Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zabytki Warszawy

Znajdź nas w social mediach

zabytki warszawy

Pałac Prezydencki w Warszawie
Fot. sxc.hu

Warszawa - największe miasto w Polsce. Stolica kraju, będąca ośrodkiem naukowym, kulturalnym i politycznym, europejska metropolia. Co miasto, którego nazwa pochodzi od legendarnego rybaka Warsa i jego żony Sawy ma do zaoferowania turystom? Mnóstwo atrakcji. W tej części skupmy się jednak na kluczowych

Stare Miasto

Teren starego miasta w Warszawie to charakterystyczne wąskie uliczki otoczone kamienicami nawiązującymi do Warszawy sprzed wieków. Większość budynków powstała jednak w drugiej połowie XX wieku ze względu na to, że Warszawa została zniszczona w 80% w czasie II wojny światowej. Mimo tego, starówka w Warszawie została odwzorowana ze zdjęć i planów sprzed wojny, dzięki czemu został zachowany klimat dawnej, starej Warszawy. Wybierając się na Starówkę możemy pospacerować po rynku oraz po urokliwych uliczkach otoczonych przez barwne kamienice. W okolicach rynku, a także Placu Zamkowego znajdziemy sklepiki z pamiątkami, a także punkty gastronomiczne. Starówka, jako miejsce wyjątkowe, powinna znaleźć się w planie każdej wycieczki do naszej Stolicy.

Zamek Królewski

Charakterystycznym miejscem Warszawy jest Zamek Królewski. Jest to miejsce o bogatej historii, gdzie niegdyś mieszkali Polscy królowie, przed nimi zaś książęta mazowieccy. Obecny budynek jest nowy, ze względu na konieczność odbudowania zamku, jaka pojawiła się po II wojnie światowej. Mimo tego budynek jest odtworzony wiernie w stosunku do pierwowzoru i dlatego stanowi ważny punkt na tle zabytków Warszawy i Polski. Obecnie, w zamku znajduje się dobrze zorganizowane muzeum oferujące nam wiele ciekawych wystaw. Wejście na zamek jest bezpłatne jedynie w niedziele. Poza tym dniem ceny biletów kształtują się następująco: Bilet normalny 22,00 zł, Bilet ulgowy 15,00 zł

Pałac Kultury i Nauki Obiekt ten został wybudowany w centrum Stolicy jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Sam Józef Stalin zainicjował pomysł wybudowania wieżowca, dlatego też dla wielu ludzi Pałac Kultury jest zwyczajnym symbolem radzieckiej dominacji nad naszym krajem. Po śmierci Stalina były nawet pomysły, by przed Pałacem stanął pomnik byłego przywódcy ZSRR. Mimo częściowej niechęci do tego budynku, warszawiacy przyznają, że obiekt ten na stałe wpisał się w krajobraz miasta i ciężko byłoby sobie wyobrazić Warszawę bez Pałacu Kultury. W 2000 roku na szczycie budynku zamontowano zegar, który jest najwyżej położonym zegarem wieżowym na świecie. Pałac Kultury jest siedzibą m.in. Polskiej Akademii Nauk, Teatru 6-piętro, Sali Kongresowej oraz Sali Koncertowej mieszczącej 550 osób.

Łazienki Królewskie Łazienki Królewskie są chyba najtrwalszym i najpiękniejszym pomnikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W sercu łazienek możemy podziwiać Pałac na Wyspie, będący kiedyś letnią rezydencją króla. Wnętrza obiektu są bogato zdobione. Co więcej, pałac zawiera wspaniałą kolekcję XVII- i XVIII-wiecznych dzieł sztuki. Spacerując po warszawskich Łazienkach warto pamiętać również o Białym Domku, Pałacu Myślewickim, Podhorążówce czy Amfiteatrze. Łazienki Królewskie to źródło wypoczynku i jednocześnie wspaniałych doznań estetycznych. Dowiedz się więcej o Zamku Królewskim.

Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki to jeden z najpiękniejszych gmachów Warszawy, a także całej Polski. W zlokalizowanym przy Krakowskim Przedmieściu, ogromnym budynku w latach 1994-2010 mieszkali kolejni Prezydenci RP. Ostatnio wybrany prezydent przeniósł się jednak do Belwederu. Pałac Prezydencki pełni jedynie rolę reprezentacyjną i administracyjną. Warto dodać, że Pałac, na szczęście, przetrwał II wojnę światową w bardzo dobrym stanie. Zwiedzanie Pałacu jest możliwe tylko w przypadku grup zorganizowanych. Należy jednak wcześniej zgłosić chęć odwiedzenia obiektu przy Krakowskim Przedmieściu. Zwiedzanie Pałacu trwa ok. godziny, jest bezpłatne i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.

Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum powstało w dużej mierze dzięki inicjatywie Lecha Kaczyńskiego (w tamtym czasie prezydenta Warszawy, później Prezydenta RP). Obiekt miał być pamiątką, sposobem uczczenia poświęcenia wszystkich uczestników walk o wolną, niepodległą Polskę. Zbiory muzeum stanowią doskonałą lekcję historii dotyczącą nie tylko samego powstania, ale również czasów okupacji hitlerowskiej oraz losów powstańców w powojennej, jednak nadal zniewolonej przez komunistów, Polsce. Muzeum znajduje się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej. Obietnica Lecha Kaczyńskiego została spełniona - muzeum zostało uroczyście otwarte w 60-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas zwiedzania obiektu można nie tylko zobaczyć eksponaty z czasów wojny, ale również można posłuchać odgłosów walki, pieśni, modlitw i komunikatów radiostacji "Błyskawica". Ceny biletów: - grupowy: 1zł/os. - normalny: 4 zł, - ulgowy: 2zł, - opłata za przewodnika dla grupy: 15 zł, - przewodnik indywidualny: 50 zł; Osoby niepełnosprawne i opiekunowie - wstęp wolny. W każdą niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Szlak getta warszawskiego

Obowiązkiem nie do pominięcia podczas zwiedzania Warszawy jest oczywiście spacer śladami warszawskiego getta. Jego granice, rozciągające się na znaczącą część centrum miasta, zaznaczono wmurowanymi w bruk mosiężnymi szynami. Getto powstało na wydzielonym, odgrodzonym murem od reszty miasta na terenie o powierzchni ok. 3 km², który już przed wojną był w większości zamieszkany przez ludność żydowską (tzw. dzielnica północna). Granice getta w pierwszym okresie przebiegały ulicami: Wielką (obecnie w tym miejscu znajduje się Pałac Kultury i Nauki), Bagno, pl. Grzybowski, Rynkową, Zimną, Elektoralną, pl. Bankowy, Tłomackie (obecnie odcinek al. „Solidarności”), Przejazd, Ogród Krasińskich, Freta, Sapieżyńską, Konwiktorską, Stawki, Okopową, Towarową, Srebrną i Złotą. Z getta wyłączono m.in. Sądy Grodzkie na Lesznie, obszar tzw. enklawy ewangelickiej ze Szpitalem Ewangelickim oraz magazyny browaru Haberbusch i Schiele przy ulicy Ceglanej. Granice getta podlegały później wielokrotnym korektom, przy czym powierzchnia terenów wyłączonych była znacznie większa, niż terenów włączonych do getta. Podążanie tym szlakiem - pieszo bądź rowerem - nakłania do refleksji i jest trudną, ale konieczną lekcją historii dla każdego Polaka.

Przeczytaj więcej informacji o propozycjach na zwiedzanie Warszawy.

Jeśli planujesz przyjazd do Warszawy, sprawdź najpierw oferty połączeń do tego miasta - szczególnie polecamy tanie loty do Warszawy - najszybszy sposób na odwiedzenie stolicy.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!5 ofert od 328 Sprawdź