Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zabytki Krakowa

Znajdź nas w social mediach

Zabytki Krakowa
Wawel
Fot. Wikipedia

Kraków to wspaniałe polskie miasto z niezwykle bogatą, bo ponad 1000-letnią historią. Dawna stolica Polski, siedziba królów, miasto nauki, sztuki i niezwykłej architektury. Zabytki Karkowa zachwycają, przyciągając co roku tysiące turystów.

Oto kilka miejsc, które koniecznie trzeba zwiedzić podczas pobytu w Krakowie.

Rynek Główny

Jego historia sięga XIII wieku. Co więcej, jest to jeden z największych rynków w Europie. Właśnie tam przebiegała Droga Królewska i główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta. Sukiennice, Kościół Mariacki, urocze kamienice czy wieża ratuszowa to elementy, które są ściśle związane z opisywanym obiektem.

Cudowna architektura wokół placu potwierdza jedynie, że Rynek Główny to miejsce, które trzeba zobaczyć bez względu na to czy pierwszy, dziesiąty bądź piętnasty raz. Piękno nigdy się nie nudzi.

Zamek na Wawelu

Symbol władzy, historia w wielkim wydaniu - tak najkrócej można opisać to miejsce. Zamek zbudowany na wapiennej skale ma swoje korzenie jeszcze w czasach panowania pierwszych Piastów. Jednakże o prawdziwie królewskiej siedzibie można mówić łącząc Wawel z XIV wiekiem - koronacją Władysława Łokietka. Wtedy to zamek został rozbudowany, a drewniane obiekty zostały zamienione na murowane budowle. Najlepsze lata dla zamku przypadły na okres panowania Jagiellonów, którzy mieli ogromny wkład w unowocześnienie i projekty wnętrz obiektu.

Co dziś można zobaczyć na Wawelu?

W propozycji dla turystów znajdują się m.in. ekspozycje takie jak:

 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (parter plus komnaty II piętra), czyli coś dla miłośników historii sztuki.
 • Prywatne Apartamenty Królewskie (I piętro - pomieszczenia prywatne rodziny królewskiej i świty).
 • Skarbiec Koronny i Zbrojownia - prezentowane przedmioty pochodzą z dawnego skarbca lub skarbców magnackich; zobaczymy tu m.in. Szczerbiec, pantofelki koronacyjne i koronę grobową Zygmunta Augusta czy orła z zastawy króla Jana Kazimierza;
 • Sztuka Wschodu
 • Wawel zaginiony

Istnieją jeszcze tzw. trasy sezonowe:

 • Smocza Jama
 • Baszta Sandomierska
 • Dzieje wzgórza wawelskiego

Zwiedzanie i bilety

Ceny biletów uzależnione od trasy zwiedzania. Aktualne informacje dotyczące wejściówek są dostępne na oficjalnej stronie zamku: wawel.krakow.pl

Katedra na Wawelu

Katedra była miejscem koronacji i pochówku królów Polski. Prawie wszyscy władcy Polski od czasów Władysława Łokietka, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi są pochowani w tym miejscu. Katedra jest otoczona przez trzy wieże, z czego na jednej z nich wisi, znany wszystkim, Dzwon Zygmunta.

Obiektem, który chyba najbardziej przyciąga uwagę turystów jest kaplica Zygmuntowska, której (zewnętrzną) cechą charakterystyczną jest złocona kopuła. Dzieło włoskich budowniczych doby renesansu wzbudza podziw wśród ludzi, którzy je oglądają. Katedra zachwyca zdobieniami, a jednocześnie budzi pewien niepokój swoim dość ciemnym wnętrzem. Tajemnicze piękno - czego chcieć więcej?

Zwiedzanie

Bilety do Katedry, Grobów Królewskich czy na wieżę, gdzie znajduje się Dzwon Zygmunta można nabyć w kasie naprzeciwko Katedry. Istnieje możliwość zwiedzania katedry na własną rękę, z przewodnikiem bądź audioprzewodnikiem.

Ceny biletów:

 • turyści indywidualni: 12 zł (normalny), 7 zł (ulgowy)
 • grupy zorganizowane: 11 zł (normalny), 6 zł (ulgowy)
 • bilety ulgowe przysługują dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom, nauczycielom, rencistom i emerytom

Kościół Mariacki

Kościół ten jest, zaraz po Katedrze Wawelskiej, najważniejszym obiektem sakralnym Krakowa. Świątynia posiada tytuł bazyliki mniejszej. Obiekt jest przykładem sztuki gotyckiej. Jego budowę ukończono w XV w. Kościół znajduje się na Placu Mariackim, a więc terenie przylegającym do krakowskiego rynku. Najbardziej rozpoznawanym elementem świątyni jest ołtarz Wita Stwosza - ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, którego historia sięga XV wieku.

Warto dodać, że z kościołem Mariackim związane są pewne legendy. Jedna z nich opowiada o tym, dlaczego wieże tej świątyni nie są tej samej wysokości. Wieże budowało dwóch braci. Kiedy praca jednego z nich okazała się lepsza, zazdrosny brat zamordował lepszego budowniczego nożem. Usuwając "przeciwnika”, niegodziwiec mógł dokończyć budowę wieży, dlatego jest ona wyższa niż ta, którą budował jego brat. Jednak sukces zazdrosnego brata nie trwał długo, gdyż z wyrzutów sumienia rzucił się on z wybudowanej przez siebie wieży.

Z kościołem Mariacki nieodłącznie związany jest hejnał wygrywany przez trębacza co godzinę.

Zwiedzanie i bilety

Kościół można zwiedzać codziennie od 11.30-18.00. W niedziele i święta kościół można zwiedzać po zakończeniu niedzielnych nabożeństw, (14.00- 18.00).

Wstęp do Bazyliki możliwy jest po wykupieniu biletów:

 • normalne - 10 zł
 • ulgowe - 5 zł (dzieci, młodzież, studenci, emeryci, renciści)

Sukiennice

Budynek w samym centrum krakowskiego Rynku Głównego obok którego nie da się przejść obojętnie. Dzisiejszy wygląd tego obiektu to wynik XIX-wiecznej przebudowy. Współcześnie, Sukiennice związane są nieodłącznie z kramami, sprzedażą pamiątek i rękodzieł. Na piętrze tego budynku znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku będąca oddziałem Muzeum Narodowego.

Barbakan

Barbakan jest ciekawym, zachowanym po dziś dzień, elementem fortyfikacji miejskich w Krakowie. Wzniesiony w XV wieku za panowania króla Jana Olbrachta, aż do XVIII wieku uchodził za obiekt nie do zdobycia.

Dziś Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum organizuje tam projekcje filmowe BarbaKino – średniowieczne kino letnie w Barbakanie.

Zwiedzanie i bilety

W sezonie zimowym Muzeum nieczynne. W sezonie letnim otwarte codziennie w godzinach 10.30-18.00.

Bilety:

 • normalny 8 zł
 • ulgowy 6 zł
 • zbiorowy, szkolny 5 zł
 • bilet rodzinny 16 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat)
 • oprowadzanie 85 zł od grupy + bilety wstępu
 • lekcje muzealne 100 zł od grupy

Kazimierz

Kazimierz jest częścią Krakowa, która powstała już w XIV wieku. Do początków XIX wieku było to samodzielne miasto. Dzielnica kojarzona jest przede wszystkim z ludnością żydowską, gdyż właśnie w tym rejonie spotykały się ze sobą dwie kultury, dwie religie - chrześcijańska i żydowska.

Warto odwiedzić tę dzielnicę choćby po to, by zobaczyć tak wiele obiektów które świadczą o mocnym współistnieniu dwóch kultur. Cmentarze i świątynie różnych wyznań - tak różne, a położone tak blisko siebie.

Na Kazimierzu, każdego roku odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej. Popularne są również Święto Chleba czy Święto Zupy. Liczne galerie, restauracje i puby zachęcają zwiedzających do tego, by choć jeden dzień spędzić właśnie w Kazimierzu.

Collegium Maius

Collegium Maius jest najstarszym budynkiem Akademii Krakowskiej, którego korzenie historyczne sięgają początków XV wieku. Na parterze budynku mieściły się sale wykładowe, na piętrze zaś biblioteka i mieszkania profesorów. Obiekt został przebudowany na potrzeby Biblioteki Jagiellońskiej, którą był do prawie połowy XX wieku. Po 1940 r. obiekt stał się siedzibą Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na jednej ze ścian budynku znajduje się zegar wygrywający o godzinach 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 utwór Jana z Lublina z XVI wieku oraz pieśń akademicką Gaudeamus Igitur.

Zwiedzanie i bilety

Muzeum można zwiedzać codziennie od godziny 10:00. Jest otwarte mniej więcej przez 4,5 godziny. Jednak w sezonie letnim czas zwiedzania we wtorki i czwartki zostaje wydłużony do 17:20 (ostatnie wejście).

Ceny biletów:

 • dzieci do 7 roku życia - bezpłatnie
 • bilet ulgowy - 6zł
 • bilet normalny - 12 zł

Zobacz: tanie loty do Krakowa.

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 115 Sprawdź Urlop w lipcu? Sprawdź najlepsze propozycje na Twoje wakacje!8 ofert od 129 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 341 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź