- Szczegóły
- niedziela, 01 grudzień 2024 20:17
Zwiedzanie Indii
Znajdź nas w social mediach
Tadź Mahal
To ogromne mauzoleum z białego marmuru wybudowano w Agrze pomiędzy 1631 a 1648 rokiem z rozkazu mogolskiego imperatora Shah Johan, ku pamięci jego ukochanej żony. Tadź Mahal jest klejnotem muzułmańskiej sztuki w Indiach oraz jednym z bardziej popularnych miejsc turystycznych w kraju. czytaj więcej>>
Zobacz także: |
Fatehpur Sikri
Wybudowane w II połowie XVI wieku przez władcę Akbara, Fatehpur Sikri (Miasto Wiktorii) było stolicą imperium Mogołów jedynie przez ok. 10 lat. Ten kompleks zabytkowych budowli i świątyni w jednorodnym stylu architektonicznym zawiera jeden z największych meczetów w Indiach – Dżami Masdźid.
Fort w Agrze
Niedaleko ogrodów Tadź Mahal znajduje się ważny XVI-wieczny pomnik Mogołów, znany jako Czerwony Fort w Agra. Ta potężna forteca powstała z czerwonego piaskowca i przynależy, wraz z długim na 2,5 kilometra murem obronnym, do cesarskiego miasta i władających tu przez dłuższy czas Mogołów. Zawiera w sobie wiele bajkowych pałaców, takich jak pałac Jahangira czy Khas Mahal, wybudowany przez Szacha Johan (Shahbuddin Mohammed Shah Johan), wielkie sale audiencyjne (n.p. Diwan-i-Khas) oraz dwa przepiękne meczety.
Górskie linie kolejowe w Indiach
Nadal działające, osobowe koleje przecinające piękne pejzaże kraju są wyjątkowym przykładem śmiałych, pomysłowych rozwiązań dla transportu na całkowicie nierównym, górzystym terenie. Kolej Himalajska Dardżyling powstała w 1881 roku, natomiast budowę Koleji Nilgiri Mountain postulowano od 1854 roku, rozpoczęto w 1891 roku, a ukończono w roku 1908 ze względu na trudności górskiej lokacji (wysokości od 326 m n.p.m. do 2 203 m n.p.m). Było to znaczące udogodnienie w komunikacji, mające ogromny wpływ na rozwój socjo-ekonomiczny w krajach kolonii brytyjskich.
Zabytki Khajuraho
Świątynie w Khajuraho powstały za czasów panowania dynastii Chandella, która czasy świetności przeżywała w latach 950 – 1050. Zachowało się jedynie ok. 20 świątyń, należą one do trzech odrębnych grup z dwóch różnych religii – Hinduizmu i Dżinizmu. Uderza w nich doskonała równowaga pomiędzy architekturą a rzeźbą. Świątynia w Kandariya zdobiona jest obficie rzeźbami, które zaliczane są do najwspanialszych pośród innych arcydzieł hinduskiej sztuki.
Zabytki Pattadakal
Pattadakal w Karbataka prezentuje wysoki poziom sztuki eklektycznej, w której – w VII i VIII wieku - w czasach panowania dynastii Chalukya – osiągnięto umiejętność harmonijnego połączenia form architektonicznych północnych Indii z tymi z południa kraju. Zobaczymy tu imponujący ciąg dziewięciu świątyń, takich jak sanktuarium Dżina. W Pattadakal zdecydowanie wyróżnia się jedno arcydzieło – Świątynia Virupaksha, wybudowana w ok. 740 roku przez królową Lokamahadevi dla upamiętnienia zwycięstwa jej męża, Raja Chola I nad władcami z południa.
Jaskinie w Ellora
Trzydzieści cztery klasztory i świątynie, rozmieszczone na przestrzeni dwóch kilometrów, zostały wykopane tuż obok siebie w ścianie wysokiego bazaltowego klifu. Unikatowe dzieła Ellory powstały w latach od 600 do 1000 n.e. Te jaskinne świątynie przynależą do trzech różnych religii: buddyzmu, hinduizmu i dżinizmu. Rozciągający się na przestrzeni ponad trzech kilometrów kompleks świątynny robi na każdym niezapomniane wrażenie - został on wpisany także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jaskinie wzgórz Adżanta
Ich powstanie datuje się na II/I wiek p.n.e. W górskich zboczach, nad doliną rzeki Waghory, wykutych jest 30 pieczar z unikalnymi malowidłami o tematyce buddyjskiej. Cztery groty to miejsca kultu, zaś w pozostałych mieszkają i gromadzą się mnisi. Grotom Adżanty wyjątkowego znaczenia nadają przede wszystkim zdobiące je malowidła. Do dnia dzisiejszego zachowały się one niestety jedynie w części pieczar. Groty zostały odkryte w 1839 roku przez grupę angielskich myśliwych. Zespół grot Adżanty znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Archeologiczny Champaner-Pavagadh
Park skupia wiele przykładów archeologicznego, historycznego i kulturalnego dziedzictwa Indii. Kompleks położony jest pośród imponujących krajobrazów (wśród nich są miejsca prehistoryczne z chalkolitu – epoki miedzi). W parku znajdują się fortece pozostałe po starożytnych Hinduskich stolicach, oraz ruiny stolicy stanu Gudżart. Miejsce to zawiera także ślady po fortyfikacjach, pałacach, budynkach religijnych, dzielnicach mieszkalnych, okręgach rolniczych i instalacjach wodnych, które mogły tu powstawać w okresie od VIII do XIV wieku. Świątynia Kalikamata, na szczycie wzgórza Pavagadh, uważana jest za jedną z ważniejszych i każdego roku przyciąga niezliczone ilości pielgrzymów. Miejsce to jest jedynym zachowanym w niezmienionym kształcie przedmogolskim islamskim miastem.
Parki Narodowe
Położony w sercu Assam park Kaziranga jest ostatnim miejscem w Indiach, które nie zostało zniszczone ludzką działalnością. Zamieszkuje go największa na świecie populacja nosorożców jednorożnych, a także wiele innych ssaków, takich jak tygrysy, słonie, pantery, niedźwiedzie, tysiące ptaków. Park Narodowy Nanda Devi oraz Park Narodowy Dolina Kwiatów to jedne z najbardziej spektakularnych dzikich terenów w Himalajach.
Nad wszystkim góruje szczyt Nanda Devi, który wznosi się na wysokość ponad 7 800 m. Park Narodowy Nanda Devi pozostał nietknięty dzięki swojej niedostępności. Jest zamieszkały przez różne zagrożone ssaki: lampart śnieżny, niedźwiedzie brunatne i czarne, himalajskie piżmowce oraz nachury (bharal lub owca niebieska).
Park Narodowy Dolina Kwiatów jest znany ze swoich łąk endemicznych, alpejskich kwiatów i wyjątkowego piękna natury. Oba parki tworzą wyjątkową strefę przejściową pomiędzy łańcuchami górskimi Zanskaru i Wielkich Himalajów, zachwyt nad nimi widać w hinduskiej mitologii, a od stu lat chwalone są także przez górskich turystów i botaników.