Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Krakowie

Znajdź nas w social mediach

kosciol_mariacki
Kościół Mariacki w Krakowie
Fot. sxc.hu

Kraków to jedno z największych miast Polski pod względem liczby mieszkańców i jednocześnie jedno z najstarszych. W Krakowie nie można się nudzić. Liczne atrakcje czekają na turystów w każdym zakątku miasta. Bardzo popularne są przejażdżki dorożkami po starym mieście. Rynek krakowski słynie również z gołębi i kwiaciarek.

Muzea to integralna część krakowskiego krajobrazu. Spośród kilkudziesięciu muzeów i galerii koniecznie trzeba zobaczyć zbiory zgromadzone na Zamku Królewskim ze skarbcem i zbrojownią, a także Muzeum Czartoryskich - słynne przede wszystkim ze względu na kolekcję obrazów Leonarda Da Vinci. W Krakowie znajdziemy też Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba wystawionych obecnie statków powietrznych przekracza 200.

Miasto pełne jest studentów. Uniwersytet Jagielloński to najstarszy po praskim uniwersytet w Europie Środkowej. Został założony w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Studiowali tu m.in. Mikołaj Kopernik i Karol Wojtyła.

Ciekawostki

 • Imprezy cykliczne
  Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties", PaKA, Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych
 • Muzea
  Zamek Królewski ze skarbcem i zbrojownią, Muzeum Czartoryskich, Muzeum Lotnictwa Polskiego
 • Uniwersytet
  Uniwersytet Jagielloński to najstarszy po praskim uniwersytet w Europie Środkowej
 • Teatr
  Pierwszy polski teatr stały, publiczny i zawodowy, Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, jeden z najstarszych w Polsce
 • Naj...
  Kraków to jedno z najstarszych miast Polski.

W Krakowie istnieje 11 dużych teatrów oraz szereg mniejszych, często wystawiających swoje sztuki w małych nastrojowych piwniczkach. Znajduje się tu także pierwszy polski teatr stały, publiczny i zawodowy, Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, jeden z najstarszych w Polsce.

Kraków, a zwłaszcza Stare Miasto, to centrum wydarzeń związanych z kulturą. Wśród wielu imprez cyklicznych odbywających się cały rok warto wymienić: Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties" (luty), PaKA - przegląd młodych kabaretów polskich, głównie studenckich (kwiecień), Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych - krajowy przegląd filmów krótkometrażowych, najstarsza impreza filmowa w Polsce i jedna z najstarszych na świecie (maj), Zaduszki Jazzowe - najstarszy w Europie festiwal jazzowy (listopad).

Kraków to miasto Turnaua i wielu innych artystów. Także turyści czują tu wyjątkową atmosferę. Jeśli wybierasz się do Krakowa, skorzystaj z nowoczesnej wyszukiwarki tanich biletów i sprawdź nasze promocje!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!5 ofert od 328 Sprawdź