- Szczegóły
- sobota, 14 wrzesień 2024 08:59
Tanie loty do Norymbergi
Znajdź nas w social mediach
Norymberga, szpital św. Ducha |
Fot. motiqua |
Norymbergę zamieszkuje ponad pół miliona ludności, co powoduje, że jest ona jednym z największych miast Bawarii. Położona w południowo – wschodniej części Niemiec jest uznawana za jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast o tak dobrze zachowanej zabudowie. Z całą pewnością każdy miłośnik historii i zwiedzania będzie się tu czuł jak ryba w wodzie!
Położona nad rzeką Pegnitz Norymberga jest znana także z pięknych i różnorodnych krajobrazów. Na wschodzie rozciągają się Alpy Frankońskie a na południu Pojezierze Frankońskie. Miasto otacza las Reichswald, nazywany też „miodowym ogrodem Świętego Cesarstwa Rzymskiego”.
Historia
Z nazwą „Norymberga” kojarzą się jednak raczej przykre kwestie. Nie bez powodu – w końcu to właśnie tutaj w latach 1945 - 1949 prowadzone były słynne procesy norymberskie. Podczas tych rozpraw sądowych przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym na miejscu oskarżonych zasiadali najwięksi spośród sprawców zbrodni hitlerowskich.
Zła sława nie powinna jednak przyćmić aktualnego wizerunku miasta. Jego historia była bardzo burzliwa, tym bardziej więc warto docenić to, jaka Norymberga jest teraz. Już w połowie XI wieku pojawiły się o niej wzmianki w dokumentach. Określano ją wówczas jako „nuorenberc” - skalistą górę. Przez następne pięć stuleci dzięki swojemu strategicznemu położeniu miasto pełniło ogromnie ważną rolę jako ośrodek handlowy. O jego znaczeniu świadczy też fakt, że przez dłuższy czas właśnie tutaj przechowywano koronę imperium niemieckiego. Norymberga słynęła jednak nie tylko z dostatku. Wywodziło się z niej wielu znanych artystów. To tutaj tworzył słynny artysta grafik Albrecht Dürer, mieszkał tu również doskonale znany w Polsce rzeźbiarz Wit Stwosz. W Norymberdze w epoce renesansu rozkwitała też nauka i myśl humanistyczna.
Po epoce renesansu Norymberga utraciła swoją pozycję. Dopiero od początku XIX wieku, gdy wcielono ją do Bawarii zaczęła na nowo dynamicznie się rozwijać. W 1835 roku otwarto pierwszą linię kolejową. Trasa prowadziła od Norymbergi do Fürth. W XX wieku Norymbergę upodobali sobie niemieccy narodowcy. Właśnie tu przyjęto w 1935 roku skrajnie rasistowskie ustawy norymberskie. Podczas II wojny światowej miasto bardzo ucierpiało w wyniku nalotów alianckich. Aktualnie jest to jednak pięknie odrestaurowana, efektowna metropolia.
Norymberga od zawsze była symbolem nowoczesności i postępu. Powszechnie uznaje się, że to właśnie tutaj w XIII wieku wymyślono pierniki. W Norymberdze wymyślono globus i klarnet. Także tutaj powstały pierwsze pastylki na kaszel i papierowe chusteczki. Ciekawostką jest fakt, że właśnie w Norymberdze powstał niezwykle popularny dzisiaj format plików *mp3.
Atrakcje
Oczywiście największą zaletą miasta są przepiękne zabytki. W oczy od razu rzuca się Kaiserburg, czyli monumentalny kompleks zamkowy. Wrażenie robi też renesansowy ratusz i liczne zachowane średniowieczne kamienice, np. Nassauer Haus. W Norymberdze znajdziemy też prawdziwe perełki architektury sakralnej, m.in. Kościół Najświętszej Marii Panny czy Kościół św. Sebalda. Z całą pewnością na zwiedzanie trzeba poświęcić kilka dni. Do tego dołóżmy wspaniałą, przyjazną atmosferę i gościnnych tubylców, a otrzymamy pełen obraz Norymbergi.