Treść strony

zwiedzanie-szwajcarii

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Zwiedzanie Szwajcarii

Znajdź nas w social mediach

Chillon
Zamek Chillon
Fot. sxc.hu

Berno

Berno to stolica kantonu i zarazem całej Szwajcarii. Jest siedzibą rządu, parlamentu, urzędów federalnych i kantonalnych oraz biur wielu organizacji międzynarodowych. Miasto założone w 1191 roku przez ks. Bertolda v.Zahringen, jest pięknie położone w zakolu rzeki Aare. Berno już w 1218 roku otrzymało status wolnego miasta Rzeszy Niemieckiej, w 1353 roku przystąpiło do Konfederacji Szwajcarskiej. Po uchwaleniu konstytucji w 1848 roku zostało stolicą Szwajcarii. W Bernie warto zwiedzić przede wszystkim zabytkowe stare miasto, późnogotycką, wzniesioną w latach 1421-1575 bazylikę pw. Św. Wincentego oraz dwie stare wieże – symbol miasta. Berno jest pełne starych, gotyckich kamienic i charakterystycznych, ozdobnych studni. Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta są doskonałe muzea.

Zobacz także:

Bazylea

Bazylea rozciąga się po obu brzegach Renu, na granicy z Francją i Niemcami. W starożytności była tu rzymska Basilia. W V wieku została włączona do państwa Franków. Na początku VII wieku została siedzibą biskupstwa. W 1052 roku weszła w skład Rzeszy Niemieckiej, początkowo jako miasto biskupie, a od XIV wieku jako miasto wolne. W 1460 roku powstał tu pierwszy w Szwajcarii uniwersytet – który zresztą istnieje nadal i rozsławia miasto do dzisiejszego dnia. Do Konfederacji Szwajcarskiej Bazylea przystąpiła w 1501 roku. Do najcenniejszych zabytków Bazylei należą romańsko-gotycka katedra, budowana na przestrzeni XI-XIV wieku, ratusz z początku XVI wieku oraz pięknie zachowane zabudowania miejskie reprezentujące różne style architektoniczne. 

Lozanna

Lozanna rozpościera się na zboczach góry Jorat, nad jeziorem Genewskim. Rzymska Lausania została zniszczona przez Alemanów. W V wieku znalazła się w państwie Burgundów, a następnie Franków. W VI wieku została siedzibą biskupstwa i była też ważnym ośrodkiem handlowym, a od XI wieku także siedzibą hrabstwa Vaud. Vaud jako kanton ze stolicą w Lozannie wszedł w skład Konfederacji Szwajcarskiej w 1803 roku. Bedąc w Lozannie koniecznie trzeba zwiedzić strzelistą, gotycką katedrę z XII-XIII wieku, należącą do najwspanialszych budowli tego okresu w kraju. Równie wspaniałym zabytkiem jest gotycki zamek biskupi z XIV-XV wieku, a także gmach uniwersytetu z XVI-XVIII wieku i ratusz starego miasta, otoczony zabytkowymi domami zamożnych mieszczan. 

Klasztory w Müstair i Sankt Gallen

Mustair to wieś i gmina w Szwajcarii, w kantonie Gryzonia. To tu znajduje się opactwo Benedyktynów założone między 780 a 790 rokiem, należące do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Sankt Gallen leży w północno-wschodniej Szwajcarii nad rzeką Steinach. Istniał tu dd 720 r. istniał klasztor, a w wiekach IX-XI jeden z najważniejszych europejskich ośrodków kultury monastycznej i sztuki. Warto zwiedzić ten późnobarokowy zespół budynków opactwa pochodzący z XVIII wieku, bibliotekę klasztorną z cennymi zbiorami manuskryptów średniowiecznych oraz kościoły Św. Magnusa i Św. Wawrzyńca.

Jezioro Genewskie

Jezioro Genewskie jest największym jeziorem alpejskim (pow. 582 km2, dł. 72 km, szer. 14 km, głęb. 310 m). Jego północne wybrzeże stanowi część kantonu Vaud, który obejmuje fragmenty Alp, Wyżyny Szwajcarskiej i gór Jura. Na południowych zboczach otaczających jezioro gór od wieków uprawiana jest winna latorośl. Wzdłuż niemal całego wybrzeża rozlokowane są uzdrowiska klimatyczne, ośrodki sportów wodnych i zimowych, średniowieczne zabytkowe miasteczka, liczne zamki. Nad jeziorem leży kilka miast, między innymi Genewa, Lozanna i Nyon oraz liczne ośrodki turystyczne i uzdrowiskowe Montreux, Vevey, Thonon-les-Bains, Morges.

Zamek Chillon

Zamek Chillon jest jednym z najpiękniejszych średniowiecznych zamków Szwajcarii. Doskonała lokalizacja pozwalała na długą obronę: zamek powstał na skalistej wyspie. XIX–wieczne wykopaliska prowadzone przez Albert Naefa pozwoliły udowodnić, że już w epoce brązu były tu zlokalizowane osady ludzkie. Okolice zamku wyglądają tak, jakby czekały na uwiecznienie na pejzażach: Chillon leży na wybrzeżach Jeziora Genewskiego. Niezwykłe wrażenie robią podziemia zamkowe. Turyści mogą zaobserwować w nich przykład architektury gotyckiej. Podziemia stały się sławne dzięki Byronowi, który opisał losy więzionego tam księdza Bonivarda w swoim poemacie „Więzień Chillonu”. W zamku czeka też atrakcja dla koneserów wina: można kupić tu butelkę białego Clos de Chillon. W 2009 roku zamek gościł ponad 313 tys. turystów, z czego 72% z zagranicy. Wśród osób, które zwiedziły Chillon, są między innymi królowa Elżbieta II, Dali, aktor Ruppert Everett.

Alpy Szwajcarskie

Alpy Szwajcarskie mogą spokojnie walczyć o prymat najpiękniejszych gór w Europie, jeśli nie na świecie. Szczyty i lodowce Alp znajdują się już od lat na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Należy do nich lodowiec Aletsch - największy i najdłuższy lodowiec Alp. Zajmuje powierzchnię 87 km2. Lodowiec, wraz ze szczytami Bietschhorn i Jungfrau, jest objęty rezerwatem. Bietschhorn i Jungfrau. Na szczyt Jungfrau prowadzi najwyżej położona w Europie kolejka zębata.

Przełęcz Jungfraujoch

Przełęcz Jungfraujoch znajduje się w Alpach Berneńskich, pomiędzy szczytem o tej samej nazwie a górą Mönch. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w górach Szwajcarii. Słynie przede wszystkim z dużego ośrodka turystycznego. Właśnie tutaj znajduje się też najwyżej położona stacja szynowej kolei zębatej w Europie. Dzięki temu Jungfraujoch jest łatwo dostępna dla turystów, przez co niestety nie można tu liczyć na ciszę i spokój. Każdego roku przyjeżdża tu ponad 2 mln turystów. Mimo takich tłumów i tak warto odwiedzić Jungfraujoch, choć z wyrafinowaną górską turystyką to miejsce nie ma już zbyt wiele wspólnego. Można tu za to przenocować w hotelu, zjeść w restauracji lub zrobić zakupy w sklepie. Niezapomnianych wrażeń estetycznych dostarcza Pałac Lodowy, pełen wykutych w lodzie rzeźb.

Klasztor św. Jana w Müstair 

Klasztor św. Jana jest uważany za jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Szwajcarii. W 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsze budynki należące do kompleksu powstawały przed wieloma wiekami. Plantaturm to najstarsza wieża w Alpach. Zbudowano ją ok. 960 roku i wciąż jest otwarta dla zwiedzających. W kościele klasztornym św. Jana znajdują się natomiast pochodzące z VII wieku freski zachowane w doskonałym stanie, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Możemy też zajrzeć do niewielkiego muzeum i sklepu z pamiątkami. Zamieszkałe tu siostry z Zakonu św. Benedykta jesienią i wiosną organizują kursy medytacji i jogi, goście mogą także wziąć udział w tygodniu postu.

Zamki Bellinzony

Bellinzona to stolica włoskojęzycznego kantonu Ticino. Choć piękna, jest bardzo niedoceniana przez turystów. Nazywana często „bramą do Włoch” Bellinzona zaskakuje niezwykłą atmosferą. Właściwie już w czasach rzymskich była ważną fortecą, a pozostałości umocnień i fortyfikacji do dziś są jedną z największych atrakcji Bellizony. O ich wartości świadczy fakt, że trzy zamki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowa Castelgrande rozpoczęła się jeszcze w XIII wieku. Przez następne lata zamek był sukcesywnie powiększany i umacniany. Jego charakterystyczne elementy to Biała i Czarna wieża, o wysokości 27 i 28 metrów. Ostatnia renowacja miała miejsce pomiędzy latami 1984–1991, dzięki czemu zamek wciąż zachwyca przyjezdnych.

Wznoszący się nad miastem Castelgrande należał kiedyś do rodu Sforzów i jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Do Sforzów należały również dwa pozostałe zamki. Sasso Corbaro został zbudowany w zawrotnym tempie (w 6 miesięcy) w 1479 roku pod kierownictwem Benedetto Ferriniego. Jego mury są grube niemal na 5 metrów! Ostatni zamek, Montebello, położony jest 90 m nad Castelgrande. Słynie z przepięknych widoków rozciągających się z jego murów. Podczas ładnej pogody można zobaczyć nawet Jezioro Maggiore.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 110 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 126 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 311 Sprawdź