Dlaczego przed startem i lądowaniem w samolocie gasną światła?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w samolocie gasną światła przed lądowaniem i w trakcie startu? Jest ku temu ważna przyczyna!

Okazuje się, że gaszenie świateł ma swój cel w zwiększeniu bezpieczeństwa pasażerów. W tych dwóch wspomnianych powyżej sytuacjach istnieje największe ryzyko wystąpienia komplikacji zagrażających samolotowi. Jeśli takie wydarzenie miałoby miejsce, to dzięki zaciemnieniu kabiny ludzkie oczy będą w stanie szybciej przyzwyczaić się do ciemności. To z kolei umożliwi łatwiejsze rozeznanie w terenie i jak najszybszą ewakuację w bezpieczne miejsce. Oświetlenie drogi ewakuacyjnej staje się wtedy bardziej widoczne i łatwiej jest wtedy odnaleźć punkty orientacyjne.

Dokładnie w tym samym celu podnosi się rolety na oknach samolotu. Pozwala to na lepszą orientację przestrzenną, a przy okazji stewardesy mogą na czas dostrzec zagrożenia wynikające z możliwego pożaru, etc. Ludzkie oko może potrzebować do 10 minut, by całkowicie zaadaptować się do ciemności. Dlatego wcześniejsze  przyzwyczajenie go do mniejszej ilości światła może być kluczowym elementem bezpieczeństwa w razie wypadku.

Zobacz też:

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,631ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze