Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty na Cypr - kup tanie bilety lotnicze na Cypr!

Znajdź nas w social mediach

cypr2
Cypr to przepiękne wybrzeża
Fot. sxc.hu

Cypr to piękne, wyspiarskie państwo położone w północno-wschodniej części Morza Śródziemnego. Wyspa Cypr jest trzecią pod względem wielkości (po Sycylii i Sardynii) wyspą na Morzu Śródziemnym. Posiada urozmaiconą rzeźbę - prawie połowę powierzchni zajmują góry Troodos. W centralnej części wyspy rozciąga się równina Messaori, a na północy ciągną się Wzgórza Kyrenii. Wybrzeża są klifowe, miejscami występują piaszczyste lub kamieniste plaże, a gdzie indziej - zbudowane z raf koralowych.

Cypr to gościnna, egzotyczna wyspa, położona na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Na Cyprze panuje chyba najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Sezon trwa tu cały rok! Chociaż Cypr jest państwem małym, dzięki bogatej ofercie turystycznej cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wakacyjnych przygód i wypoczynku.

Historia

Cypr leży na styku Europy, Azji i Afryki, co sprawiało, że był wielokrotnie opanowywany przez różne narody z basenu Morza Śródziemnego o odmiennych językach, religii i kulturze. Dlatego też na wyspie występuje duża różnorodność elementów kultury, architektury i sztuki. Najstarsze osiedla  pochodzą z okresu neolitu. Na Cyprze można znaleźć wiele śladów starożytnego dziedzictwa - pamiątki greckiego osadnictwa i hellenistycznych wpływów.

Nowa karta historii zaczyna się, gdy na Cypr przybył apostoł Paweł i nawrócił rzymskiego władcę na religię chrześcijańską. Cypr stał się  wówczas pierwszym krajem, w którym rządził chrześcijański król. Następnie Cypr był kolejno pod panowaniem Persji, Asyrii i Egiptu. Trzęsienia ziemi z 332 i 342 r. p.n.e. nie tylko zniszczyły niemal całe miasta, ale zapoczątkowały nową erę - rzymskiego panowania. Kiedy w 395 r. n.e. doszło do podziału cesarstwa rzymskiego, Cypr znalazł się pod wpływami Bizancjum na kolejne dziewięć stuleci.

Nie zmieniły tego próby inwazji arabskiej w VII w. Doszło natomiast do uformowania się odrębnego cypryjskiego kościoła chrześcijańskiego. W XI w. podczas trzeciej krucjaty do wybrzeży przypłynął Ryszard Lwie Serce i ogłosił wyspę swoją własnością. Szybko sprzedał ją Templariuszom, a następnie królowi Jerozolimy - Lusignanowi. Lata 1489-1571 to czas, kiedy na wyspie powiewały flagi weneckie. Po kolejnej - tym razem skutecznej - inwazji tureckiej przez 300 lat Cypr pozostawał we władaniu państwa otomańskiego, poddawany presji oraz napływowi zwyczajów i kultury świata muzułmańskiego.

W 1878 roku Cypr stał się kolonią brytyjską wraz z innymi śródziemnomorskimi krajami (jak Lesbos i Lemnos). Niepodległość wywalczył dopiero w 1960 roku i w pełni cieszył się nią nieco ponad 10 lat - do 1974 roku, kiedy to nastąpił najazd turecki (część terytorium do dziś pozostaje pod turecką okupacją). Nikozja - stolica Cypru - jest jednym z ostatnich podzielonych murem miast.

Cypr to nie tylko piaszczyste, złote plaże - to również bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w tańcu, śpiewie i przekazywanych przez starsze pokolenia legendach. Atrakcją mogą być: parki wodne, pola golfowe, akwarium oceaniczne w Protaras czy parki tematyczne. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych: surfingu, nurkowania, kajaków. Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

Znajdź tanie loty na Cypr

Serwis Tanie-Loty.com.pl serdecznie zaprasza do odkrycia tego fantastycznego zakątka świata, który kusi przepiękną przyrodą. Przejrzyj nasze promocje lotów na Cypr lub skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć tanie loty na Cypr lub do innej lokalizacji. Postaw na tanie podróże, na tanie latanie!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź