Treść strony

zwiedzanie-bolonii

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do BoloniiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Praga (PRG) Ruzyne Int. Apt.od 119Wybierz
 • Warszawa (WMI) Modlinod 129Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 132Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 149Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 157Wybierz
 • Warszawa (WAW) Okęcieod 320Wybierz
 • Poznań (POZ) Ławicaod 433Wybierz
 • Katowice (KTW) Katowice-Pyrzowiceod 590Wybierz
 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 597Wybierz
więcej

Treść główna

Zwiedzanie Bolonii

Znajdź nas w social mediach

bolonia_katedra
Katedra San Petronio w Bolonii
Fot. sxc.hu

Kościół San Petronio

Niedokończona świątynia, którą zaczęto budować pod koniec XIV wieku jest obecnie jedną z najpiękniejszych ceglanych budowli gotyckich we Włoszech. Według oryginalnego projektu, którego makietą można podziwiać we wnętrzu kościoła, miał być on większy od Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Nadal można podziwiać niedokończone fragmenty, które dają wyobrażenie o rozmiarach pierwotnie planowanego kościoła - część nawy bocznej, wybudowanej tylko do jednej trzeciej wysokości, ostrołukowe okno i fragment marmurowego geometrycznego ornamentu, który miał zdobić całą fasadę. Spośród wielu pięknych dzieł sztuki, które można podziwiać we wnętrzu kościoła, uwagę przykuwa zegar astronomiczny, utworzony z umocowanego do posadzki brązowego południka, na który, poprzez specjalny otwór w dachu, pada promień słońca.

Archiginnasio

Uniwersytet Boloński jest jednym z największych uniwersytetów we Włoszech (studiuje nanim prawie 100 000 studentów na 23 wydziałach) i jednocześnie najstarszą uczelnią tego typu w zachodnim świecie (rok założenia: 1088). Otrzymał przywileje w 1158 z rąk cesarza Fryderyka I Barbarossy; w XIX wieku komitet historyków pod kierownictwem Giosuè Carducci badając jego genealogię przesunął datę utworzenia do 1088.

Swoją własną siedzibę Uniwersytet otrzymał jednak dopiero w 1563 r. za sprawą Antonia Trebigliego, który wzniósł obiekt na miejscu pierwotnie zarezerwowanym dla bazyliki San Petronio. Połączenie wszystkich wydziałów uniwersytetu w jednym budynku było sposobem na utrzymanie kontroli nad studentami w okresie, gdy Kościół czuł się szczególnie zagrożony przez reformację.

Pałac króla Enzo

Palazzo Re Enzo, słynie z tego, że po bitwie pod Fossaltą w 1249 r. stronnicy papiescy 20 lat więzili króla Sycylii, Enzo. Fasada pałacu jest dziełem kontrowersyjnego architekta - Alfonsa Rubbianiego, który w pierwszej połowie XX w. odrestaurował wiele średniowiecznych budowli w Bolonii. Pałac stoi przy jednym z dwóch najważniejszych miejsc Bolonii czyli placu Piazza del Nettuno, na którego środku stoi symbol miasta - wykonana w 1566 r. fontanna Neptuna.

Pałac Notariuszy

Palazzo dei Notai to bardzo bogato zdobiony XIV-wieczny budynek, który stoi nieopodal kościoła San Petronio. Upamiętnia on bolońskich prawników, tworzących w średniowieczu podstawy współczesnego prawa europejskiego.

Kościoły Bolonii

Najbardziej niezwykłym z ponad 200 kościołów Bolonii jest z pewnością bazylika Santo Stefano, wzniesiona na ruinach pogańskiej świątyni. To wspaniały kompleks siedmiu świątyń, który powstawał od V wieku. Do dzisiejszych czasów przetrwały cztery z nich. Do najciekawszej z nich, wielokątnej San Sepolcro, wchodzi się przez kościół Crocifisso. Ten niezwykle atrakcyjny kompleks usytuowany jest na szerokim placu, w miejscu, gdzie łączy się kilka wąskich, zwieńczonych portykami uliczek. Na dziedzińcu stoi misa, w której miał umyć ręce Piłat po skazaniu Chrystusa. Można stąd przejść do Santi Vitale e Agricola, najstarszego kościoła w Bolonii, wybudowanego z fragmentów ruin rzymskich w V w.

W kościele Trinita, po drugiej stronie dziedzińca, utworzono małe muzeum z relikwiarzem św. Petroniusza, XIII-wiecznym freskiem ukazującym rzeź niewiniątek i kilkoma obrazami z późniejszych czasów. Warto także odwiedzić Kościół Santa Maria della Vita, słynący ze wspaniałego dzieła, składającego się z siedmiu naturalnej wielkości figur z terakoty - piety Nicola dell’Arco. W kościele San Domenico z 1251 roku przechowywane są relikwie św. Dominika, złożone w marmurowym grobowcu z XV wieku. Zdobiące go rzeźby są dziełem samego Michała Anioła.

Muzea

Spośród licznych bolońskich muzeów koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej dwa: założone już w 1712 roku a mieszczące się obecnie w się w pięknym, pochodzącym z 1881 r. pałacu Palazzo Galvani muzeum historyczne (w jego zbiorach znajdują się dzieła sztuki prehistorycznej i starożytnej m.in. umbryjskich i etruskich nekropolii) oraz Pinacotecę z bogatą kolekcją malarstwa szkoły bolońskiej.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!12 ofert od 365 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 104 Sprawdź