Niesamowite! To pierwszy taki widok na tej plaży od 20 lat. Wszystko dzięki temu, że nie ma tam turystów

Natura złapała oddech. Przyroda się odradza, a fauna ma szansę na nowe gatunki w zaciszu pięknych miejsc bez ingerencji człowieka. Dzięki temu właśnie w Tajlandii odkryto największą od 20 lat liczbę gniazd z jajkami złożonymi przez samice żółwia skórzastego.

Niezwykły widok

Pisaliśmy niedawno o niesamowitym zjawisku na plaży w Brazylii. Tam w związku z pandemią COVID-19 od pewnego momentu tegoroczny wylęg zagrożonych żółwi odbywa się niemal bez świadków. To coś niesamowitego. Żółwie szylkretowe – gatunek uznany za krytycznie zagrożony – pojawiły się na plaży. Przepiękny moment zarejestrowali pracownicy urzędu miasta. Nagranie zostało udostępnione w mediach społecznościowych.

Jak informuje The Gaurdian, parę dni temu dobre wieści nadeszły również z Tajlandii. Tu prawie 100 osobników żółwia skórzastego wykluło się i wyszło na piasek, udając się prosto do wody. Naukowcy tłumaczą to zjawisko z pandemią, przez którą miejscowe plaże kompletnie opustoszały.

Kongkiat Kittiwatanawong, dyrektor centrum biologii morza w Phuket powiedział agencji Reuters:

To bardzo dobry znak, bo wiele z obszarów lęgowych tych zwierząt człowiek zdołał już dawno zniszczyć. Takich gniazd nie widzieliśmy od 5 lat. Jeżeli porównać tę sytuację z poprzednimi latami, nie odnajdywaliśmy nawet tak dużej ilości wyklutych żółwików. Maluchy często zabija sprzęt do połowu ryb i ludzie łażący po plażach. 11 gniazd znalezionych w ostatnich miesiącach to największa ich liczba od 20 lat.

Żółwie skórzaste to gatunek zagrożony w Tajlandii. Ale jak informuje National Geographic, nie tylko w okolicy Phuket żółwiom lepiej się żyje. Pracownicy parku narodowego w prowincji Phanga Nga znaleźli na wybrzeżu Morza Andamańskiego 84 młode żółwie.

ลูกเต่ามะเฟืองรังนี้ แม่เต่าขึ้นมาวางไข่มากถึง 105 ฟอง ฟักออกมาทั้งหมด 84 ตัว ถือว่าเป็นสถิติที่สูงที่สุด สำหรับฤดูกาลนี้เลย

Opublikowany przez Mai Khao Marine Turtle Foundation Wtorek, 31 marca 2020

Davida Godfrey’a z organizacji ochrony przyrody Sea Turtle Conservancy w Gainesville powiedział:

Jest duża szansa, że w tym roku wpływ człowieka na gniazdowanie żółwia morskiego będzie dużo mniejsze. To jakaś pociecha w czasach globalnej pandemii.

1 KOMENTARZ
  1. Przynajmniej raz w roku lasy, parki, plaże powinny byc zamykany na co najmniej miesiąc. Natura mówi nam dość! Nie tylko zyski z turystyki i nasze zachcianki są ważne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here