Najciekawsze sposoby podróży, które same w sobie są atrakcją

Kolejką linową, tramwajem wodnym, a może… . W niektórych miejscach świata warto wybrać inny sposób przemieszczania się niż zwykły samochód, autobus lub pociąg. Oto niecodzienne środki lokomocji na różnych krańcach świata. Na pewno nie znajdziecie tu jednak zwierząt (trudno o większe okrucieństwo niż jazda na słoniu czy strusiu).

Czytaj więcej: Te zwierzęta najbardziej cierpią na turystyce. Co możesz robić? Nie korzystać (Top 7)

Najdłuższe kolejki linowe świata

Kolejka linowa na Ba Na Hills koło Da Nang w Wietnamie. Ma 5,042 km długości. Fot. Weronika Skupin, Kierunek Glob

Podróż koleją linową na odległość kilku kilometrów? To możliwe w Armenii. Najdłuższa kolej gondolowa świata prowadzi do klasztoru Tatev. Monastyr z IX wieku posadowiony jest na szczycie wzgórza, z którego rozpościera się przepiękny widok. Kolejka linowa nazwana Wings of Tatev ma 5,7 km długości.

Inna ekstremalna kolejka o długości trasy wynoszącej 5,042 km znajduje się w Wietnamie, w pobliżu miasta Da Nang. Prowadzi na wzgórza Ba Na Hills, gdzie znajduje się park rozrywki Sun World ze słynnym Golden Hands Bridge, czyli mostem podtrzymywanym przez złote ręce. Podróż tą koleją linową jest niezapomnianym przeżyciem. Jedzie się nad tropikalnym lasem deszczowym mijając fantastyczne formacje skalne. Przewyższenie które się pokonuje wynosi 1,2 km.

Winda Lacerda, Salvador, Brazylia

Brazylijskie miasto Salvador ma niezwykłą miejską windę. Fot. Pixabay

Salvador to dawna stolica Brazylii i stanu Bahia, ciekawe miasto z wieloma barokowymi budowlami i… miejską windą. 4-milionowa metropolia leży na różnych poziomach, a z jednej części miasta do drugiej można się dostać m.in. autobusem, ale także właśnie windą o nazwie Lacerda, pokonującą różnicę 70 metrów. Uruchomiono ją już w 1873 roku i była ona pierwszą miejską windą na świecie. Dziennie jeździ nią kilkadziesiąt tysięcy osób.

Sprawdź: Tanie loty do Brazylii

Tramwaje wodne w Bangkoku

Wat Arun Tajlandia Bangkok
Turystyczny tramwaj wodny, w tle świątynia Wat Arun. Fot. Shutterstock

Bangkok jest ogromną metropolią liczącą 8,2 mln mieszkańców. Za to mostów na rzece Menam jest jak na lekarstwo, w centrum można ich znaleźć dosłownie tylko kilka. Przez rzekę i wzdłuż niej podróżuje się tramwajem wodnym. Widoczna na zdjęciu jednostka to elegancki wycieczkowy tramwaj wodny dla turystów, natomiast zwykły miejski tramwaj jest najczęściej nieco brzydszy, starszy i bardziej użytkowy. Trudno sobie wyobrazić wizytę w Bangkoku bez przejażdżki tramwajem wodnym. Ich brak można odczuć późnym wieczorem lub w nocy, gdy tramwaje wodne już nie kursują, więc wraca się bardzo długą drogą do hotelu na drugim brzegu rzeki przez konieczność znalezienia najbliższego mostu.

Sprawdź: Tanie loty do Bangkoku

Velocity, najszybsza tyrolka na świecie i najdłuższa w Europie

Wyobrażaliście sobie, jak to jest poruszać się z prędkością 160 km/h? Nie w samochodzie, nie w pociągu. Samemu, a właściwie z pomocą tyrolki. Najdłuższa tyrolka w Europie znajduje się w Walii, w pobliżu Penryhn. Ma 1,6 km długości i można na niej osiągnąć prędkość ok. 160 km/h, ale rekordziści śmigali podobno nawet blisko 200 km/h. Atrakcja ulokowana jest w starym kamieniołomie.

Sprawdź: Tanie loty do Wielkiej Brytanii

Kolej podwieszana w Wuppertalu

Podwieszana kolej w Wuppertalu. Fot. Pixabay

Wuppertaler Schwebebahn to najdłuższa na świecie linia kolei podwieszanej znajdująca się w Niemczech, w Wuppertalu (Nadrenia Północna-Westfalia). Pociągi poruszają się po pojedynczej szynie, ale niezwykły jest fakt, że nie jest to kolej naziemna, a napęd znajduje się na dachu kolejki. Podwieszana kolej była testowana przez cesarza Wilhelma II już w 1900 roku. Oficjalnie pierwszy odcinek Wuppertaler Schwebebahn otwarto w 1901 roku.

Sprawdź: Tanie loty do Niemiec

Remodelado

lizbona portugalia tramwaj
Remodelado w Lizbonie. Fot. Shutterstock

Remodelado to słynne żółte tramwaje w Lizbonie. − To nic ciekawego, to po prostu zwykłe tramwaje! − powiecie. Tymczasem żółte wagoniki pokonują najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie, który znajduje się właśnie w Lizbonie. Tamtejszy system tramwajowy jest jednym z najstarszych w Europie. Tramwaje konne pojawiły się w Lizbonie 1873 roku. Dla porównania najstarszy system tramwajowy w dzisiejszej Polsce (czyli wrocławski) wprowadził tramwaje konne w 1877 r.

Sprawdź: Tanie loty do Lizbony

Najkrótsza trasa lotnicza świata

Z Westray na wyspę Papa Westray na archipelagu Orkadów w Szkocji można dostać się drogą morską lub samolotem, choć lotniska dzielą jedynie 3 kilometry! Najkrótszą trasę lotniczą świata można pokonać w około 80 sekund. Taka przyjemność kosztuje 17 funtów, co oznacza że płacimy około złotówkę za każdą sekundę lotu. Jest to jedna z najdroższych podróży lotniczych świata. Stosując taki przelicznik, za czterogodzinny lot zapłacili ponad 14 tys. zł.

Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
24,202ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze