Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Hawany

Znajdź nas w social mediach

hawana
Gran Teatro de La Habana
Fot. exfordy

Hawana to niezwykłe miasto, przesiąknięte niepowtarzalnym, południowym klimatem. Stolica Kuby jest miejscem, które na zawsze pozostaje w pamięci turystów i sprawia, że chce się tam wrócić. Właściwie ciężko jest powiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Czy to z powodu przepięknego położenia, kolonialnych zabytków czy gościnnych, sympatycznych tubylców? Faktem jest, że Hawana to jedno z najpopularniejszych miejsc zachodniej półkuli.

Historia Hawany nie należy do najdłuższych, ale była niewątpliwie bardzo burzliwa. Miasto założył Diego Velaqueza de Cuellar i początkowo znajdowało się ono na południowym wybrzeżu wyspy. Ostatecznie po kilku latach w 1519 roku przeniesiono je na północ. Wkrótce Hawana stała się ważnym portem i stolicą hiszpańskiej kolonii, a 20 grudnia 1592 otrzymała od króla Hiszpanii Filipa II prawa miejskie. Przez większość swojego istnienia Hawana należała do Hiszpanii. Dopiero 6 czerwca 1762 roku została opanowana przez wojska Wielkiej Brytanii. Taka sytuacja utrzymała się aż do końca XIX wieku. Od 15 lutego 1898 wraz z całą Kubą Hawana trafiła pod okupację USA. W 1902 roku stała się stolicą niepodległej republiki Kuby. W II połowie XX wieku do władzy doszedł Fidel Castro wprowadzając rządy silnej ręki. Od niedawna Kuba staje się coraz popularniejszym celem wakacyjnych wyjazdów. Turystyka staje się siłą kraju.

Położona na północnym wybrzeżu Kuby Hawana ma jedno z najdłuższych miejskich wybrzeży. Piaszczysta plaża i czysta woda tworzą prawdziwy raj dla plażowiczów. Nie sposób zdziwić się też tym, że Hawana jest największym portem kraju. Jak na kraj latynoamerykański przystało, mieszkańcy bardzo cenią sobie sjestę. Jeśli weźmie się pod uwagę wysokie temperatury (w lecie zazwyczaj przekraczają 30 stopni, w zimie rzadko kiedy spadają poniżej 20 stopni), to takie zwyczaje wcale nie dziwią. Za to po zmroku kwitnie życie nocne. Szalone imprezy w klubach, podczas których roztańczeni turyści popijają mojito – to standardowy wieczór w Hawanie. Stolica Kuby to wymarzone miejsce dla miłośników egzotycznych smaków. W lokalnych knajpkach można spróbować pysznych dań.

Hawana, podobnie jak cała Kuba, słynie z kilku produktów, które koniecznie trzeba przywieźć jako pamiątkę do domu. Nieopodal stolicy znajduje się miasteczko Santa Cruz del Norte, słynące z produkcji rumu Havana Club. Z Kuby pochodzą popularne drinki Cuba Libre i Mojito. Nie sposób zapomnieć o cygarach. W Hawanie można zwiedzić fabrykę cygar założoną w 1844 roku przez Hermana Uppmana – to legendarna Habanos SA. Każdego roku w lutym organizowany jest dodatkowo Festiwal Cygar. Do tego dodać należy pamiątki wykonane przez lokalnych rzemieślników, spośród których niektórzy są prawdziwymi artystami.

Co ciekawe, Hawana zachwyci z pewnością również tych turystów, którym zależy na solidnej porcji zwiedzania. Większość zabytków to perełki architektury kolonialnej. Prym wśród nich wiedzie okazały pałac de la Real Fuerza z XVI wieku, będący niegdyś rezydencją gubernatora. Spore wrażenie robi także Kapitol zbudowany w latach 20 i zaskakująco podobny do swojego waszyngtońskiego odpowiednika... W Hawanie możemy też skusić się na podróż śladami Ernesta Hemingwaya, który mieszkał tu przez 22 lata. Większość tego czasu spędził w La Vigia. To tu napisał m.in. „Starego człowieka i morze”, za co otrzymał nagrodę Nobla. Na cmentarzu Kolumba, jednej z największych nekropolii na świecie, znajduje się grób tego słynnego odkrywcy. Koniecznie trzeba odwiedzić trzy słynne hawańskie place: Plac Broni, Plac Katedralny i Plac Rewolucji, na którym Fidel Castro wygłaszał swego czasu płomienne przemowy. W 1982 roku całe stare miasto zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa.

Urlop spędzony w Hawanie z pewnością będzie niezapomniany. Latynoskie rytmy, charakterystyczne stare, kolorowe samochody, kolonialne budynki... Dni spędzone leniwie i szalone noce – Hawana zaprasza!

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 125 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ11 ofert od 350 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 134 Sprawdź