Wszystko w samolocie jest starannie zaprojektowane i przetestowane, tak aby pasażerowie i załoga mogli bezpiecznie przemierzać przestworza. Zastanawiałeś się zatem, dlaczego okna w samolocie są okrągłe? Nie zawsze tak było. Kiedyś były one kwadratowe. Wyobrażasz sobie? Z biegiem lat i doświadczeń, trzeba było jednak dokonać pewnych zmian w konstrukcji maszyny. Jak się domyślasz nie była to tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim głównym powodem działań były względy bezpieczeństwa i życie ludzi.

Kiedyś okna w samolocie nie były okrągłe

Współczesne samoloty latają na dużo większych wysokościach niż te, którymi podróżowało się jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ma to swoje wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia paliwa (mniejszy opór powietrza), a także mniejszych szans na turbulencje.

Jednak, gdy rynek lotniczy zaczął się dynamicznie rozwijać, począwszy od 1950 roku, część samolotów zaczęła się po prostu rozpadać w powietrzu, co spowodowało konieczność wprowadzenia zmian w projekcie maszyn. W kabinie trzeba było stworzyć środowisko, w którym można przeżyć. 

Dwie duże katastrofy miały miejsce w 1954 r. i to właśnie te maszyny (modele De Havilland Komet) rozpadły się, powodując śmierć 56 osób. Powodem katastrof były, jak się okazało, okna. Wykryto, że w narożnikach kwadratowych okien koncentrowały się przeciążenia, co powodowało pęknięcia i rozszczelnienia kabiny ciśnieniowej.

Podczas testów udowodniono, że aż 70 proc. obciążeń samolotu skupiało się na ostrych kątach okien. Przy okrągłych poziom ciśnienia jest zrównoważony.

Widok z okna samolotu
Dlaczego okna w samolocie są okrągłe? Fot. Shutterstock

Kwadratowe okna przyczyną katastrof

Jak się później okazało, błędem było również montowanie okien w kadłubie za pomocą nitów. Kwadratowe okna niewątpliwie stanowiły najsłabszy punkt konstrukcji. Były w stanie na tyle go osłabić, że ten potrafił rozpaść się podczas lotu. Odkryto więc, że kadłub też musi mieć cylindryczny kształt, aby równomiernie rozprowadzić ciśnienie.

Teraz możesz czuć się bezpiecznie i podziwiać świat z wysokości. A widok z okna samolotu, to przecież dla podróżnika jeden z najpiękniejszych widoków na świecie.

Przeczytaj też : Dlaczego w oknach samolotów są małe dziurki?Dlaczego trzeba odsłaniać okna w samolocie przed lądowaniem i startem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here