Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Paderborn

Znajdź nas w social mediach

paderborn
Katedra w Paderborn
Fot. palestrina55

Paderborn to niewielkie, zamieszkałe przez ok. 150 tysięcy osób miasto w centralnej części Niemiec. Siłą Paderborn jest uniwersytet, na którym uczy się 15 tysięcy studentów. Dzięki nim miasto słynie z gościnnej atmosfery i wielu imprez kulturalnych. Warto zauważyć, że tutejsza katedra teologii została założona przez jezuitów w 1614 roku i jest jedną z najstarszych w kraju.

Historia

Miasto jest uważane za najładniejszy ośrodek w Westfalii. Opinię tę zawdzięcza na pewno pięknym zabytkom, których jest tu całkiem sporo. W końcu Paderborn liczy sobie ponad 1200 lat. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 777 roku. Właśnie wtedy Karol Wielki zwołał tu po raz pierwszy w historii Niemiec zgromadzenie stanów. W 795 roku ten sam władca ustanowił w Paderborn biskupstwo. Już na początku XI wieku Paderborn zostały przyznane prawa miejskie. W 1295 roku natomiast dołączyło do Ligi Hanzeatyckiej, co pozwoliło mu na dynamiczny rozwój. Wpłynęło to na podwyższenie statusu Paderborn, które awansowało do rangi księstwa.

Niezwykle burzliwy był początek XIX wieku. Najpierw miasto zostało przejęte przez Prusy, później weszło w skład Królestwa Westfalii. Paderborn ucierpiało bardzo w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej. Ostatecznie jednak udało się odbudować zniszczone zabudowania i miasto odzyskało swój urok.

Atrakcje

Paderborn słynie z przepięknych terenów zielonych otaczających miasto. Przez miasto przepływa rzeka Pader, a nieopodal znajduje się Jezioro Pader, Lippesee i Nesthauser See.

Nie można też narzekać na brak turystów w tym regionie. Zabytki i ciekawe wydarzenia kulturalne przyciągają ich tutaj każdego roku. Najważniejsze zabytki skupione są w centrum miasta, dzięki czemu ich zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu. Każdy turysta musi obejrzeć pałac cesarski, chociaż z jego oryginału pozostała już tylko część murów. Warto poświęcić kilka chwil na katedrę, ratusz oraz kościół Gaukirche i romański Abdinghofkirche. Oprócz zabytków architektury sakralnej godny uwagi jest Dom Adama i Ewy. Aktualnie znajduje się w nim Miejskie Muzeum Historii. W obrębie starego miasta znajduje się też studnia Liboriusza, patrona miasta. Święty Liboriusz był zmarłym w IV wieku biskupem Le Mans.

Najważniejsze wydarzenie kulturalne w Paderborn jest zresztą związane ściśle właśnie z postacią biskupa Liboriusza. Święto Liberiusza (czyli „Libori”) rozpoczyna się pod koniec lipca i jest obchodzone niezwykle hucznie. Libori zajęło 8 miejsce w rankingu ludowych festiwali w całych Niemczech. Godny uwagi jest też Kiermasz Bożonarodzeniowy, Święto Wiosny czy Lato Zamkowe.

Niewiele osób wie, że to właśnie w Paderborn w 1803 roku wynaleziono... morfinę!

Ciekawostką jest fakt, że Paderborn jest miastem katolickim, a nawet siedzibą archidiecezji. Zarazem to mimo wszystko bardzo nowoczesne miejsce. To w Paderborn mieści się Heinz Nixdorf MuseumsForum, największe muzeum komputerów na świecie i zarazem cenione centrum konferencyjne.

Paderborn nie jest być może ogromną metropolią, ale przecież na wakacje jedziemy po to, by odpocząć od zgiełku i hałasu. Paderborn oferuje turystom idealne proporcje zabawy z odpoczynkiem. Na jakość życia nocnego nie sposób narzekać, ale jeśli ktoś nie ma ochoty na nocne szaleństwa, to także znajdzie wiele atrakcji dla siebie. Jeśli chcemy skorzystać z oferty tanich lotów do Niemiec, dlaczego nie wybrać się właśnie do Paderborn? Tanie loty do Paderborn znajdziesz na portalu Tanie-loty.com.pl

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź