Nagłówek strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat doświadczenia
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Bombaju

Nocna panorama Bombaju
Fot. SXC

Miasto jest stolicą indyjskiego stanu Maharasztra, leży na wyspie Salsette przy ujściu rzeki Ulhas. Ze względu na położenie jest największym portem zachodnich Indii, w granicach miasta znajdują się trzy jeziora i trzy rzeki. Bombaj podzielony jest właściwie na dwie główne dzielnice: miasto i tereny podmiejskie. Przy pierwszej wizycie może sprawiać wrażenie pogrążonego w chaosie. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę jego wielkość. Zgodnie z danymi z zeszłego roku, metropolia bombajska ma już ponad 20 mln mieszkańców i jest czwartym co do wielkości miastem na świecie.

Bombaj, mimo że w Polsce wciąż jest znany pod tą nazwą, od 1995 roku nazywany jest ponownie "Mumbai". Nazwa ta pochodzi od hinduskiej bogini Mumby, opiekującej się osadnikami (zbieraczami soli oraz rybakami) pierwotnie zasiedlającymi wyspy, na których miasto jest położone.

Przyjeżdżając do Bombaju trzeba nastawić się na spotkanie z wielonarodową społecznością. Jest tu zawsze wielu turystów i imigrantów z Azji. Po dodaniu do tego rdzennych mieszkańców okazuje się, że Bombaj jest bardzo interesującą mieszanką kultur i obyczajów. W mieście rozwija się także przemysł filmowy - nie bez przyczyny nazywa się je „Bollywood” - jest bowiem kolebką hinduskiej kinematografii – pierwszy film nakręcono tutaj w 1896 roku!

Historia

Korzenie Bombaju sięgają daleko wstecz - obszar prawdopodobnie został zasiedlony już w epoce kamienia. Do 1343 roku był rządzony przez wiele dynastii, by w końcu wejść w skład muzułmańskiego państwa Gudżarat. W 1534 roku Bombaj zajęli Portugalczycy. W następnych latach przeszedł w ręce Anglików i szybko rozwinął się w dobrze prosperujący port, a w okresie 1672-1858 był nawet siedzibą Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Na okres wojny secesyjnej przypada boom gospodarczy: Bombaj staje się wówczas głównym centrum handlu bawełną na świecie. W XX wieku stał się także ważnym ośrodkiem walki o niepodległość. To z niego Mahatma Gandhi wzywał Brytyjczyków do opuszczenia Indii. Ostatnie lata nie były łaskawe dla miasta. W 2005 roku zostało poważnie podtopione w wyniku obfitych deszczów, zaś już rok później kolej miejska padła atakiem terrorystów. 26 listopada 2008 nastąpiła kolejna seria zamachów terrorystycznych.

Bombaj leży w pobliżu Morza Arabskiego. Jego położenie powoduje, że występują tutaj zaledwie dwie pory roku: sucha (listopad - luty) i wilgotna (marzec - październik). Miasto charakteryzuje się wysoką temperaturą oraz częstymi opadami w porze wilgotnej.

Tylko w Tanie-Loty.pl parking przy lotnisku w super cenie!

Do każdego zakupu otrzymujesz kod zniżkowy.

Sprawdź swoje rabaty
PartnerStart Parking

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa

Zobacz promocje na tanie loty do Bombaju. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Bombaju.

Jeżeli wybierasz się do Indii, być może zainteresują Cię również tanie loty z Warszawy do Delhi lub tanie loty z Wrocławia do Bombaju.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Frankfurtu do Delhi i z Warszawy do Madras.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Dubaju, Okazje na loty do Izraela, Okazje na loty na wakacje, Pakiety w lutym, Pakiety w sierpniu, tanie bilety z Katowic do Genewy, krajowe bilety lotnicze, wyszukiwarka lotów, Loty do Egzotycznych Krajow.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Ładowarki, Poduszki/zagłówki podróżne, Saszetki i portfele, Dla Dzieci i Walizki.