Treść strony

Treść główna

Czy w Barcelonie mówi się po hiszpańsku czy katalońsku?

Czy jak się jedzie do Barcelony to trzeba znać kataloński czy da się porozumieć po hiszpańsku?

Odpowiedzi 14

0
Ja poradziałam sobie z moim poczatkującym - niebyt zaawansowanym hiszpańskim :) Po powrocie jednak postanowiłam się nieco podszkolić i zapisałam się do szkoły języka hiszpańskiego w Gdańsku http://www.acento-gdansk.pl/. Jeśli znacie jeszcze jakieś dodatkowe kursy hiszpańskiego w okolicy (dobre, sprawdzone) to dajcie znać ;)
0
hiszpanski
0
hiszpanski wystarczy
0
Raczej hiszpański, chociaż znajdą sie i tacy co mówią po katalońsku. Szybciej znajdziesz mówiących po katalońsku w Walencji, Andorze, Balearach. Głowa do góry mi się udało nawet po Polsku :)
0
Po hiszpańsku jak najbardziej się dogadamy.
0
Na spokojnie po hiszpańsku się dogadasz :) W jakiś mniej turystycznych miejscach może się zdarzyć ktoś kto mówi wyłącznie po katalońsku, ale to rzadkość.
0
Niewielki procent mówi po katalońsku ale większość mówi po hiszpańsku :)
0
Hiszpański spokojnie wystarczy :)
0
Można porozumieć się po hiszpańsku.
0
Praktycznie wszyscy Katalończycy mówią po hiszpańsku więc spokojnie się porozumiesz, czasami się zdarza, że informacje typu "zamknięte" (tancat) czy "otwarte" (obert) są napisane tylko w j. katalońskim. Na posterunku policji mają formularze tylko po katalońsku,ale panowie policjanci zawsze pomagają ;)
0
Hiszpański w zupełności mi wystarczył. Pamiętaj tylko żeby na każdym kroku podkreślać że jesteś w Katalonii a nie w Hiszpanii, mieszkańcy są bardzo czuli na tym punkcie ;-)
0
Spokojnie porozumiesz sie po Hiszpańsku:)
0
Jeżeli przyjedziesz z Polski, zorganizowaną wycieczką po raz pierwszy, do Barcelony, nieźle się zdziwisz, jak dowiesz się, iż nie jesteś w ogóle, w Hiszpanii! Wiele osób z Polski i innych krajów, jest w lekkim szoku iż Barcelona i Katalonia, coraz mniej ma wspólnego z Hiszpanią. Costa Brava, Barcelona i największe ośrodki turystyczne na wybrzeżu, należą do Katalonii. A to najbardziej separatystyczny region w całej Hiszpanii, gdzie kultywuje się stare tradycje, a przede wszystkim pielęgnuje się język kataloński. I nie twierdź, iż język kataloński to dialekt, bo obrazi się każdy Katalończyk. Kataloński to język! To niezwykle dumny naród i uważający się za lepszy, niż reszta Hiszpanii. Dlaczego? To już należy im pozostawić. Fakt, iż w Katalonii są najsilniejsze wpływy separatystyczne i dążące do odłączenia się od reszty Hiszpanii, no może z wyjątkiem Kraju Basków, który prezentuje jeszcze bardziej ekstremalną postawę wobec rządu w Madrycie... Turyści po raz pierwszy odwiedzający Barcelonę lub Costa Brava, język kataloński może przysporzyć trudności. Nawet osoby, które znają hiszpański mogą mieć poważne problemy z czytaniem nazw i porozumiewaniem się. Język kataloński przypomina skrzyżowanie francuskiego z hiszpańskim z elementami portugalskiego. Twardy język, z trudnymi wyrazami do wymówienia i napisania. Tendencja używania i posługiwania się językiem katalońskim w Katalonii nasila się coraz bardziej. Mimo iż wszyscy w Katalonii i przede wszystkim w Barcelonie znają doskonale język hiszpański na siłę posługują się językiem katalońskim. Nawet jeżeli znasz hiszpański, nie odgadniesz co znaczy "dilluns tancat", a oznacza to samo co "cerrado lunes" czyli "zamknięte w poniedziałki"...
0
Językiem urzędowym w Barcelonie jest hiszpański, mieszkańcy bardzo często mówią po katalońsku, dlatego też różne oznaczenia lub dokumenty znajdziemy w dwóch językach. Niemniej wystarczy znajomość hiszpańskiego, aby porozumieć się w Barcelonie.
Wpisz swoją odpowiedź

Najlepsze okazje

Wakacje na Sardynii! Loty i noclegi w 3* hotelu1611 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 47 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 47 Sprawdź Tu macie wiele do odkrycia! Tanie loty do Grecji28 ofert od 168 Sprawdź