10 miejsc w Europie, które zwalą cię z nóg i kompletnie zaskoczą! Możesz ich wcale nie znać

Mamy apetyt na to, żeby zobaczyć cały świat. Ale czy widzieliście już wszystkie piękne miejsca w Europie? Mamy dla Was listę “miejsc zwalających z nóg”, która powinna wam się spodobać. To nasz subiektywny ranking. Kilka z nich być może już widzieliście, ale czy wszystkie?

Ronda, Hiszpania

Ronda jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii, a dokładnie w Andaluzji, w prowincji Malaga. Położone po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevín. Ernest Hemingway mawiał, że całe miasto jest niczym innym, jak romantyczną kulisą teatralną. Obie części miasta łączy niesamowity, monumentalny most Puente Nuevo. Wybudowano go w 1793 roku, a budowano go ponad 40 lat. Most ma ponad 100 metrów wysokości, tworzą go potężne filary zwieńczone podwójnym łukiem. Ronda uważana jest za kolebkę corridy. W okolicy znajduje się też kilka ciekawych andaluzyjskich wiosek.

Trolltunga, Norwegia

Miejsca, które musisz zobaczyć na własne oczy nie mogą obejść się bez Norwegii. Skał w Norwegii jest pod dostatkiem, wie to każdy, kto postawił swoją stopę w tym kraju. Jednak skała skale nierówna. Tylko niektóre są w stanie zapaść w pamięć na długo. Jedną z najbardziej dramatycznie umiejscowionych skał na świecie jest Język Trolla, z którego można podziwiać jezioro Ringedalsvatnet. To miejsce zostało uznane za najbardziej fotogeniczne na świecie, a niektórzy ludzie wpisują Trolltunga na listę rzeczy, które koniecznie muszą zobaczyć będąc w Norwegii. Samo dojście do tego kilkunastometrowego głazu wiszącego nad przepaścią to kilka godzin wspinaczki.

Sardynia, Włochy

Sardynia nazywana jest wyspą skarbów – są tu nie tylko malownicze krajobrazy, ale także fantastyczna flora i fauna: pachnące kwiaty, podwodne rafy koralowe, gaje korkowe. Przez niektórych nazywana również europejskimi Seszelami. Plaże są tu tak bajeczne, że zbyt często zdarzają się kradzieże piasku. Turyście nie mogą się powstrzymać, aby nie wziąć kawałka tego miejsca ze sobą. Władze jednak kategorycznie zakazują tego typu praktyk. Obecnie zabranie piasku z sardyńskich plaż równoznaczne jest z wysokim mandatem.

Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

Jeziora Plitwickie to naturalny skarb Chorwacji i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju. W sezonie kaskadowe jeziora ogląda nawet kilka tysięcy turystów dziennie. Park Narodowy został tu utworzony w 1949 roku i obejmuje w sumie 16 jezior, wodospady oraz jaskinie. Ten wspaniały krajobraz jest udostępniony dla zwiedzających na specjalnie w tym celu wytyczonych trasach, a ich długość oraz trudność jest zróżnicowana. Lazurowe jeziora otoczone są przez skaliste zbocza porośnięte gęstą roślinnością, w której dominują przede wszystkim buki. Jednak pośród gęstej zieleni można dostrzec 50 gatunków bajecznych kolorowych roślin storczykowatych. Na terenie parku znajduje się także liczący 78 m wysokości wodospad Veliki slap. Zdjęcia stąd wyglądają jak fotomontaż, ale wcale nim nie są. Jeziora są turkusowe, szmaragdowe, szafirowe.

Procida, Włochy

To jedno z tych miejsc w Europie, w którego istnienie trudno uwierzyć. Kolorowa wyspa robi wrażenie. Procida to jedna z czterech Wysp Flegrejskich pochodzenia wulkanicznego, położonych w Zatoce Neapolitańskiej. Największa jest Ischia, następnie Procida, kolejna Nisida połączona z wybrzeżem na wysokości Parco Virgiliano w Neapolu, no i najmniejsza z nich – Vivara, która obecnie jest sztucznie połączona z Procidą. Najpiękniejsze miejsce na wyspie to kolorowa Marina della Corricella i to dla niej trzeba tu przyjechać! Promy z Neapolu na Procidę i z Procidy do Neapolu pływają kilkanaście razy dziennie.

La Roque-Gageac, Francja

Malutka La Roque-Gageac zbudowana między pokaźnym klifem a rzeką Dordogne uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wsi Francji. Malownicze położenie robi wrażenie. Jest tu też wiele atrakcji. Można zobaczyć naturalne, utworzone przez skały solarium, które jest domem dla wielu egzotycznych roślin, XV-wieczny zamek Tarde, ruiny Zamku Biskupów Sarlat a także groty, w których w przeszłości mieszkali jaskiniowcy. Wioska jest praktycznie wbudowana w klif.

Perast, Czarnogóra

To miasteczko na wybrzeżu, które jeszcze nie jest odkryte przez turystów. Znajduje się w gminie Kotor. Przez budynki, przypomina trochę Wenecję. Wrażenie zrobi pobliska wyspa Św. Jerzego i jedyna na Adriatyku sztuczna wyspa Our Lady of The Rock. Kotor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największą atrakcją Kotoru jest górująca nad miastem cytadela. Prowadzą do niej strome schody, których pokonanie jest wyzwaniem nawet dla zaprawionych kondycyjnie turystów. 1350 schodów to nie byle co. Nagroda dla wytrwałych czeka na górze – z cytadeli rozpościera się najpiękniejszy widok na zatokę i miasto. To doskonałe miejsce, by zobaczyć całą historię Kotoru: widać jak na dłoni wpływy weneckie, tureckie i serbskie. A Perast mimo, że malutki, to posiada całkiem pokaźną gamę zabytków.

Lednice-Valtice, Czechy

Lednice-Valtice to największy w Europie sztucznie stworzony region geograficzny. Jedną z większych atrakcji regionu jest Lednicki Zamek. Spacerując tu można poczuć się naprawdę jak w bajce. Najlepiej wspiąć się na wzgórze z Minaretem i podziwiać widoki, a można też wybrać się rejsik łodzią po pobliskiej rzece.

Siedem Jezior Rilskich, Bułgaria

Siedem Jezior Rilskich to naprawdę piękna kraina. To wspaniałe i malowniczo położone jeziora polodowcowe w północno-zachodniej części pasma górskiego Riła. Można się tu dostać wytyczonymi szlakami z Saparewa Bani lub z Monastyru Rylskiego. Akweny usytuowane na wysokości od 2100 do 2500 m n.p.m. W ich skład wchodzą jeziora: Łza, Oko, Nerka, Bliźniak, Botaniczne, Rybne oraz Dolne. Połączone są potokami i strumykami, na których tworzą się wodospady.

Przylądek Kolka, Łotwa

Przylądek Kolka leży u zbiegu Zatoki Ryskiej i Morza Bałtyckiego. To najbardziej na północ wysunięty fragment Półwyspu Kurlandzkiego. Niesamowite miejsce! Widok dwóch różnokolorowych stykających się wód, których wody wirują i mieszają się, jest niezapomnianym doświadczeniem. Od przylądka w kierunku południowym, wzdłuż brzegu Bałtyku – ciągną się właściwie tylko lasy. A wzdłuż wybrzeża, wśród drzew, co kilka kilometrów, ulokowane są pozostałości niewielkich wiosek Liwów. Do wiosek dotrzeć można tylko wąskimi, szutrowymi dróżkami lub leśnymi ścieżkami. Tu da się odpocząć.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też