Phra Mahathat, które przypomunają o dawno minionej potędze Sukhothai.

Ajuttia

Ajuttia w czasach rozkwitu pełniła rolę stolicy kraju (1351 - 1767). Założona została w 1351 r. i aż do 1767 r. (kiedy to miasto zdobyli i zniszczyli Birmańczycy) rozwijało się niezwykle prężnie. Przez cztery stulecia był to jeden z najzamożniejszych i najświetniejszych ośrodków Azji. Jego władcy na znak swego bogactwa i potęgi wznieśli w mieście około czterysta wspaniałych świątyń. Ruiny miasta zostały opuszczone i zarosły dżunglą, ale pamięć o dawnej stolicy przetrwała i miasto częściowo odbudowano. Warto wspomnieć, że zabytki Ajuttii zalicza się do Światowego Dziedzictwa Unesco. Dziś najpopularniejszą formą zwiedzania pozostałości miasta są wycieczki łodziami, podczas których można opłynąć przepiękne i częściowo odrestaurowane kompleksy świątynne i pałace. Warto także odwiedzić największe muzeum w mieście - Muzeum Narodowe Chao Sam Phraya, gdzie zgromadzono liczne posągi Buddy i ogromną kolekcję skarbów ze złota.

Phuket

To największa wyspa Tajlandii (48 km długości i 21 km szerokości), położona 870 km na południowy zachód od Bangkoku. Wyspa tworzy oddzielną prowincję, jedną z najbogatszych w Tajlandii. Największym miastem jest Phuket Town. Można w nim zobaczyć zabytkowe XIX-wieczne posiadłości, zbudowane przez bogatych mieszkańców Phuketu, którzy dorobili się dużych majątków na handlu cyną i kauczukiem. Największą atrakcją wyspy są piękne, piaszczyste plaże rozciągające się głównie wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży. Najpopularniejszą z nich jest plaża Patong - długa, szeroka plaża na zachodnim wybrzeżu. Tutaj powstało najwięcej hoteli, barów, dyskotek, a niezliczona ilość małych biur podróży oferuje nurkowanie i wycieczki na okoliczne wysepki.

Koh Samui

ko_samui
Zachód słońca na Koh Samui
Fot. Wikipedia

To jedna z najbardziej malowniczych wysp Tajlandii, na której znajdują się piaszczyste plaże, tropikalny las i wodospady. Jest to trzecia co do wielkości wyspa kraju. Koh Samui jest częścią archipelagu, w którego skład wchodzi 80 wysp. Na wyspie istnieje jedno niewielke, zbudowane w "tropikalnym" stylu lotnisko, z którego można bezpośrednio dolecieć do Bangkoku, Singapuru, Hong Kongu i na Phuket. Główną atrakcją wyspy są przepiękne plaże ale dla turystów znużonych plażowaniem, dodatkową atrakcją może być zwiedzanie wnętrza wyspy, pokrytego gęstym lasem tropikalnym oraz rozległymi plantacjami palm kokosowych z ukrytymi malowniczymi wodospadami.

Koh Chang

Park narodowy składający się z archipelagu 52 wysp, położony we wschodniej Tajlandii, tuż przy granicy z Kambodżą, ok. 350 km na południowy wschód od Bangkoku. Największa wyspa archipelagu, Koh Chang ma ok. 30 km z północy na południe i ok. 18 km z zachodu na wschód. Wyspa Koh Chang jest drugą co do wielkości (po Phukecie) wyspą Tajlandii.

Hua Hin i Cha Am

Te dwa bliźniacze miasteczka, położone ok. 250 km na południowy wschód od Bangkoku są idealnym miejscem odpoczynku dla rodzin i osób pragnących uniknąć szumu i tłumów turystów. Już w czasach panowania króla Ramy IV (1851 - 1868) Hua Hin stało się centrum odpoczynku i rekreacji elity z Bangkoku, a król w pobliskim mieście Petchburi wybudował okazały pałac. Z kolei król Rama VII postawił w Hua Hin na przełomie lat 20-ch i 30-ch XX w. pałac Klai Kwangwon, który jest dzisiaj ulubioną letnią rezydencją króla Ramy IX i królowej Sirikit. Spędzają oni co roku  w Hua Hin wiele tygodni, przyjmując tu gości z całego świata.

Do Hua Hin i Cha Am ciągną także miłośnicy golfa z całego świata. Miejscowe pola golfowe należą do najlepszych w Tajlandii, a przyjazny klimat umożliwia grę przez cały rok. Kurorty Hua Hin i Cha Am oferują także wiele atrakcji. Warto odwiedzić położone w pobliżu parki narodowe Khao Sam Roi Yot i Kaeng Krachan.

Najlepsze okazje

Wybierasz się na urlop we wrześniu? Znajdź lot dla siebie!16 ofert od 118 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ9 ofert od 251 Sprawdź Perełki do 200 zł! Co za okazje!30 ofert od 118 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 126 Sprawdź