Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do GrazuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Tanie loty do Grazu

Graz
Schlossberg
Fot. sxc.hu

Stolica Styrii łączy w swojej malowniczej starówce historyczny przepych z klimatem południa. Poprzez stulecia wokół zamkowego wzgórza ze słynną Wieżą Zegarową rozwijało się miasto, w którego budowlach od średniowiecza znajdowały odzwierciedlenie najważniejsze style architektoniczne. Obecnie to miasto nad rzeką Mura liczy około ćwierć miliona mieszkańców i należy do największych w całej Austrii.

Historia

Historia Grazu sięga głęboko wstecz, aż do czasów rzymskich. Nazwa miasta pochodzi z czasów, kiedy tutejsze ziemie były pod władzą plemion słowiańskich, a utworzona przez Rzymian w okolicy obecnego Grazu warowna osada została przez lokalnych mieszkańców  nazwana Gradec. W staropolszczyźnie istniało spolszczenie tej nazwy, Grodziec, jednak dziś nie jest już używane, a zastąpiła je nazwa oryginalna.


W XIII wieku wzniesiono mury miejskie wokół istniejącej osady, która wówczas stanowiła jeden z najważniejszych ośrodków handlu. W XVI wieku natomiast liczni włoscy artyści i budowniczowie rezydujący w mieście wpłynęli na jego wygląd tak, że obecnie Graz przypomina bardziej miasta Italii niż Germanii. Lokalna twierdza spełniała doskonale swoje zadanie – nie udało się jej zdobyć ani Węgrom w XV wieku, Turkom Osmańskim, wojskom Napoleona ani Aliantom w czasie II wojny światowej.


Również liczne małe uliczki i zaułki Grazu dają świadectwo historycznego znaczenia miasta, dla którego kultura i sztuka odgrywa decydującą rolę także w życiu codziennym. Fascynujący widok ze wzgórza zamkowego na labirynt wąskich zaułków i ceglastoczerwoną płaszczyznę dachów to najlepsze przygotowanie przed zanurzeniem się w plątaninę bocznych uliczek, wewnętrznych dziedzińców, przejść i ukrytych zakątków. Jest to jedna z najlepiej zachowanych starówek w Europie Środkowej, jej wartość doceniono wpisując ją w roku 1999 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponad 1/3 miasta stanowią parki i inne obiekty krajobrazowe – Graz jest zielonym miastem położonym w malowniczej okolicy wśród lesistych wzgórz. Graz był również w 2003 roku jedną z Europejskich Stolic Kultury.


Dziś niemal 10% ludności miasta stanowią studenci, którzy w Grazu korzystają z 6 istniejących tutaj uczelni, do których zaliczają się: Uniwersytet Karola Franza założony już w roku 1585 roku, Politechnika w Grazu, której studentem był między innymi Nikola Tesla, Akademia Medyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Wyższa szkoła zawodowa Johanneum i inne.


Mimo że Graz leży w geograficznym zakresie klimatu umiarkowanego, widać w nim silne wpływy śródziemnomorskie. Jst to efekt geograficznego ukształtowania okolicznych terenów, ponieważ miasto leży w kotlinie, która otwiera się na południe, jest tutaj więc cieplej niż by to wynikało z położenia miasta. W roku średnia temperatura notowana w Grazu to 9 stopni, opady wynoszą około 818 mm i przeciętnie w roku są tylko 92 deszczowe dni. Jednak takie ukształtowanie terenu nie sprzyja rozwojowi aglomeracji miejskiej, ponieważ spaliny samochodowe i dymy nie mogą się swobodnie roznieść w powietrzu i unoszą się nad miastem tworząc uciążliwy smog.


Kilkoro znanych ludzi pochodzi z Grazu lub jego okolic. Koniecznie należy tutaj wymienić Arnolda Schwarzeneggera, wychował się on w niewielkiej wiosce Thal, 2km od Grazu. Zaczynał karierę jak kulturysta zdobywając najpierw mistrzostwo świata w tej dyscyplinie, następnie brał udział w wyborach Mistera Universum, które wygrał mając 22 lata, tam dostrzeżony przez headhunterów został aktorem, dzięki czemu zyskał sławę i fortunę.  Obecnie Schwarzenegger pełni obowiązki gubernatora stanu Kalifornia w USA. Poza tym wspomnieć należy przy okazji również: noblistę Otto Loewiego (nazywanego ojcem neuromedycyny, który wynalazł acetylocholinę, popularny niegdyś lek) oraz Tesslę i Kepplera, którzy przez jakiś czas przebywali w Grazu.

Wybierasz cię do Grazu? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Grazu . Tanie bilety do Grazu są w Twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa